Veda

COVID, RSV a chrípka pravdepodobne tento rok prekonajú systém zdravotnej starostlivosti: CDC

Tohtoročná sezóna respiračných vírusov sa má zopakovať z minulého roka.

Tohtoročná sezóna respiračných vírusov sa má zopakovať minuloročná, pričom COVID-19, RSV a chrípka zasiahnu systém zdravotnej starostlivosti súčasne, podľa modelovej prognózy, ktorú zverejnilo CDC. Centrá pre kontrolu chorôb A preventívny štvrtok.

Vedci CDC na základe svojho modelovania predpovedajú, že v tejto sezóne respiračných vírusov (bežne známej ako „obdobie prechladnutia a chrípky“) by mohli existovať dva možné scenáre:

Scenár A:

Stredná aktivita chrípky a RSV

mierna aktivita covidu

kolísavé vrcholy

Scenár B:

závažná chrípka a aktivita RSV

mierna aktivita covidu

prekrývajúce sa vrcholy

Chrípka a RSV boli historicky dva hlavné vírusy šíriace sa počas „prechladnutia a chrípkovej sezóny“. Podľa CDC však výskyt COVID počas zvyčajne priemernej respiračnej sezóny môže teraz predstavovať značný tlak na systém zdravotnej starostlivosti.

Podľa údajov agentúry bola aktivita chrípky v prvých rokoch pandémie nezvyčajne nízka. Nárast aktivity RSV v častiach juhovýchodu môže tiež naznačovať, že sezónny charakter vírusu sa vracia, podľa výstrahy CDC zaslanej poskytovateľom zdravotnej starostlivosti začiatkom tohto mesiaca.

Podľa CDC je jeseň a zima obdobím, kedy sa respiračné vírusy bežne šíria viac v komunite. Minuloročná takzvaná „tripledémia“ spôsobila, že niektoré nemocnice zaplavili pacienti s COVID, RSV a chrípkou.

Podľa agentúry sa nedá predpovedať závažnosť ani presný charakter počasia. Niektoré ročné obdobia môžu byť závažnejšie ako iné v závislosti od typu šírenia vírusu a imunity voči vírusu.

Prvýkrát v histórii USA budú túto jeseň pre niektorých ľudí dostupné vakcíny proti všetkým trom hlavným respiračným vírusom (COVID, RSV a chrípke). Podľa CDC vyššia úroveň zaočkovanosti v celej populácii pomôže znížiť počet hospitalizácií a riziko nemocničných kmeňov.

READ  Vesmírna loď SpaceX sa vydáva na inštaláciu noseconu dopredu po historickej statickej paľbe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close