Svet

Kanada zatvára svoje hranice pre žiadateľov o azyl, no tí stále prichádzajú – Digital Journal

Imigranti hľadajúci azyl v Kanade vysadia taxík na konci Wroxham Road v Champlain, NY. Zdroj – Daniel Case, CC SA 3.0.

V marci USA a Kanada uzavreli dohodu o zastavení prílevu žiadateľov o azyl vstupujúcich do USA – a fungovalo to krátko.

CTV News Canada Americký prezident Joe Biden a kanadský premiér Justin Trudeau v piatok 24. marca 2023 oznámili zmeny v 20-ročnej dohode o bezpečnej tretej krajine (STCA).

Biden a Trudeau pri podpise dohody uzavreli medzeru, ktorá existovala od podpísania zákona v roku 2002. Od roku 2017 sa žiadatelia o azyl snažia vyhýbať legálnym kontrolným stanovištiam s vedomím, že budú vrátení späť na oficiálnych hraniciach. To je tá medzera.

Rýchly posun vpred o päť mesiacov neskôr a celkový počet ľudí podávajúcich žiadosti o utečencov v Kanade sa zvýšil namiesto toho, aby sa znížil. Mnohí teraz prilietajú lietadlom, zatiaľ čo iní sa plížia cez hranice a skrývajú sa, kým nepožiadajú o azyl bez strachu, že budú odmietnutí, uviedli ľudia pracujúci s migrantmi. Reuters.

Len minulý rok vstúpilo do Kanady takmer 40 000 žiadateľov o azyl cez neoficiálne prechody, čo je viac ako dvojnásobok počtu v roku 2017 – väčšinou cez poľnú cestu z newyorskej Wroxham Road do Quebecu, čo viedlo provinciu, aby sa sťažovala, že nezvládla prílev.

„Základnou pravdou je, že zatvorenie hranice nijako nerieši potrebu ochrany,“ povedala Shauna Lapman, docentka a výkonná riaditeľka Programu ľudských práv na University of Winnipeg.

Zatiaľ čo vojnový tlak, zmena klímy a porušovanie ľudských práv nútia veľké množstvo ľudí opustiť krajinu, niektorí odborníci na imigráciu tvrdia, že Kanada patrí medzi zmenšujúcu sa skupinu krajín, ktoré ponúkajú bezpečný prístav. robiť Americké správy.

Európska únia napríklad nedávno zaviedla dohodu o žiadateľoch o azyl, ktorá umožňuje posielať niektorých migrantov späť do ich krajín. Britská vláda presadzuje legislatívu, ktorá uľahčí posielanie žiadateľov o azyl do Rwandy, zatiaľ čo administratíva amerického prezidenta Joea Bidena zaviedla pravidlo, ktoré by migrantom sťažilo získanie azylu, ak nelegálne prekročia hranice USA.

READ  Koronavírus: Prvá dodávka vakcín covid-19 dorazila do Izraela

Reuters Hovoril s desiatimi ľuďmi, ktorí žiadali o štatút utečenca, ktorí nedávno prišli do najväčšieho kanadského mesta Toronto. Pochádzajú zo Sudánu, Ugandy a Mexika. Všetci nastúpili do lietadla s platnými vízami v rukách. Niektorí podali žiadosti o utečencov niekoľko dní alebo týždňov po ich príchode.

Hoci odchádzajú z dôvodov od domáceho násilia po vojnu, spoločným lákadlom pre všetkých je povesť Kanady, ktorá chráni ľudské práva a poskytuje azyl.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close