Slovensko sa po prvý raz kvalifikovalo do finále Davisovho pohára ATP Tour

Správa o súťaži

Slovensko sa po prvý raz kvalifikovalo do finále Davisovho pohára, keď Holandsko zdolalo Švajčiarsko

Fínsko zdolalo Portugalsko 3:0 a Francúzsko zdolalo čínsky Taipei 2:0.

3. februára 2024

Getty Images/ITF

Za Slovensko skórovali Lukasz Klein a Igor Jeline.
Zamestnanci ITF

Slovensko sa po prvý raz kvalifikovalo do finále Davisovho pohára, keď Lukasz Klein a Igor Jeline uchmatli rozhodujúci bod v kvalifikácii proti Srbsku.

Keď Slovensko vstúpilo do druhého dňa nerozhodného výsledku v Srbsku 2:0, Klein a Jelena porazili Nikolu Kasiča a Miomira Kecmanoviča 7:6(4), 6:3, čím sa Slovensko dostalo do vedenia 3:0. Proti minuloročným semifinalistom.

„Konečne sme to urobili,“ povedal Zelenay. „Dlhé roky sme sa nekvalifikovali, ale nakoniec. Bol som trochu nervózny, pretože som chcel vyhrať. Hrali sme dobre, myslím si, že Lukáš hrá dobre, spolu sme hrali dobre. Slovensko je dôležité a ja som veľmi šťastný.“ Teraz si to chcem užiť.“

Pred živým publikom sa Klein a Jelena z brejku v prvom sete spamätali a v druhom sete uzavreli sieť, aby vyhrali po hodine a 38 minútach. Vystrelili 31 víťazných bodov a získali 76 percent (28/37) svojich bodov pri prvom podaní.

„Som naozaj šťastný, že sme dokázali vyhrať ako tím, a to je dôležité,“ povedal Klein, ktorý vyhral piatkové dvojhry. „Nezáleží na tom, kto vyhrá tri body, som šťastný, že sme sa kvalifikovali.“

Začiatkom tohto roka prehralo Slovensko v kvalifikácii štyrikrát za sebou.

V piatok Alex Molkan porazil Dušana Lajoviča 4:6, 6:2, 6:0 a Slovensko tak viedlo 2:0.

Dvadsaťšesťročný Molkan sa zotavil z pomalého začiatku tým, že našiel viac rytmu na svojom podaní, pričom pri svojom prvom podaní v rozhodujúcom sete stratil iba jeden bod a spečatil tak zápas po hodine a 55 minútach.

„Som šťastný, že som dnes vyhral dva zápasy. „Vieme, že to bude ťažké proti Srbom v ich vlastnej krajine,“ povedal Molkan. „V prvom sete som bol trochu nervózny. bol som [hitting] Veľmi krátky. Snažil som sa trafiť loptu do veľkej miery a nevedel som, čo robím.

READ  Policajné oddelenie Sauk Rapids pridáva do síl nového dôstojníka K9

„V druhom sete som začal udierať loptičku hlbšie do kurtu a to mi veľmi pomohlo. Potom som dostal tempo až do konca zápasu, takže som veľmi rád, že som vyhral. že Lucas vyhral.Som dnes hrdý na náš tím a zajtra získame ďalší bod.“ Skúsme tvoriť.

Molkanov krajan Klein si v piatok zabezpečil štart vo svojej rodnej krajine, keď prekonal Srba Kegmanoviča 7:6(2), 6:2.

Klein pri súťaži na halovej antuke zlomil Kecmanoviča na zemi a bol silný pri návrate, pričom štyrikrát prelomil podanie svetovej 41-ky na ceste za 90-minútovým víťazstvom. Klein vyhral svoju prvú daviscupovú gumu po páde v piatom sete v tie-breaku Alexandrovi Zverevovi v druhom kole na Australian Open minulý mesiac.

Oficiálna aplikácia tenisu |  Stiahnite si aplikáciu ATP WTA Live

Holandsko plavba okolo Švajčiarska v trileri
Ľadový Botic van de Zandschulp bol hrdinom Holandska, keď poslal Švajčiara Marca-Andreu Hüslera do súboja víťaz-berie všetko, aby poslal svoju krajinu do finále Davisovho pohára v roku 2024.

Van de Sandsulp vyhral 5-7, 7-6(5), 6-3, čo zhrnulo celú remízu: vzrušujúce, suverénne, veľká konkurencia – osem potrebných tie-breakov v 11 setoch – a úplne pohlcujúce. . Skrátka remíza, ktorá zhŕňa Davisov pohár.

Je to ťažké pre Švajčiarsko, ktoré výrazne prispelo k stretnutiu, ale Holandsko sa bude snažiť o štvrté vystúpenie vo finále Davisovho pohára a lepšie štvrťfinálové vystúpenia v predchádzajúcich dvoch rokoch.

Holandsko za veľa vďačí Van de Sandsulpovi, no súboj zabezpečil aj nepotlačiteľný Dalen Kriekspoor, ktorý porazil Leandra Reidyho a vyrovnal skóre na 2:2. Pre Creekspur to bolo druhé víťazstvo vo dvojhre.

Reedy a Hüsler vyhrali štvorhru proti holandskému páru Wesley Koolhof a Jean-Julien Roger, keď Griekspoor narodený v Haarleme prekonal Reedyho 7-6(6) 7-6(3), keď sa Švajčiarsko posunulo na dosah od finále 2024.

Remíza bola vyrovnaná 1:1 na druhý deň po tom, čo každá krajina v piatok vyhrala dvojhru, pričom svetová 29. hráčka Greekspoor vyhrala Holandsko a Reidyová Švajčiarka.

