Hlavné správy

Slávnostné odovzdanie prvých prúdových lietadiel F-16 Block 70 na Slovensko

Podpredseda vlády a minister obrany SR Robert Kaliňák si na slávnosti v areáli spoločnosti Lockheed Martin v Greenville pripomenuli odovzdanie prvých dvoch slovenských lietadiel F-16 Block 70 spolu so zástupcami Spojených štátov a Slovenska.

Tento jav, hovorí Lockheed, „Znamená novú éru „Podčiarkuje hlboké partnerstvo medzi dvoma spojencami v európskej protivzdušnej obrane.“.

Stíhačky F-16 Block 70 pomôžu Slovenskej republike opäť vlastnými schopnosťami zabezpečiť bezpečnosť vzdušného priestoru.

„Obe lietadlá, jednomiestny C-model aj dvojmiestny T-model, zostanú v Greenville na výcviku údržby. Výcvik je dôležitý pre personál Vzdušných síl OS SR, aby sa zabezpečila bezproblémová integrácia a efektívna prevádzka flotily F-16 Dokončenie prúdových lietadiel je naplánované do roku 2025, pričom prvá skupina lietadiel by mala doraziť na Slovensko v polovici roka 2024.

OJ Sanchez, viceprezident a generálny riaditeľ Integrated Warfare Group v Lockheed Martin; zdôraznil strategický význam míľnika:

„Slovensko je v popredí prijatia najvyspelejšieho európskeho stíhacieho lietadla 4. generácie F-16 Block 70. Tieto prúdové lietadlá predstavujú nielen silné spojenectvo medzi Slovenskom, Spojenými štátmi a spojencami v NATO, ale vybavujú aj slovenské vzdušné sily pokročilými spôsobilosťami,“ dodal. čeliť obranným výzvam 21. storočia.

Lietadlá F-16 Block 70 majú kritické bezpečnostné prvky, ako je radar Northrop Grumman APG-83 AESA, pokročilú avioniku, predĺženú štrukturálnu životnosť 12 000 hodín a automatický systém na predchádzanie zrážkam so zemou (Auto GCAS). Nevybavené zásoby pozostáva zo 133 lietadiel F-16 Block 70/72 vyrobených v Lockheed Martin Greenville, pričom k dnešnému dňu bolo medzinárodným partnerom dodaných celkom sedem lietadiel.

READ  Slovensko hlási šírenie vtáčej chrípky, Česká republika chová sliepky v uzavretých priestoroch

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close