Veda

Čínsky pristávací prístroj deteguje záporné ióny na odvrátenej strane Mesiaca

„Zhromaždili sme údaje v množstve a kvalite, ktoré ďaleko prekročili naše očakávania.“

špeciálna zásielka

Len za 48 hodín pristál čínsky Čchang-e-6 na odvrátenej strane Mesiaca, úspešne odobral vzorky a opäť letel.

Bol to mimoriadny úspech predstavujúci prvé vzorky zozbierané z časti Mesiaca, ktorá je od nás natrvalo preč.

Počas svojej krátkej návštevy pristávací modul pristál aj s niekoľkými vedeckými nákladmi na obežnej dráhe Mesiaca, vrátane nástroja Európskej vesmírnej agentúry pre záporný ión na povrchu Mesiaca (NILS).

A prístroj nestrácal čas, okamžite sa dostal do činnosti a zistil prítomnosť záporných iónov, ktoré boli výsledkom slnečného vetra fúkajúceho po mesačnom povrchu.

Neil Melville, technický dôstojník ESA pre experiment, povedal: „Bola to prvá aktivita ESA na mesačnom povrchu, svetová novinka z vedeckého hľadiska a prvá lunárna spolupráca s Čínou.“ vyhlásenie„Zhromaždili sme údaje v množstve a kvalite, ktoré ďaleko prekročili naše očakávania.“

iónová panna

Tieto ióny sa tvoria, keď nabité častice prichádzajúce zo Slnka dopadajú na povrch Mesiaca, čo spôsobuje, že častice tam reagujú a stávajú sa záporne nabitými. Tu na Zemi magnetické pole planéty bráni týmto časticiam dostať sa na povrch.

Ale keďže Mesiac nemá magnetické pole, jeho povrch je mimoriadne citlivý na tieto nabité častice. Na rozdiel od kladne nabitých častíc sa však nikdy nevrátia na obežnú dráhu, čo núti vedcov študovať ich len na povrchu.

Pred vykonaním pozorovaní musel prístroj NILS prejsť cyklami reštartov a výpadkov, aby sa prispôsobil extrémnym podmienkam na mesačnom povrchu.

Našťastie to bolo úspešné a užitočné údaje boli odoslané späť. Tieto pozorovania by mohli mať značné dôsledky pre naše pochopenie toho, čo sa deje na iných miestach v našom nebeskom susedstve, ktoré nie sú chránené magnetickými poľami.

READ  tajomstvá vo vašich slinách

„Tieto pozorovania na Mesiaci nám pomôžu lepšie pochopiť povrchové prostredie a poslúžia ako návod na detekciu populácií záporných iónov v iných telesách bez vzduchu v Slnečnej sústave,“ uviedol hlavný výskumník NILS Martin Visser vo vyhlásení k asteroidom a iným mesiacom.“

Viac informácií o misii: Čína po prvýkrát vztýčila národnú vlajku na odvrátenej strane Mesiaca

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close