Hlavné správy

Maďarsko a Slovensko vyjadrili na summite EÚ podporu Ukrajine

Maďarský premiér Viktor Orbán a jeho slovenský náprotivok Robert Fico Vyjadrené Námietky voči pomoci EÚ Ukrajine, zatiaľ čo okt. Väčšina lídrov skupiny potvrdila pokračujúcu podporu počas bruselského summitu 26., informovala agentúra Reuters.

Orban „zatiaľ“ odmietol plánované Balík pomoci vo výške 50 miliárd eur (53 miliárd USD) pre Kyjev a Fico Pomenovaný Korupcia na Ukrajine je potenciálnou výzvou pre budúcu podporu, uviedol Euroactiv.

„Ten (balík) pred nami… nebude fungovať. Takže zatiaľ to tiež odmietneme a uvidíme, kam sa dostaneme v decembri,“ povedal Orban. Očakáva sa, že vedúci predstavitelia EÚ dosiahnu konsenzus o budúcom financovaní Ukrajiny do konca roku 2023.

Nový šéf slovenskej vlády Figo krátko pred summitom povedal, že Bratislava ukončí všetku vojenskú pomoc Ukrajine a sústredí sa len na humanitárnu pomoc.

Zaviazal sa presadzovať tento názor aj v Bruseli s tým, že Slovensko nepodporí budúce sankcie proti Rusku bez náležitej analýzy možných domácich dopadov.

Bulharský premiér Nikolaj Tenkov KomentovanéPodporu Ukrajine však obaja lídri úplne nevylúčili.

čítaj viac: Zelenskyj žiada lídrov EÚ o toleranciu voči agresívnym ambíciám Ruska

„Ani nevylučujú možnosť poskytovania pomoci Ukrajine – a to aj z dlhodobého hľadiska. Otázkou je, aký druh pomoci a ako sa využíva a ako si môže byť EÚ istá, že ju efektívne využije,“ povedal Tenkov. 27.

Orbán možno odoprel svoj súhlas s balíkom 53 miliárd dolárov ako s vyjednávaním. Budapešť sa snaží zablokovať miliardové finančné prostriedky určené pre Maďarsko, no Komisia EÚ ju zablokovala pre obavy z demokratického spiatočníctva v krajine.

Pozície Figa a Orbána vyvolali kritiku od niektorých ich kolegov. Kaja Kallas, premiérka Estónska spýtal sa Mali by zvážiť dôsledky zníženia vojenskej pomoci Ukrajine.

READ  Súdne pojednávania na Slovensku počas a po epidémiách

„Ak Rusko vyhrá, čo bude ďalej? Prečo si myslia, že budeme v bezpečí, ak teraz nepodporíme Ukrajinu?“ povedal Kalas.

Lídri EÚ sa zišli na dvojdňovom summite v Bruseli medzi 26. a 27. októbrom. Napriek pochybnostiam, ktoré vzniesli Budapešť a Bratislava, v spoločnom vyhlásení lídrov bloku prisľúbili budúcu podporu ukrajinskému boju proti ruskej agresii.

„EÚ bude Ukrajine a jej ľudu naďalej poskytovať silnú finančnú, hospodársku, humanitárnu, vojenskú a diplomatickú podporu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

čítaj viac: Peter Tkacenko: Slovensko po voľbách – ak nie priateľ, tak nie nepriateľ Ukrajiny

Usilovne pracujeme na tom, aby sme vám prinášali nezávislé správy z miestnych zdrojov z Ukrajiny. Zvážte Podpora nezávislosti Kyjeva.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close