Hlavné správy

Česká republika, Slovensko Bilaterálny 'Reštart' – Uractive

Diplomatické vzťahy medzi Prahou a Bratislavou čelia turbulenciám po tom, ako český premiér Petr Fiala (ODS, ECR) povedal, že obnovenie medzivládnych konzultácií so Slovenskom „nie je momentálne témou“.

Úvahy o obnovení konzultácií sú podľa Fialovej predčasné vzhľadom na zdravotný stav slovenského premiéra Roberta Figa (Smar, S&D), ktorý sa spamätáva z atentátu z polovice mája.

Vyplýva to zo stredajšieho stretnutia českého prezidenta Petra Pavla so slovenským náprotivkom Petrom Pellegrinim na vysokej úrovni v Prahe.

„Pred prvou oficiálnou návštevou novozvoleného prezidenta SR Petra Pellegriniho v Českej republike nepovažujeme takéto vyjadrenie premiéra Fialu za rešpektujúce ani prospievajúce našim dobrým susedským vzťahom,“ vyhlásila Bratislava. Oficiálne vyjadrenie.

Hovorkyňa českej vlády Lucie Ješátková spresnila, že Fialovo vyjadrenie nebolo neúctivé.

„Je to prejav úcty k situácii, v ktorej sa slovenský premiér Robert Fico zotavuje, a preto z objektívnych príčin nemožno rokovať o medzivládnych konzultáciách,“ povedala pre ČTK Jeschatková.

Korene napätia siahajú do marca 2024, keď česká vláda prerušila medzivládne konzultácie pre nezhody v kľúčových otázkach zahraničnej politiky, najmä ruskej vojne na Ukrajine.

Slovenská vláda na čele s Robertom Figom zastavila vojenskú pomoc Ukrajine, čo ostro kontrastovalo s českým postojom.

Fico už skôr trval na tom, že západná stratégia voči Ukrajine zlyhala a Rusko nemožno poraziť konvenčne.

Bratislava trvá na tom, že jej postoj k vojne na Ukrajine „nemôže byť prekážkou rozvoja česko-slovenských vzťahov“.

Komentáre proti Ficovi prilievajú oheň

K napätiu prispela aj to, že slovenská vláda kritizovala českú políciu za to, že nestíhala jednotlivcov, ktorí schválili pokus o atentát na Figa.

Poslanec Smeru Tibor Gašpar vyjadril svoje „sklamanie“ z nečinnosti na internetovom komentári českého občana, že „to prasa malo byť zastrelené“.

READ  Emisie z cestnej dopravy na Slovensku priateľskom k autám stúpajú - EURACTIV.com

Na rozdiel od reakcie na protiukrajinskú kritiku slovenská vláda zdôraznila svoje znepokojenie nad tým, že česká polícia považuje takéto urážlivé komentáre za slobodu prejavu.

„Na Slovensku teraz vidíme záväzné verdikty s nepodmienečnými trestami odňatia slobody pre tých, ktorí šírili nenávisť a podporovali vraždu alebo chceli niekoho zabiť,“ poznamenal prezident Pellegrini počas návštevy Prahy.

Policajné prezídium ČR reagovalo slovami: „Spravidla nekomentujeme politické vyhlásenia a tu nerobíme žiadnu výnimku,“ zdôraznilo, že „je nemysliteľné, aby sme sa stiahli.“

Políciu sa zastal aj český minister vnútra Vít Rakušan (STAN, EĽS), ktorý zdôraznil jej apolitický postoj.

„Pri vyšetrovaní a stíhaní akéhokoľvek trestného činu merajú každého rovnakým metrom a neriadia sa ničím iným ako platnými zákonmi. Vo svojej práci je striktne apolitická. Považujem za nevhodné, aby jej prácu niektorí slovenskí politici kritizovali,“ povedal.

„Je to preto, že policajná spolupráca medzi Českom a Slovenskom funguje správne,“ povedal Ragusan.

(Aneta Zachová | Euractiv.cz, Natalia Silenská | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractiv

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close