Veda

„Diablova kométa“ sa má otáčať smerom k Slnku a môže byť viditeľná počas zatmenia

Na nočnej oblohe je momentálne viditeľná „diablova kométa“ známa svojimi občasnými výbuchmi a šťastlivci môžu dokonca vidieť tento nebeský objekt počas veľmi očakávaného zatmenia Slnka na budúci mesiac.

Kométa 12P/Ponce-Brookes dostala prezývku „Diablova kométa“, pretože minulý rok po výbuchu zostali dve zreteľné stopy plynu a ľadu v tvare diabolských rohov.

V súčasnosti je kométa viditeľná ďalekohľadmi a ďalekohľadmi zo severnej pologule. Ale do konca mesiaca môže byť kométa viditeľná voľným okom, keď prechádza vnútornou slnečnou sústavou a v polovici apríla dosiahne svoj bod najbližšie k Slnku.

Kométy sa zvyčajne skladajú zo stredu prachu, plynu a ľadu obklopeného jasným oblakom plynu nazývaným kóma. Tieto nebeské telesá sú „zamrznuté pozostatky z formovania Slnečnej sústavy“ a niektoré z najväčších sú široké desiatky míľ, podla nasa,

Slnečné svetlo a slnečné žiarenie môžu zahriať jadro kométy, čo niekedy spôsobí prudké výbuchy, ako sa to už niekoľkokrát stalo v prípade kométy 12P/Ponce-Brookes.

Kométu je možné vidieť večer zo severnej pologule pri pohľade na západo-severozápadný horizont. Očakáva sa, že bude svietiť do konca mesiaca a ak miestne podmienky zostanú jasné a tmavé, bude viditeľné začiatkom mája.

Ak sa kométa v najbližších týždňoch intenzívne zjasní, je možné, že „Diablova kométa“ bude viditeľná počas nadchádzajúceho úplného zatmenia Slnka 8. apríla. Iba tí, ktorí sú na ceste totality – kapela, ktorá pretína krajinu od severovýchodného Texasu po Maine. Tam, kde Mesiac úplne blokuje slnečné svetlo – bude to považované za Double Sky Show a predpoveď pre takúto zriedkavú, synchrónnu udalosť zostáva neistá.

Napriek tomu by mal byť dostatok príležitostí vidieť samotnú kométu na večernej oblohe.

Kométu 12P/Pons–Brookes objavil v roku 1812 francúzsky astronóm Jean-Louis Pons. V roku 1883 ju opäť pozoroval britsko-americký astronóm William Brooks. Kométu je vzácne vidieť, pretože jej obeh okolo Slnka trvá 71 rokov.

READ  5 konceptov sci-fi, ktoré sú možné (teoreticky)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close