Svet

Čína a Filipíny zlepšujú komunikáciu a zvládanie konfliktov v Juhočínskom mori | Svetové novinky

Peking/Manila: Čína a Filipíny súhlasia s modernizáciou Námorná komunikácia a spravovať správne Konflikty a rozdiely prostredníctvom priateľských rozhovorov o okolitých problémoch Južné čínske moreIch ministerstvá zahraničných vecí uviedli vo vyhlásení.
Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Nong Rong a podtajomníčka filipínskeho ministerstva zahraničných vecí Teresa Lazarová si počas spolupredsedníctva ôsmeho stretnutia vymenili úprimné a podrobné názory na situáciu. Čína-Filipíny Podľa vyhlásenia čínskeho a filipínskeho ministerstva zahraničných vecí je Šanghaj bilaterálnym konzultačným mechanizmom v Juhočínskom mori.
V rozhovoroch obe strany opätovne potvrdili, že otázka Juhočínskeho mora nie je „celým príbehom bilaterálnych vzťahov“, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení zverejnenom v stredu neskoro večer.
Obe krajiny sa nedávno dostali do sporu o niektoré sporné vody v Juhočínskom mori, pričom obchodné obvinenia podnecovali konflikt na ekonomicky strategickej vodnej ceste, vrátane minulomesačného obvinenia, že Čína vrazila do lode s veliteľom filipínskych ozbrojených síl.
Čína uviedla, že jej operácia je „profesionálna, spravodlivá a legálna“.
Peking si nárokuje suverenitu nad takmer celým Juhočínskym morom vrátane častí výhradných ekonomických zón Brunej, Indonézia, Malajzia, Filipíny a Vietnam.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že obaja predstavitelia veria, že „udržiavanie komunikácie a dialógu je nevyhnutné na udržanie námorného mieru a stability“.
Vo vyhlásení zo 17. januára, ktoré vo štvrtok vydalo filipínske ministerstvo zahraničných vecí (DFA), sa obe strany „dohodli, že prípadné incidenty budú riešiť pokojne prostredníctvom diplomacie“.
Obe strany sa dohodli na riadnom riadení námorných sporov a rozdielov prostredníctvom priateľských konzultácií a riadnom zvládaní námorných núdzových situácií, najmä situácie okolo čínskeho útesu Renai a druhej Thomas Shoal v Manile, známej ako Ayungin.
„Obe strany prezentovali svoje pozície na Ayungovej plytčine a ubezpečili sa navzájom o svojom vzájomnom záväzku vyhnúť sa eskalácii napätia,“ uviedla DFA.
Čínske lode pobrežnej stráže a námorné vojnové lode majú v tejto oblasti horúce a nebezpečné plavby, pretože Čína sa stáva asertívnejšou pri presadzovaní svojich námorných nárokov.
Vzťahy sú napäté už mesiace, ale obaja zopakovali svoj záväzok viesť dialóg. Podľa čínskeho ministerstva zahraničných vecí obaja muži na stretnutí povedali, že „pokročíme v praktickej námornej spolupráci, aby sme vytvorili priaznivé podmienky pre pevný a stabilný rozvoj vzťahov medzi Čínou a Filipínami“.
Čína v utorok odvolala veľvyslanca z Filipín a varovala krajinu, aby sa „nezahrávala s ohňom“ po tom, čo prezident Ferdinand Marcos mladší v sobotu zablahoželal zvolenému taiwanskému prezidentovi Lai Tsing-taeovi k víťazstvu vo voľbách.
Vyjadrenia hovorcu čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ninga sa nepáčili filipínskemu ministrovi obrany, ktorý v stredu obvinil predstaviteľa z urážky Marcosa v tom, čo nazval „nízke a bezočivé reči“.
Čína požadovala, aby filipínska strana prísne dodržiavala princíp jednej Číny.
Podľa vyhlásenia čínskeho ministerstva zahraničných vecí filipínska strana zopakovala, že dodržiava politiku jednej Číny a bude ju naďalej implementovať.

function loadGtagEvents(isGoogleCampaignActive) { if (!isGoogleCampaignActive) { return; } var id = document.getElementById('toi-plus-google-campaign'); if (id) { return; } (function(f, b, e, v, n, t, s) { t = b.createElement(e); t.async = !0; t.defer = !0; t.src = v; t.id = 'toi-plus-google-campaign'; s = b.getElementsByTagName(e)[0]; s.parentNode.insertBefore(t, s); })(f, b, e, 'https://www.googletagmanager.com/gtag/js?id=AW-877820074', n, t, s); };

function loadSurvicateJs(allowedSurvicateSections = []){ const section = window.location.pathname.split('/')[1] const isHomePageAllowed = window.location.pathname === '/' && allowedSurvicateSections.includes('homepage')

if(allowedSurvicateSections.includes(section) || isHomePageAllowed){ (function(w) { var s = document.createElement('script'); s.src="https://survey.survicate.com/workspaces/0be6ae9845d14a7c8ff08a7a00bd9b21/web_surveys.js"; s.async = true; var e = document.getElementsByTagName('script')[0]; e.parentNode.insertBefore(s, e); })(window); }

}

window.TimesApps = window.TimesApps || {}; var TimesApps = window.TimesApps; TimesApps.toiPlusEvents = function(config) { var isConfigAvailable = "toiplus_site_settings" in f && "isFBCampaignActive" in f.toiplus_site_settings && "isGoogleCampaignActive" in f.toiplus_site_settings; var isPrimeUser = window.isPrime; if (isConfigAvailable && !isPrimeUser) { loadGtagEvents(f.toiplus_site_settings.isGoogleCampaignActive); loadFBEvents(f.toiplus_site_settings.isFBCampaignActive); loadSurvicateJs(f.toiplus_site_settings.allowedSurvicateSections); } else { var JarvisUrl="https://jarvis.indiatimes.com/v1/feeds/toi_plus/site_settings/643526e21443833f0c454615?db_env=published"; window.getFromClient(JarvisUrl, function(config){ if (config) { loadGtagEvents(config?.isGoogleCampaignActive); loadFBEvents(config?.isFBCampaignActive); loadSurvicateJs(config?.allowedSurvicateSections); } }) } }; })( window, document, 'script', );

READ  Pri rozhovore vo dvojici nikdy nezažijete nepríjemný moment

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close