Ekonomika

Česká republika odkladá zákaz jednorazových plastov

Podľa európskeho mandátu na kontrolu vplyvu plastov na životné prostredie medzi položky, ktoré sa od 3. júla v členských štátoch EÚ už nepredávajú, patria jednorazové plastové pláty a príbory, slama alebo špičky typu q.

V prípade Českej republiky nariadenie EÚ 2019/904, ktoré Európsky parlament prijal pred dvoma rokmi, ešte nebolo prevedené do vnútroštátneho práva.

Ktoré výrobky sú zakázané?

Medzi výrobky, ktoré by podľa nariadenia mali byť zakázané, patria plastové príbory, taniere a obrúsky zo slamy a uší, okrem tých, ktoré sa používajú v zdravotníckych zariadeniach. Tiež plastové miešacie tyčinky a balónové tyčinky sú prísne zakázané, s výnimkou priemyselného použitia.

Nariadenie taktiež zakazuje expandované polystyrénové obaly na potraviny a nápoje a výrobky vyrobené z oxo-degradovateľných plastov.

Označovanie a balenie

Nariadenie tiež odporúča označovať určité jednorazové plastové výrobky a ich obaly, aby sa naučili narábať s odpadom, ktorý je škodlivý pre spotrebiteľov. Medzi položky, ktoré sa majú označiť, patria netopier, tampón a aplikátory, vlhčené obrúsky, tabakové výrobky s filtrami, filtre a poháre predávané spolu s tabakovými výrobkami.

Toto obmedzenie nadobudne účinnosť pätnásť dní po jeho uverejnení v úradnom vestníku.

Ak tak neurobí, bude pokuta až 15 15 000 pre právnické firmy, až 5 000 5 000 pre individuálnych vlastníkov a až 3 000 3 000 pre zodpovedného správcu alebo vlastníka.

Ako postupuje hnutie EÚ proti plastom?

V roku 2019 prešla Európska únia Príkaz na jednorazové plasty (SUPD) Plánuje postupne zrušiť používanie jednorazových plastových výrobkov na zníženie znečistenia morí a na podporu prechodu na hospodárstvo. Výkon pri presadzovaní tohto príkazu však nie je v členských štátoch rovnaký.

Podľa júla Správa o čítaní plastov Vedúcimi alianciami sú Francúzsko, Grécko, Írsko, Švédsko, Estónsko a Malta. Tieto členské štáty už prijali opatrenia potrebné na zmenu mandátu SUP vo vnútroštátnom práve a poskytli viac, ako je potrebné, zavedením ďalších zmierňujúcich opatrení.

READ  Slovenský parlament vyhodil stredopravý kabinet s možnosťou predčasných volieb

Na opačnom konci rebríčka je Bulharsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko a Poľsko. „Proces prenosu nebol zahájený alebo sa oneskoril“ Recenzia končí plastom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close