Veda

Klesajúci úhyn švédskych koronavírusov nie je známkou imunity stáda

  • Miera švédskeho úmrtia na koronavírusy na obyvateľa bola medzi najvyššie na svete v Máji.
  • Mnoho odborníkov to pripisovalo rozhodnutiu krajiny vyhnúť sa úplnému zablokovaniu a zámerne alebo nechtiac pokračovať imunita stáda.
  • Úmrtia Švédska a počet hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti od júna výrazne poklesli, pravdepodobne v dôsledku ochrany obyvateľov domovov s opatrovateľskou službou a väčšieho spoločenského vzrastu v letných mesiacoch.
  • Po opätovnom otvorení škôl, ošetrovateľských domovov umožňujúcich návštevníkom by sa prípady stále mohli opäť vyšplhať a ľudia sa po letných prázdninách vrátili domov do miest.
  • Ďalšie príbehy nájdete na domovskej stránke Business Insider.

Zdá sa, že Švédsko dosiahlo pozoruhodný obrat.

Po zavedení niekoľkých pravidiel blokovania vo vzťahu k zvyšku sveta na jar tohto roku stúpol počet úmrtí národa na obyvateľa medzi najvyššie na svete v Máji. Ale za posledný týždeň zaznamenalo Švédsko v priemere iba tri úmrtia za deň, v porovnaní s maximom 115 v apríli. Jeho počet obetí na obyvateľa – teraz asi 58 úmrtí na každých 100 000 ľudí – zaostal za počtom úmrtí 13 ďalších krajín vrátane USA a Veľkej Británie.

Denné príjmy krajiny na jednotke intenzívnej starostlivosti sa od začiatku júla tiež pohybujú v jednom čísle.

Odborníci pripisujú pokles úmrtí štyrom hlavným faktorom. Jedným z nich je päťmesačný zákaz veľkých zhromaždení vo Švédsku, čo pravdepodobne pomohlo časom spomaliť prenos. Druhým je oficiálne usmernenie krajiny, ktoré požaduje od ľudí sociálnu vzdialenosť a prácu z domu. Tretie v poradí je obdobie letných prázdnin v krajine, ktoré viedlo ľudí k opusteniu miest. A štvrté je obnovené zameranie národa na zlepšenie bezpečnosti v opatrovateľských domoch.

Ale nedávny úspech Švédska neznamená, že jeho stratégia fungovala celkovo.

„Na túto náhornú plošinu sa dostali v podstate teraz, zatiaľ čo iní sa k nej dostali pred niekoľkými mesiacmi,“ povedal pre Business Insider epidemiológ Christian Althaus z univerzity vo Švajčiarsku v Berne. „Pretože teraz rušia opatrenia, čísla prípadov pravdepodobne stúpnu.“

READ  Prichádzajúce! Raketa SpaceX Falcon 9 na kolíznom kurze s Mesiacom

Švédsko zrušila zákaz návštev domov s opatrovateľskou službou minulý týždeň. Deti vo veku 17 rokov a staršie sa v auguste vrátili späť do školy. Očakáva sa, že od 1. októbra začne Švédsko umožňovať zhromaždenia až 500 ľudí na verejných podujatiach, pokiaľ bude dodržaný fyzický dištanc.

Odborníci tvrdia, že kombináciou týchto faktorov sa môže zvýšiť riziko nového prenosu, čo povedie k druhej vlne.

Čo fungovalo vo Švédsku

Obyvatelia domovov pre seniorov tvoria takmer polovicu švédskych úmrtí na koronavírusy, takže sa zdá, že obmedzenie prenosu najmä v týchto zariadeniach spôsobilo, že úmrtia významne poklesli.

Švédsko v marci zakázalo návštevy v domovoch dôchodcov. Odvtedy zariadenia majú sprísnil požiadavku na dištancovanie sa a masky na tvár. V posledných mesiacoch začala aj švédska vláda práca s opatrovateľskými domami uľahčiť zamestnancom hlásenie prípadov, keď starší pacient nedostal náležitú starostlivosť alebo dostatočný prístup k lekárovi.

V máji švédsky predseda vlády prisľúbil 2,2 miliardy korún (220 miliónov dolárov) na financovanie väčšieho počtu zamestnancov v domovoch dôchodcov. Do júla to povedali pracovníci domova dôchodcov v Štokholme už nestačí osobné ochranné prostriedky.

