Veda

Choroby prenášané kliešťami vzrástli v USA o 25 %.

New Haven, Kan. ,WTNH) — Podľa novej správy Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa počet prípadov chorôb prenášaných kliešťami od roku 2011 v Spojených štátoch zvýšil o 25 %, vrátane zriedkavého ochorenia, ktoré sa teraz šíri na severovýchode USA.

CDC tvrdí, že prípady babeziózy, ktorá môže spôsobiť ochorenie od asymptomatických až po ťažké, sa výrazne zvýšili v Connecticute, Maine, Massachusetts, New Hampshire, New Jersey, New York, Rhode Island a Vermont. Choroba je už považovaná za endemickú v Connecticute, Massachusetts, Minnesote, New Jersey, New Yorku, Rhode Island a Wisconsine.

Ochorenie prenášané kliešťami, ktorého počet prípadov je na vzostupe, no stále je zriedkavé, sa šíri uhryznutím kliešťom čiernonohým.

Infekcia babeziózou môže byť asymptomatická alebo môže spôsobiť mierne až ťažké ochorenia, ktoré môžu byť smrteľné. Symptómy, ktoré môžu trvať niekoľko týždňov, sa zvyčajne objavia jeden až štyri týždne po uhryznutí. Medzi najčastejšie príznaky patrí horúčka, zimnica, potenie, únava a myalgie. Zahŕňajú tiež hepatosplenomegáliu alebo zväčšenú pečeň a hemolytickú anémiu, poruchu, ktorá spôsobuje, že červené krvinky sa ničia rýchlejšie, než sa stihnú vytvoriť.

Vedec z Yale Gouderz Molai pre WTNH spoločnosti Nexstar povedal, že menej zím môže byť jedným z dôvodov nárastu chorôb prenášaných kliešťami.

„Je zrejmé, že kvôli klimatickým zmenám a iným environmentálnym podmienkam sme svedkami nárastu počtu kliešťov a ich aktivity,“ povedal Molai.

CDC na svojej webovej stránke uvádza:

Pretože vyššie priemerné teploty môžu znamenať dlhšie teplé počasie, skoršie jarné obdobia, kratšie a miernejšie zimy a teplejšie letá, podmienky môžu byť pre mnohých prenášačov chorôb prenášaných vektormi priaznivejšie.

Kedy bude dostupná vakcína proti lymskej borelióze?

READ  Nová mesačná raketa Artemis od NASA sa opäť pripravuje na svoj prvý let: NPR

Molai povedal, že napríklad v Connecticute je v priemere jeden z dvoch kliešťov infikovaný aspoň jedným pôvodcom choroby.

„Musíme si byť vedomí oblastí, ktoré môžu byť napadnuté kliešťami, takže zalesnené oblasti, oblasti s vysokou trávou sa snažte za každú cenu vyhnúť týmto oblastiam,“ povedal.

Molai hovorí, že ak nemáte inú možnosť, budete musieť vykonávať časté kontroly kliešťov na sebe a svojich domácich miláčikoch, pretože si so sebou často môžu priniesť kliešte z domácnosti.

CDC vyzýva každého, kto trávi čas vonku, aby používal repelent proti kliešťom a nosil košele a nohavice s dlhými rukávmi, ak môžu.

Ak vás uhryzne kliešť, CDC odporúča Nasledujúce:

  • Pomocou pinzety s jemným hrotom uchopte kliešťa čo najbližšie ku koži.
  • Ťahajte nahor rovnomerným tlakom. Kliešťom nekrútite ani netrhajte.
  • Po odstránení kliešťa očistite miesto uhryznutia a ruky alkoholom alebo mydlom.
    a vodou.
  • Kliešťa zlikvidujte spláchnutím do záchoda. Ak chcete kliešťa priniesť svojmu poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti na identifikáciu, namočte ho do liehu alebo ho uschovajte v uzavretom obale.
    Taška/nádoba.

Copyright 2023 Nextstar Media Inc. Všetky práva vyhradené. Tento materiál sa nesmie publikovať, vysielať, prepisovať ani redistribuovať.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close