Zábava

'Cigán': Niečo je zhnité, tentoraz na Slovensku

Adam (John Misiger, vľavo) sedí so svojím bratom Marionom (Martin Hungurpatso), ktorý šnupe žuvačky. Adam sa snaží vyhnúť ceste zločinu Cigánska, no rodina ho naďalej ťahá dokopy. Obrázok: Vo filme

Otec zomrel strašnou smrťou. Matka sa vydala za muža, ktorý by bol jej vrahom. Teraz sa jeho synovi zjavuje duch zosnulého.

Z toho sprisahania HamletSamozrejme, ale od slovenského režiséra Martina Sulíka Cigánska Inak nie Shakespeare. Žiadne monológy a žiadne rečičky. Princ má 15 rokov a nemá slov a jeho Ofélia je úplne pri zmysloch. Čoskoro ju vylúčia zo spoločnosti z rovnakých dôvodov, pre ktoré trpia všetci ostatní v tomto príbehu: chudoba a predsudky.

Nachádza sa v malej horskej dedinke na východnom Slovensku, Cigánska Má dokumentárnu prirodzenosť; Miesto je skutočné a väčšina hercov je neprofesionálna. Príležitostné objavenie sa tohto ducha – alebo ukradnutého pštrosa – dodáva úžasnú poznámku.

Film začína detailným pohľadom na pár oduševnených hnedých očí. Patria Adamovi (John Misiger), chlapcovi s dostatočným talentom na to, aby upútal pozornosť Cutjoe – čo sa v titulkoch zvyčajne prekladá ako „biely“. Adam je „čierny“, ako Východoeurópania často označujú Rómov alebo Cigánov.

Chlapec je obľúbencom jediného nerómskeho farára z chudobnej dediny (profesionálneho herca Attilu Mokoša). Adama vychováva trojica blonďavých a ryšavých etnografov dokumentujúcich rómsku kultúru, nie vždy s vycibreným citom. K hľadaniu lepšieho života ho takmer inšpiruje jeho priateľka Zula (Martina Kotlerová). Dokonca prijíma formálne práce, niektorí jeho susedia to vyšetrujú.

Chlapec sa však pravidelne dostáva do problémov, niekedy preto, že sa snaží chrániť svojho mladšieho brata Mariána (Martin Hungurpatzo), ktorý šnupe žuvačky. Keď sa čerstvo ovdovená matka chlapcov vydá za ich strýka Ziga (Miroslav Kulyas), opravára osady, úžerníka a šéfa zločinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close