Ekonomika

Bulharsko víta Ukrajinu, Moldavsko a Slovensko v Iniciatíve za vertikálny plynový koridor

Bulharsko v piatok privítalo Ukrajinu, Moldavsko a Slovensko v iniciatíve Vertikálny plynový koridor, keďže zúčastnené krajiny obnovili memorandum o porozumení v Grécku. V Aténach generálny riaditeľ Bulgartranskas EAT Vladimir Malinov uviedol, že spojenie Ukrajiny, Moldavska a Slovenska vytvára projekt Vertical Gas Corridor ako strategickú cestu na prepravu dodatočného množstva skvapalneného zemného plynu (LNG) do regiónu, informovalo v piatok spravodajské centrum Bulgartranskas. .

„Zlepšenie existujúcej infraštruktúry a regionálnej konektivity, prevádzka terminálu LNG v Alexandroupolise sú kľúčom k dosiahnutiu cieľov jednotného európskeho trhu,“ dodal. Realizácia vertikálneho plynovodu na prepravu dodatočných objemov plynu obojsmerne z juhu na sever cez prepravné siete plynu Grécka, Bulharska, Rumunska, Maďarska, Slovenska, Ukrajiny a Moldavska prispeje k zabezpečeniu energetickej bezpečnosti v širšom regióne. .

Dokument podpísali konatelia spoločností Bulgartransgaz, DESFA SA, Gastrade SA, ICGB AD, Transgaz SA, FGSZ Ltd., Eustream, plynárenský TSO Ukrajiny LLC a VestМoldТransgaz SRL a okraj energetiky strednej a juhovýchodnej Európy. Stretnutie skupiny na vysokej úrovni v Aténach, Grécko. Stretnutie zmluvných strán Memoranda o pristúpení Ukrajiny, Moldavska a Slovenska sa začalo v novembri 2023 v Sofii.

Počas piatkového podujatia sa prevádzkovatelia prepravných sietí plynu stretli s eurokomisárkou pre energetiku Kadri Simsonovou a diskutovali o postupe vertikálneho plynovodu. Simpson vyjadril svoju podporu iniciatíve a pridaniu nových účastníkov. „Bulharsko je strategicky umiestnené na trase vertikálneho koridoru a je dôležité pre úspech iniciatívy. Naším cieľom je zvýšiť kapacity cielenými investíciami, s využitím existujúcej infraštruktúry, aby sme zabezpečili dodatočné toky plynu potrebné do Maďarska, Slovenska, Slovenska, Slovenska a ďalších krajín.“ Ukrajina a Moldavsko,“ povedal Malinov počas stretnutia so Simpsonom.

Neobmedzená fáza testu trhu, ktorý sa uzavrel na jeseň 2023, ukazuje dopyt trhu po výraznom zvýšení vstupnej kapacity z Grécka do Bulharska a výstupnej kapacity do Rumunska. Počas stretnutia operátorov v Aténach sa diskutovalo o detailoch konkrétnych návrhov projektov na zvýšenie kapacity dopravy v miestach pripojenia. Na urýchlenie realizácie projektov vertikálnych plynových koridorov a udržanie konkurencieschopnosti nákladov na trasu je potrebná významná finančná podpora zo strany krajín a EÚ.

READ  Federálny rezervný systém tento týždeň pravdepodobne zvýši úrokové sadzby

Hlavným faktorom zvýšeného dopytu je rast trhu so zemným plynom a rast ponuky zo spoľahlivých zdrojov vrátane Spojených štátov amerických. Realizácia projektov vertikálneho plynového koridoru umožní v budúcnosti využiť potenciál infraštruktúry na prepravu vodíka, uvádza sa v tlačovej správe Balkartranskas.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close