Štvorhra sa dostala do centra pozornosti v úvodnom zápase druhého dňa a švajčiarsky kapitán Severin Lüthi nahradil Reedyho a Heuslera prvou voľbou Alexander Richard a Jerome Kim.

READ  Etnická diskriminácia na Slovensku stále žije - POLITIKA

Tento krok sa vyplatil, pretože Reedy a Hüsler vyhrali 7-6(4) 7-6(2), čo znamená, že Švajčiarsko vyhralo zápas o miesto v skupinovej fáze septembrového finále na štyroch rôznych miestach.

Sledujte obsadenie ATP Tour |  Bod zlomu

Fínsko do finále Davisovho pohára
Rozprávková jazda Fínska na Davisovom pohári pokračovala, keď v roku 2024 v kvalifikácii v Turku zdolali Portugalsko 3:0 a zaistili si tak druhé miesto v septembrovej záverečnej skupinovej fáze.

Dvojica Emil Ruzuvuri a Harry Heliovara sa v sobotu ujala vedenia 2:0 a vyrovnala víťazstvom 6:4 7:6(6) nad Nunom Borgesom a Franciscom Cabralom.

Fínom to dalo perfektné dva dni: šesť odohraných setov, šesť vyhratých setov.

„Nemohla som sa cítiť lepšie,“ povedala Heliovara. „Aký výkon od celého tímu. Viac si ani nemôžete priať. Hrám pre tieto emócie a publikum mi ich dáva, takže je to zvláštny pocit.

Kým piatkové singlové zápasy neboli žiadne flákače, štvorhra bola veľmi tesná záležitosť.

Kľúčový moment úvodného setu prišiel na konci, keď Heliovara aj Ruzuvuri predviedli niekoľko sladkých návratov, aby získali rozhodujúci brejk.

V druhom sete sa Cabralovi a Borgesovi darilo, keď ubránili dva mečbaly a doviedli to do tajbrejku, ktorý sa ukázal byť trilerom. Fínsko sa dostalo do vedenia, keď Rusuvuri prešiel bekhendovou prihrávkou stredom a perfektne rozohral Borgesa a Cabrala v sieti.

Nedbalé bránenie portugalskej dvojice im zabránilo v páde do dvoch brejkov a tajbrejk premenili nepriechodne pri sieti.

Fínsko po prvý raz za celý víkend čelilo setu, ale Cabral sa pri druhom podaní prerušil s prestávkou na kurte.

Onedlho si fínska dvojica pripísala tretí mečbal a tentoraz sa nemýlila. Posledným úderom bol bekhendový return od Rusuwuriho. Keď sú hráči hotoví, párty môže začať.

Fínsko vyhralo 12 z posledných 16 zápasov v Davisovom pohári a je dokonalým príkladom krajiny, ktorá zarábala na silnej ére.

Francúzsko má pod kontrolou čínsky Taipei
Luca van Assche a Adrian Mannarino kapitána nového Francúzska Paula-Henriho Mathieua vyhrali dvojhru v súboji s čínskym Taipei.

Najprv 19-ročná Van Assche porazila Hsu Yu Hsiou 6-4 6-4 a prebojovala sa do Francúzska. O 16 rokov staršia Mannarino vyhrala 6-3 7-5 na 2-0. Víťazstvo nad Wu Tung-linom.

READ  Inflácia Slovenska v decembri stúpa

V honbe za 11. titulom v Davisovom pohári skončilo Francúzsko v predchádzajúcich dvoch finále Davisovho pohára na treťom mieste v skupinovej fáze. O ďalší bod v druhom dni sa budú snažiť získať ďalšiu šancu dostať sa do finále 8.

V druhej dvojhre sa konečne ukázal rozdiel v poradí. Francúzovi patrí 17. miesto, zatiaľ čo Wu, momentálne 238., je tesne mimo prvej 150-ky.

Veľký zásah a odhodlaný Wu však zabojoval a v druhom sete sa chopil tempa, zvýšil na 3:0 a potom ho Mannarino stlačil späť na 4:4. 35-ročný hráč otvoril zápas za stavu 6:5 svojim desiatym esom.

„Vedel som, že sa bude veľmi snažiť,“ povedal Mannarino. „Od rôznych ľudí som počul, že jeho údery sú veľmi ťažké, takže som čakal, že bude veľmi agresívny. Zo začiatku som bol trochu prekvapený, začal dobre, celý čas štartoval naplno, takže chvíľu trvalo zvyknúť si.Keď som sa dostal do svojho rytmu, bol som na ihrisku dôslednejší.cítil

„Druhý set bol o niečo ťažší, ako som očakával, ale mal som pocit, že som bol schopný skončiť silno, čo je pre nás naozaj dobré.“

Pre Van Asscheho to bol ťažký daviscupový debut, čerstvo po dosiahnutí tretieho kola na Australian Open v ten deň; 19-ročnému hráčovi trvalo nejaký čas, kým sa postavil pred nabitý dav v tenisovom centre Taipei.

Van Assche v prvom zápase zlomil Hsu, ale tri dvojchyby Francúza v druhom vrátili brejk späť. Nervy sa zdalo, že sa usadili v jeho druhom zápase podania a odtiaľ dokázal byť o krok pred svojim súperom a uzavrel zápas o hodinu a 35 minút.

„Som veľmi šťastný z dnešného víťazstva,“ povedal Van Assche. Bol to úžasný pocit hrať svoj prvý zápas s Francúzskom. Som veľmi šťastný, že som získal prvý bod pre Francúzsko.

Hsu sa vráti na kurt v Deň 2, v páre s Jasonom Jungom, kde bude čeliť skúsenému deblovému duu Nicolasovi Mahutovi a Edouardovi Rogerovi-Vasselinovi.