Technológie

Click: Slack neprežil obrovskú bitku

Jeden z najsľubnejších startupov posledného desaťročia musel smutne predávať.

Vypočujte si podcast Kliknite

Témy podcastov

  • Salesforce kúpila Slack
  • Správy podcastu
  • DeepMind sa naučil skladať bielkoviny

Slack predaný

Salesforce prevezme komunikačný nástroj spoločnosti Slack za viac ako 27 miliárd dolárov. Sedem rokov Slack vytvoril novú kategóriu komunikačného softvéru, ktorý kombinoval chatovacie okná a skupinové konverzácie usporiadané do samostatných miestností.

Slack v zásade vzal staré IRC chaty, vyriešil problém s identitou a prihlásením, trochu ich vyšperkoval a integroval do zvyšku internetových služieb.

Výsledkom bol atraktívny komunikačný nástroj, ktorý v mnohých spoločnostiach nahradil e-mail. A potom si Slacka všimli internetoví giganti.

Nástroje postupne nápadne podobné Slacku sa postupne vytvorili v Microsoftu, Google alebo Facebooku. Na rozdiel od Slacku mali internetové spoločnosti obrovský ekosystém, armádu obchodných zástupcov alebo miliardy používateľov, ktorým bolo možné tento nástroj propagovať a predávať navyše. Slack rok čo rok zistil, že má tvrdú konkurenciu, ktorá dokázala počas pandémie rýchlo rásť. Slack medzitým stúpil na vodu.

Nakoniec ho kúpila spoločnosť Salesforce, ktorá spoločnostiam predáva softvér na správu vzťahov so zákazníkmi. Zjednodušene sa jedná o nástroj, ktorý umožňuje sledovať celý životný cyklus zákazníka, od prvého predaja až po marketingové kampane zamerané na zákazníka alebo jeho sťažnosti.

Vďaka spoločnosti Slack dostal Salesforce do svojho portfólia ďalší nástroj, ktorý môže ponúknuť svojim zákazníkom, a spoločnosť Slack podporovala veľká spoločnosť s dobrou obchodnou infraštruktúrou.

(TechCrunch)

Stávka Spotify na Rogana sa vyplatila

Streamovacia služba Spotify hlási, že počet nových používateľov sa zvýšil. Veľkú časť nových zákazníkov prilákal podcaster Spotify Joe Rogan, ktorého populárny podcast je k dispozícii iba na streamovanie.

Spoločnosť ponúkla Roganovi za exkluzivitu odhadom 100 miliónov dolárov a zatiaľ sa zdá, že stávka môže fungovať.

Roganov prechod na Spotify naznačuje, že používatelia budú sledovať svoj obľúbený obsah, aj keď to bude znamenať zmenu platformy, na ktorej počúvajú podcast. To pre budúcnosť podcastového ekosystému neveští nič dobré.

Ak tvorcovia a prevádzkovatelia veľkých platforiem zistia, že poslucháči zvládnu rozdelenie obsahu medzi exkluzívne služby a aplikácie, urobia to radi. Získavajú zákazníkov do vlastného uzavretého ekosystému.

Výsledkom môže byť nočná mora, v ktorej musí bežný človek prenasledovať obsah naprieč platformami, čo ide priamo proti filozofii otvorenosti a výberu, ktorá pomohla podcastom vzniknúť a rásť.

(Bloomberg)

DeepMind sa naučil skladať bielkoviny

Spoločnosť DeepMind zaoberajúca sa výskumom umelej inteligencie oznámila, že urobila prielom vo výskume skladania proteínov. Počítače Deepmind sa naučili počítať skladanie bielkovín. V zásade môžu rýchlo a pomerne ľahko vytvoriť model skutočnej formy proteínu, ktorý bol pre počítače doteraz mimoriadne ťažký.

Lekári a biológovia môžu využiť poznatky o forme proteínu na vývoj nových liekov, vakcín alebo priemyselných procesov. Dnes je pomerne ľahké zistiť, z akých aminokyselín je proteín vyrobený, ale ich zoskupenie a tvar museli ľudia s pomocou počítača ťažko dešifrovať. Pozorovaním práce ľudí sa Deepmind naučil skladať „intuitívne“ proteíny, čo výrazne skracuje výpočtový čas.

(Príroda)

Súhrn technologických a mediálnych správ týždňa pozrite si bulletin FWIW od Davida Tvrdona.

Všetky podcasty denníka SME

Môžete si stiahnuť všetky podcasty denníka SME počúvajte na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia @ sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close