Zábava

Ceny ropy vzrástli po tom, čo sa lídri EÚ dohodli na zákaze dovozu ruskej ropy

Snímka urobená 3. mája 2022 ukazuje celkový pohľad na najväčšiu slovenskú rafinériu minerálnych olejov, Slovenft, v Bratislave na Slovensku. (Foto: JOE KLAMAR / AFP)

Joe Glamour | Afp | Dobré obrázky

Ceny ropy v utorok vzrástli po tom, čo sa lídri EÚ dohodli na zákaze 90 % ruskej ropy do konca roka. Ceny sa však obrátili po správe okolo 14:00 v utorok The Wall Street Journal OPEC zvažuje pozastavenie Ruska od dohody o produkcii skupiny.

„Určite to uľahčí súčasnú dohodu o výrobe a pokrok Saudskej Arábie/SAE,“ povedala Helima Croft, generálna riaditeľka a vedúca globálnej komoditnej stratégie v RBC. „Vo väčšine prípadov je to však výrobca pod skutočným tlakom, kto žiada o výnimku. Nedobrovoľná výnimka môže znamenať rozpad OPEC+,“ dodal.

Futures na ropu v USA klesli o 40 centov alebo 0,35 % na 114,67 USD za barel. V predchádzajúcej relácii stúpla na 119,43 USD, ktorá bola naposledy zaznamenaná začiatkom marca.

Surové futures Brent Naposledy sa obchodovala o 1 % vyššie za 112,84 USD za barel.

Ropná rally v predchádzajúcom zasadnutí prišla po dohode Európskej únie o ropnom embargu, po týždňoch patovej situácie po Maďarsku na začiatku. Uskutočnili sa rozhovory. Maďarsko je veľkým spotrebiteľom ruskej ropy a so svojím vodcom Viktorom Orbánom má priateľské vzťahy Vladimir Putin z Ruska.

Charles Michel, predseda Európskej rady, uviedol, že tento krok okamžite ovplyvní 75 % dovozu ruskej ropy.

Zákaz je súčasťou šiesteho kola sankcií EÚ voči Rusku od jeho invázie na Ukrajinu. Rozhovory o uvalení ropného embarga prebiehajú od začiatku tohto mesiaca.

„Európska rada súhlasí s tým, že šiesty súbor sankcií voči Rusku sa bude vzťahovať na ropné produkty dodávané z Ruska do členských štátov s dočasnou výnimkou pre ropu dodávanú potrubím.“ Od 31. mája správa Rada Európy.

Európska rada dodala, že v prípade „náhleho prerušenia“ dodávok sa zavedú „núdzové opatrenia“ na zaistenie bezpečnosti dodávok.

Táto dočasná výnimka sa vzťahuje na zvyšnú ruskú ropu, ktorá ešte nie je zakázaná, uviedla na tlačovej konferencii predsedníčka Európskej komisie Ursula van der Leyenová.

„Dohodli sme sa, že zastupiteľstvo veľmi skoro zmení tému tak či onak. Takže je to téma, ku ktorej sa môžeme vrátiť a téma, na ktorej musíme ešte popracovať, ale je to veľký krok vpred. To sme dnes urobili,“ dodal. povedal o dočasnej výnimke.

Van der Leyen vysvetlil, že spolu s Maďarskom, Slovenskom a Českou republikou, ktoré sú všetky spojené s južnou časťou ropovodu, bola udelená dočasná výnimka.

Približne 36 % dovozu ropy do EÚ pochádza z Ruska, ktoré zohráva veľkú úlohu na svetových trhoch s ropou.

Prečítajte si viac o energii od CNBC Pro

Zákaz by mohol zvýšiť obavy z už aj tak napätého trhu s energiou. Ceny energií za posledný rok vzrástli, čo prispelo k teplému inflačnému prostrediu v mnohých krajinách.

Vivek Dhar, riaditeľ výskumu ťažby a energetických komodít v Commonwealth Bank, povedal: „Hoci v dohode nie je zahrnutý dovoz potrubím, zákaz dovozu ropy z mora je stále významný,“ napísala Austrália v poznámke po správe.

„Ďalší zákaz ruskej ropy dodávanej loďami sprísni už aj tak napäté dodávky v dôsledku rastúceho dopytu v dôsledku začiatku ťažobnej sezóny. [the] Spojené štáty americké,“ napísal Avtar Sandhu, senior manažér obchodnej platformy Philip Nova.

Medzitým sa očakáva, že OPEC+ sa bude držať svojho pôvodného plánu mierneho nárastu o 432 000 barelov denne v júli, dodal Sandhu.

— Pippa Stevens a Natasha Durak z CNBC prispeli k tejto správe.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close