Svet

Čo sa zmenilo od obdobia zmeny brexitu? / Článok / LSM.lv

Koncom decembra dosiahla Británia a Európska únia dlho očakávanú dohodu o vzťahoch medzi oboma stranami po brexite. Nevyrovnaná situácia by mohla byť škodlivá pre obe strany, najmä pre Britániu. Avšak s dohodou alebo bez dohody sa vzťahy medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom v každom prípade od 1. januára zmenia.

Čo sa zmenilo od obdobia zmeny brexitu?Reharts Plom

V stredoveku sa na Veľkú Britániu vzťahovali pravidlá jednotného trhu EÚ a colnej únie, ktorých platnosť skončila 31. decembra. Dohoda dosiahnutá medzi oboma stranami bude vzťah riadiť po skončení tohto dočasného obdobia. Dohoda nadobudne účinnosť 1. januára, pretože v decembri nebude ratifikovaná Európskym parlamentom.

Zmeny sa týkajú spoločností a jednotlivcov.

Ak nedôjde k dohode, tarify medzi oboma stranami nadobudnú účinnosť 1. januára, bolo však dohodnuté, že dohoda poskytne nulové poplatky a nulovú kvótu pre všetok tovar. Janice Eccles, vedúca kancelárie ministra poľnohospodárstva, zdôrazňuje, prečo je to dôležité: „Je potrebné povedať, že je obzvlášť citlivý na poľnohospodárske a rybárske výrobky. Napríklad podľa nových sadzieb by v prípade neexistencie dohody mali byť poplatky za mäso alebo mliečne výrobky vyššie ako 40% alebo 25%. „

Minister zahraničia Edgar Ringavis („Nová jednota“) tiež uvádza odvetvie obchodu:

„Obchodné vzťahy považujeme za široké, dobré a bezplatné. Je to dôležité pre naše podniky a podnikateľov.“

Voľný pohyb tovaru medzi oboma stranami sa však skončil 31. decembra, takže od 1. januára bude všetok tovar dovážaný z Veľkej Británie na colné hranice EÚ podliehať colnému dohľadu a kontrole. Minister dodal: „Na rozdiel od voľného obchodu v rámci EÚ bude možnosť tarifných postupov, oznámení a inšpekcií do istej miery zložitá.“ “

Malo by sa tiež pamätať na to, že pri nákupe tovaru vo Veľkej Británii a pri vstupe do EÚ musí byť osobná batožina oznámená colným orgánom, pretože ak ich celková hodnota presahuje určitú hranicu, pre rôzne vozidlá je iná.

READ  Muža, ktorý vstúpil do Royal Mews neďaleko Buckinghamského paláca, zatkli

Ďalšie informácie o zmenách, ktoré nadobudli účinnosť 1. januára, získate od Štátnej daňovej služby Domovská stránka.

Od 1. januára musia byť zohľadnené aj zmeny ovplyvňujúce poštové položky. To znamená, že príjem tovaru z Veľkej Británie teraz podlieha rovnakým podmienkam ako akékoľvek obchodné alebo obchodné poštové zásielky dodávané do Lotyšska z krajiny mimo EÚ. Vývoz vysokej hodnoty a tovar podliehajúci spotrebnej dani podliehajú dani. Podrobnejšie informácie nájdete v dokumente Latvijas Pasts Domovská stránka.

Zmeny sa neobmedzujú iba na pohyb objektov.

Od tohto roku sa skončí nezávislý pohyb osôb medzi oboma stranami.

Občania čiernej pleti už nebudú mať automatické právo dlho žiť a pracovať vo Veľkej Británii. Lotyšskí občania, ktorí nebývajú v Spojenom kráľovstve alebo im nie sú zaručené práva na základe dohody o vystúpení a ktorí chcú od tohto roku študovať alebo pracovať v Spojenom kráľovstve, musia splniť určité podmienky a požiadať o vízum podľa nového prisťahovaleckého systému. Lotyšskí občania však môžu cestovať do Spojeného kráľovstva bez víz iba na 6 mesiacov, napríklad navštíviť krajinu, navštíviť rodinu a priateľov, zúčastniť sa krátkodobých školení alebo obchodných aktivít, ako sú podujatia a konferencie.

Pokiaľ ide o pohyb osôb, od 1. Januára 2006 Zmenené Aktuálne uznávanie a výmena lotyšských a britských vodičských preukazov. Vodičské preukazy vydané a platné v Lotyšsku sa budú používať na vedenie vo Veľkej Británii až do dátumu spotreby. Zároveň platí najviac tri roky po tom, čo sa vodič zdržiava vo Veľkej Británii alebo dovŕši 70 rokov, bez ohľadu na dobu platnosti vodičského preukazu. Potom musí byť vymenený za britský vodičský preukaz. Tieto zmeny sa nevzťahujú iba na vodičov, ktorí sa krátkodobo zdržiavajú v Lotyšsku alebo Veľkej Británii, ale aj na turistov alebo ľudí dočasne cestujúcich za prácou. Počas dočasného pobytu v Lotyšsku alebo Veľkej Británii môžu vodiči používať platné vodičské preukazy z jednej alebo z iných krajín.

READ  UNHCR čelí nedostatku financií na uspokojenie potrieb utečencov a vnútorne vysídlených osôb v Etiópii

Zmeny od 1. januára môžu mať vplyv aj na roaming, pretože príjemcom mobilných služieb v EÚ sa za roaming vo Veľkej Británii môžu účtovať ďalšie poplatky.

Chyba v článku?

Zvýraznite text a stlačte Ctrl + EnterPošlite text na úpravu!

Zvýraznite text a stlačte Nahlásiť chybu Tlačidlá na odoslanie upraviteľného textu!

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close