Svet

Čína opätovne potvrdzuje podporu novým krajinám BRICS, keďže Argentína signalizuje odmietnutie

PEKING: Čína v pondelok (20. novembra) opätovne potvrdila svoju podporu novým krajinám, aby sa pripojili ku skupine rozvojových krajín BRICS po tom, čo budúci argentínsky minister zahraničných vecí povedal, že jeho krajina tak už robiť nebude.

Argentína bola medzi šiestimi krajinami pozvanými, aby sa stali novými členmi BRICS na summite v Juhoafrickej republike v auguste, čo je súčasťou snahy skupiny pretvoriť svetový poriadok ovládaný Západom, ktorý považuje za zastaraný.

Ruská tlačová agentúra RIA však citovala Dianu Mondinovú, ekonómku, ktorá sa mala stať ministerkou zahraničia v novozvolenej argentínskej administratíve Javiera Milieho, podľa ktorej sa jej krajina teraz nepripojí ku skupine BRICS.

Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning na tlačovej konferencii uviedol, že si nie je vedomý vyhlásení Mondina.

„Chcem povedať, že mechanizmus spolupráce BRICS je dôležitou platformou pre rozvíjajúce sa trhy a rozvojové krajiny na posilnenie jednoty a spolupráce a presadzovanie spoločných záujmov,“ povedal Mao.

„BRICS je otvorená platforma a vítame každú krajinu, ktorá má záujem, aby sa stala členom rodiny BRICS.“

Miley, pravicová libertariánka, ktorá bola hlasnou kritikou Číny a Čínou vedeného bloku BRICS, bola v nedeľu zvolená za novú argentínsku prezidentku.

Mili aj Mondino boli proti tomu, aby sa Argentína pripojila ku koalícii, ktorá zahŕňala Brazíliu, Rusko, Indiu a Južnú Afriku.

„Momentálne nerozumieme, aký je prínos pre Argentínu (vstupom do BRICS). Neskôr, ak budeme vedieť, že existuje výhoda, analyzujeme ju,“ povedal pre tlačovú agentúru RIA.

Čína a Rusko presadzujú rozšírenie skupiny BRICS s cieľom čeliť západnej ekonomickej dominancii.

Saudská Arábia, Irán, Etiópia, Egypt a Spojené arabské emiráty sú ďalšími piatimi krajinami pozvanými, aby sa pripojili k skupine BRICS na augustovom summite.

READ  Ruský prezident Medvedev hovorí, že vyzbrojovanie Kyjeva ohrozuje globálny jadrový holokaust

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close