Hlavné správy

Niektorí žiadatelia o azyl v USA môžu vycestovať do Salvádoru

San Salvador 16. decembra (TASR) – USA a Salvádor sa dohodli na podrobnostiach zmluvy, ktorá umožní Salvádoru prijať niektorých migrantov, ktorí požiadali o azyl na hranici USA. Informuje o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na utorňajšie oznámenie amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť.

Dohoda, ktorá sa nazýva aj dohoda o spolupráci v azyle, bola prvýkrát zverejnená v septembri 2019. Pripomína takzvanú bezpečnú tretiu krajinu, ktorú administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa podpísala s niekoľkými latinskoamerickými krajinami s cieľom obmedziť migráciu, najmä z krajín Krajiny Strednej Ameriky.

Trump v posledných týždňoch prijal opatrenia na zavedenie prísnejších imigračných zákonov, ktoré sú takisto jadrom jeho administratívy – a to aj napriek náznakom, že jeho demokratický nástupca Joe Biden bude konať rýchlo v ich neprospech.

Biden navyše vyčlenil z rozpočtu 4 miliardy dolárov na riešenie problémov, ktoré vedú k stredoamerickej migrácii.

Úradujúci tajomník pre vnútornú bezpečnosť Chad Wolf uviedol, že USA pomôžu Salvádoru rozšíriť svoje kapacity v oblasti humanitárnej ochrany.

Nespresnil podrobnosti dohody a nie je známe ani to, či budú žiadatelia o azyl presunutí do Salvádoru pred tým, ako budúci mesiac skončí úradujúci prezident Donald Trump.

READ  Národná zhromaždenie kabinetu EÚ Susana Kapudová Slovenská prezidentka žiada slovenského predsedu vlády, aby odstúpil

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close