Ekonomika

Rozpočtový deficit Slovenska je vyšší ako Ficova vláda, varuje Európska komisia – Euractiv

Vláda premiéra Roberta Fica uviedla, že rozpočtový deficit krajiny tento rok klesne na 6 % z minuloročných 6,5 %, zatiaľ čo Európska komisia predpokladá, že sa deficit zvýši na 6,3 % zo 6,1 % v minulom roku.

Európska komisia tvrdí, že existuje veľký rozdiel v účtovaní nákladov na energetickú pomoc vyplácanú z fondov EÚ. Dennick N nahlásené.

„Tento rozdiel je v porovnaní s návrhom rozpočtového plánu na rok 2024, ktorý odhaduje deficit verejnej správy na úrovni 0,4 % HDP v roku 2023 a vyšší deficit na úrovni 0,3 % v roku 2024.“ správa číta

Potvrdzuje to názor Rozpočtovej rady, že by mali byť plne zaúčtované do roku 2023, nie 2024, ako hovorí Ministerstvo financií SR.

Slovenský minister financií Ladislav Kamenický reagoval, že rezort a Európska komisia majú aj naďalej rozdielne názory na energetickú pomoc a účtovanie eurofondov.

Dobrou správou však podľa neho je, že Brusel „schválil“ slovenský rozpočet.

Európska komisia tiež pripomenula, že Slovensko napriek jej odporúčaniam neprestalo s plošným dotovaním cien energií. Úroveň dotácií sa zníži na 0,8 % HDP z minuloročných 1,9 %.

Ministerstvo hospodárstva v decembri 2023 oznámilo, že Slovensko v budúcom roku vynaloží na energetickú pomoc 1,25 miliardy eur, čím zabráni 20-percentnému zvýšeniu účtov za elektrinu v domácnostiach.

Slovenská opozícia tento krok kritizuje a žiada pokračovanie pomoci v nadchádzajúcich slovenských prezidentských voľbách naplánovaných na marec a apríl 2024. Očakáva sa, že líder druhej najväčšej vládnej koalície (Hlas-SD) a šéf Národnej rady Peter Pellegrini ohlási svoju kandidatúru na tento post v piatok.

Exekutíva EÚ zároveň upozornila Slovensko na plány na zníženie odvodov do druhého piliera (z 5,5 % na 4 %) v rámci svojho dôchodkového systému.

Krajina prevádzkuje svoje dôchodky na troch pilieroch: povinné dôchodkové poistenie, starobné dôchodkové sporenie alebo poberanie starobných dôchodkov z dobrovoľného systému doplnkového dôchodkového sporenia.

READ  Zastavte tlač: Maďarské vládne médiá sú vystavené útokom doma aj v zahraničí

Zníženie sporiaceho piliera podľa správy Európskej komisie neprispeje k dlhodobej udržateľnosti slovenského dôchodkového systému.

(Natalia Silenska | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu o voľbách do EÚ 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close