Okrem týchto iniciatív sa zdá, že načasovanie bolo na strane Švédska.

Obdobie dovolenky v krajine trvá v iných krajinách: od mája do septembra. Za ten čas mnoho obyvateľov opustí mestá v prospech dlhých dovoleniek na vidieku, kde sú ľudia viac rozptýlení. Pravdepodobnosť, že ľudia strávia viac času vonku, kde je menej pravdepodobný prenos, a prirodzene znížila celkovú frekvenciu interakcií medzi ľuďmi.

Mäkšie opatrenia na dlhšie časové obdobie

Zatiaľ čo väčšina krajín v marci žiadala obyvateľov, aby zostali doma, švédsky štátny epidemiológ Anders Tegnell sa kontroverzne rozhodol ponechať švédske základné školy, reštaurácie, bary a telocvične otvorené.

Začiatkom tohto mesiaca, Tegnell povedal pre Financial Times že národné výluky boli ako „pomocou kladiva zabiť muchu“.

READ  Nízka koncentrácia omikrónového typu zistená vo vzorke odpadových vôd okresu Sacramento

Dodal však, že na rozdiel od všeobecného presvedčenia, cieľom Švédska nikdy nebolo umožniť, aby vírus bežal nekontrolovateľne, kým nebude vystavená väčšina populácie. Namiesto toho sa Tegnell vyjadril, že vodcovia sa spoliehali na to, že obyvatelia budú vyvodzovať osobnú zodpovednosť.

Anders Tegnell

Švédsky štátny epidemiológ Anders Tegnell hovorí s novinármi po tlačovej konferencii v Štokholme 6. mája 2020.

CLAUDIO BRESCIANI / TT NEWS AGENCY / AFP cez Getty Images


Všetci okrem 2% švédskych obyvateľov, ktorí odpovedali na vládny prieskum v apríli povedali, že zmenili svoje správanie, aby sa chránili pred COVID-19. V máji 87% respondentov uviedlo, že áno udržiavať väčší odstup od ostatných v obchodoch, reštauráciách a vo verejnej doprave.

Švédsko však zaviedlo určité obmedzenia: Uzatvorilo stredné a vysoké školy na tri mesiace, vyzvalo ľudí, aby pracovali z domu, vyžadovalo si sociálny dištanc v baroch a reštauráciách a chorým a starým ľuďom povedalo, aby zostali doma. V marci boli zakázané zhromaždenia s viac ako 50 ľuďmi.

„Často existujú dosť mylné predstavy o tom, čo sa stalo a čo sa deje vo Švédsku,“ uviedol Althaus. „Zatiaľ čo iné európske krajiny mali možno prísnejšie opatrenia a výluky, ale z toho vyšli v apríli alebo máji, Švédsko malo miernejšie opatrenia, ktoré však ponechali na svojom mieste veľmi dlho.“

Napriek tomu sú teraz dôsledky tohto laxného prístupu jasné: Švédsko zaznamenalo od januára do júna viac ako 51 000 úmrtí – čo je najvyšší počet obetí za toto šesťmesačné obdobie odkedy sa krajom prehnal hladomor pred 150 rokmi.

„Zjavne to dosť zle vyhodnotili, pretože dlho hovorili o tom, že„ to je len niečo ako chrípka alebo trochu silnejšie, “povedal Althaus. „Môžete však tiež namietať, že ostatné európske krajiny to trochu prehnali. Správna rovnováha je pravdepodobne medzi tým.“

Výhoda Švédov: malé domácnosti

Pri pohľade na súčasnú nízku mieru úmrtia koronavírusov vo Švédsku je lákavé položiť si otázku, či by iné krajiny mali podniknúť nejaké fronty. Odborníci však tvrdia, že švédske malé domácnosti sťažujú aplikáciu nedávnych skúseností z iných miest.

„Pred tvrdením, čo by mala krajina X, by bolo [the] rovnaký efekt, „musíme zvážiť, či existujú kľúčové rozdiely v štruktúre populácie medzi krajinami,“ uviedol nedávno epidemiológ Adam Kucharski z London School of Hygiene and Tropical Medicine. napísal na Twitteri.

