Veda

Carlisle Area School District hlási nárast prípadov čierneho kašľa

V školskej štvrti Carlisle Area došlo k nárastu prípadov čierneho kašľa, známeho aj ako čierny kašeľ. Okres uviedol, že 10 študentov potvrdilo prípady ochorenia. Dozorca poslal rodinám list, v ktorom im oznámil, že okres spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva v Pensylvánii. Na zvládnutie epidémie Health povedal, že zvýšil upratovanie a upozornil študentov, ktorí mohli mať blízky kontakt. „Nemyslím si, že by to malo byť niečo na paniku, ale určite je to niečo, v čom je potrebné byť opatrný,“ povedala Rachel Mowry z WellSpan Health Urgent Care. Čierny kašeľ je extrémne nákazlivý a môže byť pre niektorých pacientov nebezpečný. Chcete sa uistiť, že zakrývame kašeľ a kýchanie, umývame si ruky a snažíme sa zostať doma, keď sme chorí, aby sme ochránili ostatných ľudí,“ povedal Mowry. Vzduchom, keď infikovaná osoba kýcha alebo kašle. Podľa ministerstva zdravotníctva je infikovaná osoba najviac nákazlivá na začiatku choroby a čierny kašeľ sa môže šíriť až tri týždne po nástupe príznakov, ak sa nelieči antibiotikami. Najskoršie príznaky sú ako bežné prechladnutie – nádcha, kýchanie, mierna horúčka a mierny kašeľ. Kašeľ sa postupne stáva silnejším, často spôsobuje niekoľko silných kašľaní. Kašeľ môže skončiť zvukom „hvízdnutia“ po dlhšom pokuse o dýchanie. Prevencia Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že najlepším spôsobom, ako zabrániť čiernemu kašľu, je dať sa zaočkovať. V Spojených štátoch dve vakcíny pomáhajú predchádzať čiernemu kašľu: DTaP a Tdap. Viac informácií o vakcíne proti čiernemu kašľu nájdete na webovej stránke CDC.

Školská štvrť Carlisle Area Prípady čierneho kašľa, známeho aj ako čierny kašeľ, sa zvýšili.

Okres uviedol, že ochorenie bolo potvrdené u 10 študentov.

READ  Podľa štúdie CDC očkovanie významne chráni pred predhospitalizáciou Kovid-19

Dozorca poslal rodinám list, v ktorom uviedol, že okres spolupracuje s ministerstvom zdravotníctva v Pensylvánii na zvládnutí epidémie a dodal, že zvýšil upratovanie a upozornil študentov, ktorí mohli mať blízky kontakt.

„Nemyslím si, že by sme sa mali čoho znepokojovať, ale rozhodne musíme byť opatrní,“ povedala Rachel Mowry z WellSpan Health Urgent Care.

Čierny kašeľ je vysoko nákazlivý a môže byť pre niektorých pacientov nebezpečný.

„Chcete sa uistiť, že zakrývame kašeľ a kýchanie, umývame si ruky a snažíme sa zostať doma, aby sme ostatných ľudí ochránili, keď sme chorí,“ povedal Mowry.

Ak sa cítite chorý, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom.

prenos, príznaky

Čierny kašeľ sa šíri vzduchom, keď infikovaná osoba kýchne alebo kašle.

Podľa ministerstva zdravotníctva je infikovaná osoba najviac nákazlivá na začiatku choroby a čierny kašeľ sa môže šíriť až tri týždne po nástupe príznakov, ak sa nelieči antibiotikami.

Počiatočné príznaky sú ako bežné prechladnutie – nádcha, kýchanie, mierna horúčka a mierny kašeľ.

Kašeľ postupne naberá na intenzite, čo často vedie k niekoľkým intenzívnym kašľovým „záchvatom“. Kašeľ môže skončiť zvukom „hvízdnutia“ po dlhšom úsilí o dýchanie.

prevencia

Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb uviedli, že najlepším spôsobom, ako zabrániť čiernemu kašľu, je dať sa zaočkovať.

Dve vakcíny pomáhajú predchádzať čiernemu kašľu v Spojených štátoch: DTaP a Tdap.

Viac informácií o vakcíne proti čiernemu kašľu nájdete tu webová stránka CDC,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close