Ekonomika

Szijjardo povedal, že Maďarsko zablokuje 12. sankcie EÚ voči Rusku, ak sa budú týkať ropy, plynu a jadrovej energie.

Maďarsko by prijatie vetovalo 12. ekonomické sankcie EÚ voči Rusku Ak to zahŕňa plynárenský, ropný a jadrový sektor ruského priemyslu, povedal maďarský minister zahraničných vecí Peter Szijardo v rozhovore pre ruskú propagandistickú agentúru RIA Novosti. Publikovaný Dňa 28. októbra.

„S istotou môžem povedať: ak bude ďalší balík obsahovať prvky, ktoré sú v rozpore s našimi národnými záujmami, bez váhania odmietneme jeho schválenie,“ povedal Szjjardo.

čítaj viac: Maďarsko a Srbsko pomáhajú financovať Putinovu armádu – bulharský premiér

Povedal, že tieto „červené čiary“ sú opodstatnené, pretože takéto sankcie by ovplyvnili maďarské národné hospodárstvo.

Maďarský diplomat argumentoval, že súčasná politika sankcií má malý účel, neprináša požadované výsledky a namiesto toho spôsobuje európskemu hospodárstvu a jeho členským štátom značné škody.

„Ak politika sankcií spôsobí viac škody tým, ktorí ju vykonávajú, ako jej zamýšľaným cieľom, aký účel má v nej pokračovať?“ povedal Szijardo.

čítaj viac: Maďarsko opäť blokuje pomoc EÚ Ukrajine vo výške 534 miliónov dolárov

Okrem toho Szjjártó zdôraznil, že Maďarsko nečelilo žiadnym nepriaznivým opatreniam zo strany Ruska; Namiesto toho Rusko podľa neho „zachránilo životy Maďarov“ uľahčením nákupu vakcín a zabezpečením dodávok energie.

„Prečo dávať na zoznam sankcií tých, ktorí prospeli Maďarsku, ktorí zachránili maďarské životy napríklad tým, že umožnili nákup očkovacích látok alebo zohrali dôležitú úlohu pri ochrane našich energetických zásob? Nekonajú v neprospech našej krajiny?“ “ povedal minister.

Maďarsko podľa Szijjártóa využilo túto politiku, aby zabránilo sankciám EÚ voči ruskému vicepremiérovi Denisovi Manturovovi, ktorý podľa neho Maďarsku veľmi pomohol. Maďarsko sa postavilo proti zákazom pre ruského ministra zdravotníctva Michaila Muraška a ministra športu Olega Matycina, pričom zdôraznilo, že „šport by sa nemal zamieňať s politikou“.

Bulharský premiér Nikolaj Tenkov vo svojich skorších komentároch obvinil Maďarsko a Srbsko z budovania vojenských síl Kremľa a nehľadania alternatívnych zdrojov energie počas sporov o daň z dovozu plynu.

Poslanci Európskeho parlamentu kritizovali Maďarsko za nedodržiavanie právnych predpisov EÚ a nedostatok skutočnej spolupráce. Odsúdili systémovú korupciu vlády a jej protieurópsku rétoriku.

čítaj viac: Maďarsko blokuje integráciu Ukrajiny do NATO a EÚ v otázke zakarpatských Maďarov

Európski europoslanci predložili rezolúciu, ktorá by mohla diskvalifikovať Maďarsko z predsedníctva EÚ v roku 2024 z dôvodu viacerých porušení zo strany EÚ.

Maďarsko naďalej blokuje pomoc EÚ Ukrajine a zavádzanie nových sankcií proti Rusku. Je pozoruhodné, že maďarský premiér Viktor Orbán sa nedávno stretol v Číne s ruským diktátorom Vladimirom Putinom a vyjadril svoju hrdosť.

Maďarsko 23. októbra opäť zablokovalo balík vojenskej pomoci EÚ pre Ukrajinu vo výške 500 miliónov EUR.

Orbán 26. októbra vyjadril želanie stretnúť sa s ukrajinskými predstaviteľmi v Budapešti pred rozhodnutím EÚ o ôsmej tranži vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 500 miliónov eur.

čítaj viac: Maďarský premiér Orbán vyzýva na „plán B“ v konflikte na Ukrajine

Maďarsko aj Slovensko sa počas summitu EÚ 27. októbra postavili proti prideleniu balíka pomoci Ukrajine vo výške 50 miliárd eur.

Priniesť svetu hlas Ukrajiny. podpora Prispejte nám raz, príp Hostiteľ!

Prečítajte si pôvodný článok Nový hlas Ukrajiny

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close