Veda

Daily Telescope: Konečne sme našli jadro slávnej supernovy

v skvelej forme , Webb videl doteraz najlepší dôkaz emisií z neutrónovej hviezdy na mieste supernovy 1987A.

NASA, ESA, CSA, STSCI atď. al.

Vitajte v Dennom ďalekohľade. V tomto svete je trochu tmy a málo svetla, trochu pseudovedy a málo vedy. Denné horoskopy vám poskytnú ďalšie publikácie. V Ars Technica sa vyberieme inou cestou a budeme čerpať inšpiráciu z veľmi reálnych obrazov vesmíru, ktorý je plný hviezd a prekvapení.

Dobré ráno. Je 26. február a dnešná snímka vrhá svetlo na jadro (relatívne) blízkej supernovy.

V astronomickej komunite má SN 1987A trochu mýtický status. Prvé pozorovateľné svetlo z tejto explodovanej hviezdy vo Veľkom Magellanovom oblaku dosiahlo Zem vo februári, asi pred 37 rokmi. Bola to prvá supernova, ktorú astronómovia dokázali pozorovať a študovať modernými ďalekohľadmi. Dokonca aj o niekoľko rokov neskôr, keď som ako postgraduálny študent študoval astronómiu na Texaskej univerzite, sa o tom stále diskutovalo v úcte.

Jednou z pretrvávajúcich záhad supernovy je, že astronómovia nedokázali nájsť jej zrútené jadro, kde by očakávali, že uvidia neutrónovú hviezdu – ultrahustý objekt, ktorý je výsledkom výbuchu supernovy masívnej hviezdy. V posledných rokoch pozemné teleskopy našli známky tohto zrúteného jadra, ale teraz vesmírny teleskop Jamesa Webba našiel emisné čiary, ktoré takmer určite musia pochádzať z novonarodenej neutrónovej hviezdy.

astronomické detaily nájdete tu, Toto je dobré potvrdenie nášho chápania supernov.

Tiež by som rád uznal, že Daily Telescope je v poslednej dobe všetko, len nie „denný“. Je to spôsobené súbehom niekoľkých faktorov vrátane množstva cestovania a práce na iných projektoch za posledný mesiac vrátane štyroch funkcií. Niektoré veci som musel odsunúť na druhú koľaj. Nechcem prestať produkovať tieto články, ale tiež sa nemôžem odhodlať napísať článok každý deň. Možno by sa to malo premenovať? Zatiaľ sa budem snažiť zo seba vydať maximum. Oceňujem tých, ktorí mi napísali a pýtali sa, kde je Denný ďalekohľad – teda, vás všetkých, okrem chlapíka, ktorý napísal škaredú poznámku.

READ  Dátum štartu Artemis 1 NASA je stanovený na september

Zdroj: NASA, ESA, CSA, STSCI atď. al.

Chcete poslať fotografiu pre Denný ďalekohľad? Oslovte a pozdravte sa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close