šport

Bratislavskí králi robia z amerického futbalu slovenský štýl

Slovenskí študenti sa niekoľkokrát týždenne stretávajú s profesionálnymi maklérmi, technickými pracovníkmi a dokonca aj s policajtmi, aby si na Slovensku zahrali americký futbal.

Zatiaľ čo Slovensko hrá takmer šesť tímov po celej krajine, Bratislava Kings sú najväčšou slovenskou značkou pre brutálnu americkú hru na rošte, ktorú prvýkrát hrali dve univerzity pred 150 rokmi, Rutgers vs Princeton. Dievčatá nielen posilňujú tímového ducha, ale v prípade „U19“ (alebo do 19 rokov) spoločnosti Monarch hrajú ženy aktívnu úlohu tým, že predstavujú hráčku. Výsledkom je jedinečná slovenská scéna amerického futbalu.

Na hranie amerického futbalu nosia chrániče ramien a prilby s popruhom, aby sa chránili pred opakovanými údermi do tela. Pri každej hre blokujú – alebo riešia – behu späť s futbalom na „dotyk“. Mnohí hráči vážia viac ako sto kíl a trénujú celoročne so vzpieraním a inými cvičeniami, takže fyzická výzva je intenzívna.

V roku 2019 majú Kings za cieľ súťažiť v dvoch ligách: Rakúska futbalová liga (AFL) a Slovenská futbalová liga (SFL). Úroveň súťaže AFL je najvyššia kdekoľvek v Európe a Monarchs sú jediným slovenským tímom, ktorý hrá v tejto najvyššej lige.

Slováci začali s futbalom v roku 1995, keď Ľudovít Galka dal dokopy 30 chalanov za 3-4 mesiace od náboru. V roku 1996 Galka trénoval prvý zápas Monarchu proti rakúskemu A1 Union Rangers. Tímy chodia do Bratislavy, Trnavy, Žiliny, Nidry, Svolan, Košíc a teraz sú tímy po celej republike.

img

Oba tímy majú na ihrisku súčasne jedenásť hráčov, takže v napätom zápase by malo byť viac hráčov, ktorí sa budú navzájom podporovať. Plné tímy majú zvyčajne plnú súpisku štyridsiatich hráčov.

READ  Denis Novak - Alya Marcenko: Turnir a Stavka na Slovensku - 10. októbra 2023

Kings teraz trénujú dvakrát týždenne, v stredu a nedeľu, s tímovým tréningom, pretože je to len pre zábavu. Robia tiež silový tréning dvakrát týždenne spolu so vzpieraním. Leto je hernou sezónou od apríla do júla, takže ich tréning sa s blížiacou sa sezónou zintenzívňuje, pretože nadchádzajúca udalosť – Ples vládcov – zvyšuje profil tímu a vytvára väčšiu základňu podpory.

Hlavný tréner Monarch, Peter Meles, považuje za najväčšiu výzvu slovenského futbalu: „Práca s mladými hráčmi… je alfou a omegou juniorského futbalu, preto je dôležité zapojiť do amerického futbalu viac mladých hráčov, pretože oni sú budúcnosťou futbalu. Po celom svete. Majstrovstvá Európy 2019 hráčov do 19 rokov“ Naša letná kvalifikácia v Taliansku je druhou najväčšou výzvou na šampionát. Ak tam chceme byť, musíme vyhrať kvalifikáciu proti Francúzsku, ktoré je jednoznačné 'favoritov' na víťazstvo, ale dáme zo seba to najlepšie. Máme dosť času na to, aby sme pripravili náš juniorský tím a podali čo najlepší výkon. V minulej juniorskej sezóne 2018 sme ukázali dostatok talentu, ale teraz sa musím riadiť svojou filozofiou: 'Tvrdá práca vyhráva talent, keď talent nedokáže tvrdo pracovať.'

Za Netky.sk
Petra je nová

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close