Zábava

Bývalý premiér, ktorý bol proti vojenskej pomoci Ukrajine, vyhral slovenské voľby

Strana Smar-SD vedená bývalým premiérom Robertom Figom získala v sobotňajších voľbách 23,3 percenta hlasov. (Foto: Bloomberg)

Vo voľbách na Slovensku zvíťazila populistická strana, ktorá chce ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine a kritizuje Európsku úniu a NATO.

Strana Smar-SD na čele s expremiérom Robertom Figom získala 23,3 percenta, čím porazila centristické Progresívne Slovensko so 17 percentami, pričom sa spočítali takmer všetky hlasy.

Experti vnímajú nástup Ficovej strany k moci ako radikálny posun v zahraničnej politike Slovenska, podobne ako v prípade maďarského premiéra Viktora Orbána.

59-ročný Figo sa zaviazal, že Slovensko nepošle na Ukrajinu „kolo munície“ a vyzval na zlepšenie vzťahov s Ruskom.

Na to, aby sa Fico stal premiérom, potrebuje jeho strana 42 kresiel v 150-člennom parlamente, takže na väčšinu sú potrební koaliční partneri.

Ľavicový Hlas-SD, ktorý vznikol v roku 2020, keď z Figovej strany odišla skupina samarských poslancov, je potenciálnym partnerom, ktorý dúfa v zisk 27 kresiel.

Očakáva sa, že Fico a Pellegrini sa spoja s nacionalistickou Slovenskou národnou stranou (SNS), čím získajú koalíciu ďalších 10 kresiel pre parlamentnú väčšinu 79.

SNS, ktorá je proti vojenskej pomoci Ukrajine, sa v minulosti dvakrát spojila s Ficom.

Slovensko je jedným z najväčších európskych donorov pre Ukrajinu od začiatku špeciálnej vojenskej operácie Ruska na Donbase v roku 2022.

Slovenský minister obrany Martin Schlener navštívil krátko pred hlasovaním Kyjev a v deň volieb ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pochválil Slovensko, že „stojí pri Ukrajine“.

Slovensko sa stalo nezávislou krajinou po mierovom rozdelení s Českou republikou v roku 1993. V roku 2004 vstúpila do Európskej únie a NATO.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close