Svet

Botswana oslavuje život Jeingopa – Namíbie

Botswanská vláda usporiada dvojdňovú spomienku na bývalého prezidenta Hagea Keingopa.

Podujatie je naplánované na 13. a 14. marca (zajtra a štvrtok) v Gaborone, kde sa bude premietať dokumentárny film s názvom 'The Zingob Footprint and Legacy'.

Očakáva sa, že prezident Nangolo Mbumba vzdá hold.

Prezident Botswany Mokwetsi Masisi a Keingobe zdieľali dobré priateľstvo.

Medzitým zambijský prezident Hakinde Hichilema splnil svoj sľub pomenovať cesty Kasama a Shantumbu v Lusake po zosnulom prezidentovi Namíbie Hage Keingobovi a zakladajúcom prezidentovi Samovi Nujomovi.

Hichilema tento zámer oznámila počas Geingobovej spomienkovej bohoslužby vo Windhoeku 25. februára.

Starosta Lusaky Chilando Chitangala o deň neskôr v exkluzívnom rozhovore pre Crown TV Zambia vyjadril podporu prezidentovmu vyhláseniu.

Povedal, že rozhodnutie prezidenta je v súlade so zákonným mandátom mestskej rady v Lusake pomenovať ulice a cesty v meste.

„Rozhodnutie sa zhodovalo s uznesením, ktoré jednomyseľne prijalo celé zastupiteľstvo, po ktorom nasledovalo konzultačné stretnutie s poslancami, kde sa prediskutoval a odsúhlasil návrh názvu,“ povedal Chittangala.

Zdôraznil úzke väzby medzi oboma krajinami a poznamenal, že Keingobe žil v Lusake 17 rokov a považoval ju za svoj druhý domov, zatiaľ čo Nujoma strávil mnoho rokov v Lusake a bol oslavovaný ako „slobodný muž mesta“.

Ulice Kasama a Shantumbu sú neformálne názvy, ktoré neboli formalizované v registri ciest mestskej rady Lusaka, a preto toto gesto nemožno považovať za premenovanie, ale skôr za pomenovanie.

Cesty budú formálne a právne známe ako Dr. Hage Jingobe Road a Dr. Sam Nujoma Road.

„Bol som príjemcom inauguračného programu, ktorý viedol,“ povedala Hichilema na Keingopovej spomienkovej slávnosti.

„V roku, keď som nastúpil do úradu, som sa musel zúčastniť Juhoafrického rozvojového komunitného fóra, ktorému predsedal… a na tejto platforme vždy poskytuje vedenie,“ povedal.

READ  „Je to viac matematiky“: Muž narieka, že kvantitatívne uvažovanie dieťaťa ho sklamalo, zverejnil fotografiu učebnice

„Uznávame jeho pozoruhodné vodcovstvo a skutočné štátnické schopnosti,“ povedal Hichilema.

Zostaňte informovaní s The Namibian – vaším zdrojom spoľahlivej žurnalistiky. Získajte iba hĺbkové prehľady a spätnú väzbu 85 N$ mesačne. Investujte do žurnalistiky, investujte do demokracie –
Odoberaj teraz!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close