Veda

Rusko hlási pokles tlaku v servisnom module vesmírnych staníc

Viacúčelový laboratórny modul Yacht (Science) je viditeľný na tomto statickom obrázku z videa počas jeho dokovania k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) 29. júla 2021. Snímka bola urobená 29. júla 2021. Roscosmos/Rozpis prostredníctvom agentúry Reuters

MOSKVA 31. júla (Reuters) – Vedúci ruskej vesmírnej agentúry Roscosmos v sobotu uviedol, že únik vzduchu mal za následok pokles tlaku v ruskom servisnom module na Medzinárodnej vesmírnej stanici.

Tlak klesol počas dvojtýždňového obdobia pred trajektom Ruského výskumného modulu, keď sa vo štvrtok krátko po pristátí v prístave zapálil motor, čím sa stanica vymkla spod kontroly, ale šéf Roscosmosu Dmitrij Rogozin uviedol, že oba incidenty neboli spojené.

Roscosmos vo vyhlásení uviedol, že pokles tlaku bol dôsledkom známeho menšieho úniku vzduchu v izolovanej prenosovej komore servisného modulu Zvezda a tlak sa v priebehu nasledujúcich 24 hodín zvýši.

„Nebol to očakávaný a„ ostrý “pokles stále problematickej Zvezdy a nie je spojený s výskumným modulom,“ uviedol Rogozin na twitteri v reakcii na správy v médiách.

Tlak v servisnom module klesol 29. júla, v deň, keď modul pre výskum jácht zakotvil, na zhruba tretinu úrovne 14. júla, ale bude sa zvyšovať, uviedol Rogozin na twitteri.

V minulom roku bol zistený únik vzduchu v module Zvezda, ktorý poskytuje obytné priestory pre členov posádky a systémy na podporu života. Pre posádku nepredstavuje žiadne nebezpečenstvo, ale napriek úsiliu o opravu zapečatením trhlín pretrváva.

Rusko v piatok uviedlo, že núdzovú situáciu spôsobenú neúmyselne vylúčenými tryskovými tryskami modulu výskumu jachty má na svedomí chyba softvéru a možné výpadky ľudskej pozornosti. čítaj viac

„Po testovaní a čistení vzduchu vstúpil ruský tím v sobotu do výskumného modulu,“ napísal na Twitteri Rogozin.

Rusko v sobotu zorganizovalo zasadnutie vedeckej rady, aby prediskutovalo budúce využitie ruského segmentu vesmírnej stanice, ktorá bola vyslaná na obežnú dráhu v roku 1998 a mala by fungovať do roku 2028.

READ  Rovnomerný vytrvalec NASA urobil viac fascinujúcich obrázkov z oblasti Marsu

„Hlavná rada výrobcov po zvážení súčasného stavu ruského segmentu ISS poznamenala, že používanie ruského segmentu ISS po roku 2024 predstavuje ďalšie riziká v dôsledku starnutia zariadenia,“ uviedol Roscosmos.

Reportáž Márie Tsetkovej; Strih: Giles Elgood

Naše štandardy: Riaditelia spoločnosti Thomson Reuters Trust.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close