Hlavné správy

Niektorí žiadatelia o azyl v USA môžu vycestovať do Salvádoru

San Salvador 16. decembra (TASR) – USA a Salvádor sa dohodli na podrobnostiach zmluvy, ktorá umožní Salvádoru prijať niektorých migrantov, ktorí požiadali o azyl na hranici USA. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na utorňajšie oznámenie amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Dohoda, ktorá sa nazýva aj dohoda o spolupráci v azyle, bola prvýkrát zverejnená v septembri 2019. Pripomína takzvanú bezpečnú tretiu krajinu, ktorú administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa podpísala s niekoľkými latinskoamerickými krajinami s cieľom obmedziť migráciu, najmä z krajín Krajiny Strednej Ameriky.

Trump v posledných týždňoch prijal opatrenia na zavedenie prísnejších imigračných zákonov, ktoré sú takisto jadrom jeho administratívy – a to aj napriek náznakom, že jeho demokratický nástupca Joe Biden bude konať rýchlo v ich neprospech.

Biden navyše vyčlenil z rozpočtu 4 miliardy dolárov na riešenie problémov, ktoré vedú k stredoamerickej migrácii.

Úradujúci tajomník pre vnútornú bezpečnosť Chad Wolf uviedol, že USA pomôžu Salvádoru rozšíriť svoje kapacity v oblasti humanitárnej ochrany.

Nespresnil podrobnosti dohody a nie je známe ani to, či budú žiadatelia o azyl presunutí do Salvádoru pred tým, ako budúci mesiac skončí úradujúci prezident Donald Trump.

READ  Slovenská vláda padla po hlasovaní o dôvere parlamentu - Politico

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close