Dôležité je, že Švédsko má a nižší podiel viacgeneračných domácností v porovnaní s väčšinou ostatných európskych krajín. Zhruba tretina staršej švédskej populácie žije sama v porovnaní s iba pätinou starších obyvateľov v Grécku alebo Španielsku. Švédsko má tiež jednu z najmenšie priemerné veľkosti domácnosti v Európe: asi 2,2 ľudí na domácnosť. Naproti tomu USA a Rusko majú v priemere 2,6 ľudí na domácnosť, zatiaľ čo Brazília 3,3.

Štúdie ukazujú, že miera sekundárneho napadnutia koronavírusmi je najvyššia medzi kontaktmi v domácnosti. A Júnová štúdia zistili, že miera útokov bola v domácnostiach 20%, v porovnaní s iba 6% u širokej verejnosti. Iné štúdie zistili že miera útokov medzi domácnosťami mohla byť až 50%. Althaus odhadoval, že v domácnostiach sa môže vyskytnúť polovica prenosu koronavírusov.

„Môže byť užitočné považovať epidémiu za sériu ohnísk v rámci domácnosti, ktoré sú spojené medzi prenosom z domácnosti,“ napísal Kucharski.

Vysoký podiel švédskych obyvateľov, ktorí žijú osamelí alebo v malých skupinách, preto pravdepodobne uľahčil spomalenie prenosu, najmä potom, čo zariadenia starostlivosti o staršie osoby dostali svoje ohniská pod kontrolu.

„Počet obetí bol skutočne prekvapením“

Švédsko

Starší manželia jedia 18. apríla 2020 večeru pri zachovaní sociálneho odstupu od zvyšku svojej rodiny.

David Lidstrom / Getty Images


Aj keď Tegnell od jari trochu zmenil náladu, e-maily získané švédskymi novinármi ukázal, že pôvodne uvažoval o tom, či Švédsko by mohlo dosiahnuť imunitu stáda – prahová hodnota, pri ktorej sa dostatok populácie stane imunnou voči vírusu, aby sa zastavil prenos.

V apríli Tegnell povedal pre Financial Times že očakával, že do konca mája bude 40% ľudí v Štokholme imúnnych voči koronavírusu. To sa nestalo: A štúdium na University College London Odhaduje sa, že úroveň infekcie v Štokholme bola v apríli okolo 17% – rovnaká ako v Londýne.

Potom v júni to Tegnell odhadol až 30% populácie Švédska môže byť imúnny, ale národná štúdia ukázalo, že iba 6,1% ľudí vyvinuli protilátky proti koronavírusu do konca mája.

Althaus uviedol, že myšlienka, že Švédsko dosiahne imunitu voči stádu, je „vždy trochu smiešna“. Vedci sa všeobecne zhodujú, že najbezpečnejším spôsobom, ako dosiahnuť imunitu voči stádu, je očkovanie, nie prirodzená infekcia.

„Táto myšlienka, že sa v zásade nakazí 50%, 60%, 70% ľudí a potom sa problém vyrieši, nikdy nevychádzala z vedeckého základu,“ uviedol Althaus. „Je veľmi nepravdepodobné, že sa niečo také dá dosiahnuť, a aj keby sa to dalo dosiahnuť, prišlo by to – prinajmenšom v krajinách s demografickým počtom obyvateľov, ako sú európske krajiny alebo USA – s obrovskými nákladmi.“

Tegnell dokonca pripustil, že Švédsko mala zaviesť prísnejšie obmedzenia.

„Keby sme sa mali stretnúť s rovnakou chorobou s rovnakými vedomosťami, aké máme dnes, myslím si, že naša odpoveď by sa dostala niekde medzi to, čo urobilo Švédsko a čo urobil zvyšok sveta,“ povedal povedal švédsky rozhlas v júni.

Tegnell tiež povedal moderátorovi „The Daily Show“ Trevorovi Noahovi že podcenil, ako silno vírus zasiahne starších ľudí.

„Počítali sme s tým, že bude viac chorých ľudí, ale počet obetí nás skutočne prekvapil,“ uviedla Tegnell v máji v šou a dodala: „skutočne sme si mysleli, že naše staršie domy budú omnoho lepšie udržiavať túto chorobu mimo seba . “

NačítavaNiečo sa načítava.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close