Veda

Čínska sonda spojená s Marsom vracia autoportrét z hlbokého vesmíru – Spaceflight Now

Kamera katapultovaná z čínskej kozmickej lode Tianwen 1 na ceste na Mars zachytila ​​tento pohľad na sondu v hlbokom vesmíre. Poďakovanie: Čínsky národný vesmírny úrad

Čínska vesmírna agentúra zverejnila snímky zachytené malou kamerou vysunutou z prvej kozmickej lode smerujúcej na Mars, ktorá ukazuje sondu v hlbokom vesmíre, keď sa blíži k polovici svojej sedemmesačnej cesty zo Zeme na Červenú planétu.

Zábery zverejnené Čínskym národným úradom pre vesmír 1. októbra ukazujú, že kozmická loď Tianwen 1 cestovala čiernou farbou vesmíru. Keď sa Tianwen zrútila z materskej lode, nasadila malý fotoaparát, aby zachytila ​​autoportrét.

Dva širokouhlé objektívy na nasaditeľnej kamere boli každú sekundu naprogramované na jeden obraz. Snímky sa prenášali späť do Tianwenu prostredníctvom bezdrôtového rádiového spojenia a potom sa zostupne vrátili späť k pozemným tímom v Číne.

Na snímkach sú zreteľne viditeľné krídla solárneho poľa Tianwen 1 a miskovitá vysoko zisková komunikačná anténa. Bielou časťou kozmickej lode je vstupný modul misie a tepelný štít, ktorý obsahuje čínsky rover určený na pristátie na Marse a prieskum povrchu.

Na kozmickej lodi je tiež viditeľná červená čínska vlajka. Snímky boli zverejnené v súvislosti s čínskym štátnym sviatkom, ktorým je 71. výročie komunistickej vlády.

Robotická kozmická loď Tianwen 1 odštartovala 23. júla na rakete Dlhý 5. marca, najvýkonnejšom nosnom rakete čínskej flotily. Sonda zatiaľ vykonala dva korekčné manévre v strednom smere, aby doladila svoju cestu k Marsu a vo februári sa pripravila na kritické popálenie, ktoré malo vstúpiť na obežnú dráhu okolo Červenej planéty.

Kamera katapultovaná z čínskej kozmickej lode Tianwen 1 na ceste na Mars zachytila ​​tento pohľad na sondu v hlbokom vesmíre. Poďakovanie: Čínsky národný vesmírny úrad

Keď bude kozmická loď Tianwen 1 na obežnej dráhe, bude dva až tri mesiace skúmať miesta pristátia kandidátov, kým uvoľní lander a rover, aby vstúpili do marťanskej atmosféry.

Ak Čína splní tieto úlohy podľa plánu, urobí z Číny tretiu krajinu, ktorá vykoná mäkké pristátie na Marse – po Sovietskom zväze a Spojených štátoch – a druhú krajinu, ktorá bude riadiť robotické vozidlo na Červenej planéte.

READ  To je dôvod, prečo je misia Artemis I od NASA taká vzácna a taká pozoruhodná

Orbiter Tianwen 1, ktorý bude pokračovať vo svojej misii po uvoľnení landeru a roveru, je navrhnutý tak, aby fungoval najmenej jeden marťanský rok, teda asi dva roky na Zemi. Rover so solárnym pohonom vybavený šiestimi kolesami pre mobilitu má podľa čínskych úradníkov predpokladanú dĺžku života najmenej 90 dní.

Čínski vedci tvrdia, že misia Tianwen 1 uskutoční globálny prieskum Marsu, ktorý bude merať zloženie pôdy a hornín, hľadať príznaky zakopaného vodného ľadu a študovať marťanskú magnetosféru a atmosféru. Orbiter a rover budú tiež pozorovať marťanské počasie a skúmať vnútornú štruktúru Marsu.

Misia Tianwen 1 je jednou z troch kozmických lodí, ktoré sa momentálne nachádzajú na ceste na Mars. Rover NASA Perseverance a orbiter Hope vyvinuté Spojenými arabskými emirátmi sa taktiež spustili v júli a sú na najlepšej ceste doraziť na Mars vo februári.

Poslať autorovi e-mail.

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @ StephenClark1.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close