Svet

Čína obviňuje USA zo „zneužívania“ medzinárodného práva plavbou cez Taiwanský prieliv a Juhočínske more

Deň po tom, čo torpédoborec amerického námorníctva preplával politicky dôležitým Taiwanským prielivom, Čína obvinila USA zo zneužívania medzinárodného práva svojimi vojenskými manévrami v západnom Pacifiku.

„Americká strana musí prestať zneužívať medzinárodné právo, zastaviť všetko nebezpečné a provokatívne správanie a prísne kontrolovať akcie frontových jednotiek, čo je základný spôsob, ako sa vyhnúť nehodám na mori a vo vzduchu,“ uviedol v mesačníku. Vysvetlenie.

USS John Finn sa v stredu plavila cez 160 kilometrov širokú vodnú cestu, ktorá oddeľuje Čínu od Taiwanu, ktorý si Čína nárokuje ako svoje vlastné územie.

Spojené štáty obhajujú svoje kroky v súlade s medzinárodnými zákonmi, ktoré zaručujú slobodu plavby.

„Žiadnemu členovi medzinárodného spoločenstva by sa nemalo vyhrážať ani ho nútiť, aby sa vzdal svojich práv a slobôd,“ uviedla 7. flotila amerického námorníctva v tlačovej správe o tranzite cez prieliv Johna Finna. „Americká armáda lieta, cestuje a pôsobí tam, kde to medzinárodné právo dovoľuje.“

READ  „Veľmi zrejmé protiruské akcie“: Veľvyslanec reaguje na tvrdenia, že Pakistan tajne vyzbrojuje Ukrajinu

Vzostup Číny jej dal schopnosť projektovať vojenskú silu v západnom Tichomorí, čo ju priviedlo do konfliktu so Spojenými štátmi, ktoré boli dlho dominantnou vojenskou silou v regióne.

Americká vojenská akcia je čiastočne zameraná na to, aby odradila Čínu od útoku na Taiwan alebo využila svoju silu na presadenie svojich územných nárokov v sporoch s menšími susedmi, ako sú Filipíny.

Spory o zosuvy pôdy a ďalšie územné problémy v Juhočínskom mori boli minulý rok svedkami zrážky čínskych a filipínskych lodí. Čína obvinila USA z podpory nedávnych spoločných hliadok s Filipínami.

„V otázke deeskalácie napätia v Juhočínskom mori je nevyhnutné, aby veľké mocnosti ako Spojené štáty prestali zasahovať a zastavili provokácie,“ povedal Wu.

Diplomati z Číny a Filipín sa na nedávnom stretnutí v Šanghaji dohodli, že budú pracovať na znížení napätia v Juhočínskom mori, no nebude to jednoduché.

„Musí byť jasné, že súčasný problém Juhočínskeho mora nemožno vyriešiť zo dňa na deň,“ povedal Wu.

Čína je ochotná vyriešiť problém prostredníctvom dialógu a konzultácií, ale varovala, že „ak bude filipínska strana trvať na svojom vlastnom kurze, prijmeme pevné protiopatrenia“.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close