Svet

Taiwan organizuje vojenské cvičenia, kde trénuje občanov na vojnu uprostred hrozby z Číny

Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia

Na Taiwane zazneli sirény, ulice sa vyčistili a ľudia sa presťahovali do prístreškov, uprostred rastúcich obáv z varovania Číny, že americký prezident by mohol navštíviť ostrov, keďže tam vykonáva vojenské cvičenia, o ktorých tvrdí, že sú jej vlastné.

Februárová ruská invázia na Ukrajinu tieto obavy vyostrila.

Čína rázne zareagovala na správy, že predsedníčka Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiová môže v utorok navštíviť Taiwan, pričom varovala, že jej armáda nikdy nebude „sedieť nečinne“, ak ostrov navštívi.

Kancelária pani Pelosiovej v nedeľu uviedla, že povedie delegáciu Kongresu do regiónu, ktorá bude zahŕňať cesty do Singapuru, Malajzie, Južnej Kórey a Japonska. Nespomína Taiwan.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien v pondelok povedal, že návšteva Pelosiovej na Taiwane by bola „veľkým zasahovaním do vnútorných záležitostí Číny“ a mohla by viesť k „veľmi vážnemu vývoju a následkom“.

Čína považuje návštevy amerických predstaviteľov na Taiwane za vyslanie upokojujúceho signálu táboru za nezávislosť na ostrove.

Návšteva pani Pelosiovej prichádza v čase zhoršujúcich sa vzťahov medzi Washingtonom a Pekingom. Newt Gingrich, republikán, bol rečník, ktorý navštívil Taiwan v roku 1997.

V telefonáte s americkým prezidentom Joeom Bidenom minulý štvrtok čínsky prezident varoval Washington, aby sa držal politiky jednej Číny a že „tí, ktorí sa zahrávajú s ohňom, zahynú“.

Biden povedal Si Ťin-pchingovi, že politika USA voči Taiwanu sa nezmenila a že Washington dôrazne odmieta jednostranné snahy podkopať mier a stabilitu v Taiwanskom prielive alebo zmeniť status quo.

Peking považuje Taiwan za súčasť svojho územia a nikdy sa nevzdal použitia sily, aby dostal ostrov pod svoju kontrolu. Taiwan odmieta požiadavky Číny na suverenitu a tvrdí, že o budúcnosti ostrova môžu rozhodnúť len jeho obyvatelia.

READ  Vírus koronavírusu Govit-19: Turkménska vláda nezaznamenala žiadny prípad

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close