Ekonomika

Česko žiada nemecké vedenie v oblasti európskej bezpečnosti – EURACTIV.com

Český prezident Petr Pavel počas utorkovej návštevy Berlína vyzval Nemecko, aby prevzalo vedúcu úlohu v úsilí o európsku bezpečnosť s cieľom inšpirovať ďalšie krajiny.

Nemecko by podľa Powella malo zaujať vedúcu pozíciu a „iniciatívnu úlohu“ vo viacerých oblastiach vrátane ekonomických, obranných a vojenských iniciatív, ako aj pri obnove Ukrajiny.

„Začíname písať novú kapitolu európskej histórie a verím, že krajina ako Nemecko môže v tejto fáze zohrať rozhodujúcu úlohu,“ povedal Pavel po stretnutí s nemeckým kolegom Frankom-Walterom Steinmeierom.

Jeho vyjadrenia však prichádzajú po týždňoch intenzívneho tlaku európskych partnerov na Berlín, aby zrušil embargo na dodávky tankov Leopard II Ukrajine. Keďže tieto tanky boli vyrobené v Nemecku, iné krajiny alebo súkromné ​​spoločnosti, ktoré ich chceli poslať na Ukrajinu, potrebovali povolenie od nemeckej vlády.

Podľa FAZ, český prezident navrhol namiesto vedenia hovoriť o nemeckej zodpovednosti. Často sa hovorí o „nemeckom vedení“, čo je v niektorých krajinách „citlivá téma“, povedal Pavel.

Poukázal na to, čo povedal jeho náprotivok Steinmeier o nemeckej zodpovednosti: „Bol by som rád, keby sme to nazvali nemeckou zodpovednosťou.“

„Nemecko môže preukázať svoje vedúce postavenie v mnohých oblastiach,“ povedal Pavel v Berlíne.

„Jednou z nich je obrana a bezpečnosť, a to nielen dosiahnutím hranice 2 % HDP, ale aj tým, že je jedným zo štátov, ktoré môžu viesť snahy o väčšiu bezpečnosť Európy, aby Nemecko muselo posilniť európsky pilier NATO. Môže hrať dôležitú úlohu,“ vysvetlil český prezident a bývalý šéf vojenskej rady NATO.

Powell poznamenal, že Nemecko v mnohých programoch NATO vystupuje ako „staviteľský národ“, čo znamená, že poskytuje základné vojenské vybavenie – ako je logistika a veliteľská štruktúra – menším štátom, ktoré nemajú kapacitu na vývoj vlastného.

READ  EÚ spúšťa balík digitálnej ekonomiky pre Keňu s cieľom posilniť konektivitu, zručnosti a inkluzívnu správu vecí verejných

Berlín pre svoju silnú obrannú priemyselnú základňu vyhlásil, že je pripravený byť nazývaný „vedúcou krajinou“ v najnovšom tlaku EÚ na nákup munície pre Ukrajinu a prevziať vedenie pri uzatváraní zmlúv so spoločnosťami. V mene koalície členských štátov najmenej troch členských štátov.

Nemecko je treťou krajinou, ktorú nový český prezident od svojho nástupu do úradu 9. marca navštívil. Najprv navštívil susedné Slovensko a potom Poľsko, druhú krajinu Vyšehradskej štvorky na svojom turné.

V Berlíne Pavel tiež povedal, že stredoeurópske krajiny zohrali aktívnejšiu úlohu pri podpore Ukrajiny bezprostredne po ruskej invázii na Ukrajinu. Vďaka tomuto kroku si región zdvihol sebavedomie a stal sa proukrajinským hlasom v Európe.

„Je poľutovaniahodné, že sme zachytení v súťaži medzi európskymi krajinami s novonadobudnutým sebavedomím medzi tradičnou západnou Európou a strednou a východnou Európou,“ povedal Pavel s tým, že situáciu „treba využiť na ďalšie upevňovanie európskej jednoty“.

(Spracovala Aneta Zachová | EURACTIV.cz – Aleksandra Przoszowski)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close