Veda

Čo sa deje s novými variantmi COVID FLiRT?

Nedávno sme informovali o novej rodine variantov COVID-19, ktoré vyzerali byť pripravené predbehnúť balík a stať sa najrozšírenejším. Údaje o sledovaní z USA a Spojeného kráľovstva teraz ukazujú, že varianty FLIRT, ako sa nazývajú, sa zdajú byť v súlade s týmito predpoveďami, keďže prípady COVID v Spojenom kráľovstve vzrástli o 21 percent za jediný týždeň.

Varianty FLiRT sú pomenované podľa špecifických mutácií, ktoré zachytili v porovnaní s predchádzajúcimi kmeňmi vírusu. Na jednom mieste v spike proteíne sa aminokyselina označená „F“ zmení na „L“ a na inom mieste sa „R“ zmení na „T“.

Všetky sú vetvami JN.1, ktorá je súčasťou línie Omicron, ktorá sa začiatkom tohto roka stala dominantnou na oboch stranách Atlantiku. Niektoré pôvodne nepublikované údaje boli odoslané na predtlačový server biorxiv Navrhuje, že ďalšie mutácie prenášané variantmi FLiRT ich môžu urobiť odolnejšími voči vakcínam a infekciám pred imunitou a lepšie sa šíriť medzi populáciou.

Podľa údajov o Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC), variant FLIRT s názvom KP.2 bol zodpovedný za najväčší podiel infekcií COVID-19 v USA (28,2 percenta) v dvojtýždňovom období končiacom 11. mája. To znamená, že teraz predbehol JN.1. Ako podozrenie.

Podrobné údaje o tom, ktoré varianty COVID-19 sú v Spojenom kráľovstve dominantné, nie sú v súčasnosti k dispozícii Agentúra na ochranu zdravia Spojeného kráľovstva (UKHSA). Najnovšie údaje o sledovaní za týždeň končiaci 30. aprílom však ukázali 21,2-percentný nárast prípadov COVID, ktoré úrady uhádol Je čiastočne odvodený od subvariantov JN.1 vrátane KP.2.

Ešte ďalej bol nedávno objavený aj KP.2 Austrália A India,

Takže, máme sa obávať?

Tvrdí to profesor molekulárnej mikrobiológie a imunológie Andy Pecos Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, prechod na JN.1 by vám mal stále poskytnúť „pomerne silnú ochranu proti všetkým variantom FLiRT“. Ak ste teda tento rok už COVID raz mali, možno máte stále dobrú úroveň ochrany.

Pokiaľ ide o vakcíny, Pecos hovorí, že aktualizované zábery, ktoré boli zmenené tak, aby sa zamerali na iné varianty v línii Omicron, by mali produkovať nejaké skrížene reaktívne protilátky proti KP.2. Špecifické laboratórne testy na to však ešte neboli vykonané a v každom prípade vaša imunita voči vakcínam pravdepodobne klesne, ak od vašej poslednej injekcie uplynul nejaký čas.

CDC odporúčané Dospelí vo veku 65 rokov a starší dostanú preočkovanie vo februári 2024 a dôraz sa kladie na to, aby pravidelné posilňovacie vakcíny boli najlepším spôsobom, ako zabrániť závažným ochoreniam a úmrtiam na COVID-19.

len Spojené kráľovstvo určité skupiny ľudí Majú nárok na očkovaciu látku v rámci národnej zdravotnej služby krajiny. V čase písania tohto článku si jarnú posilňovaciu dávku môžu objednať ľudia vo veku 75 a viac rokov, deti a dospelí s oslabeným imunitným systémom a obyvatelia domovov dôchodcov. Platiť súkromne za vakcínu sa stalo len nedávno možnosťou, ale popularita tejto služby viedla k najnovšie správy Toto zavádzanie sa rozširuje do viacerých lekární.

Masky sa vracajú aj do niektorých zdravotníckych zariadení v Spojenom kráľovstve – tentoraz to však nie je kvôli Covidu. Došlo k nárastu prípadov vysoko nákazlivej bakteriálnej infekcie pertussis, známej aj ako čierny kašeľ. Obručový kašeľNiektoré kliniky údajne viedli obnoviť mandát masky Pre pacientov.

Uvidíme v lete vlnu Covid?

„Určite je to možné,“ hovorí Pecos. Ale vlna poháňaná variantom FLiRT má malú šancu poslať nás späť na úroveň infekcií a hospitalizácií, ktoré sme videli v prvých rokoch pandémie.

Napriek tomu je dôležité, aby úradníci naďalej monitorovali, čo COVID robí. Vírus zostáva významnou hrozbou pre zraniteľné skupiny a pochopenie, keď sa objavujú nové varianty, nám všetkým umožňuje robiť rozhodnutia, ktoré ich môžu chrániť.

READ  Na človeka skočí nová vtáčia chrípka. Zatiaľ to nie je problém

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close