Veda

Diagnóza rakoviny kože Richarda Simmonsa: Čo vedieť o bazalióme

Bazalióm je najbežnejšou formou rakoviny kože, ale môže byť ľahké ignorovať alebo zameniť ho za iný kožný problém.

Lekári často nájdu rakovinu počas bežných kožných vyšetrení, povedala Dr. Melissa Piliang, predsedníčka oddelenia dermatológie na Clevelandskej klinike. „Pacient nemusí mať ani príznaky choroby,“ povedal.

jeden v príspevok na facebooku Tento týždeň osobnosť zdravia a fitness Richard Simmons oznámil, že sa liečil na bazalióm. Povedal, že si najprv všimol „čudne vyzerajúcu hrčku“ pod okom, ktorú sa pokúsil liečiť Neosporinom. Až po návšteve dermatológa bol pánovi Simmonsovi diagnostikovaný bazocelulárny karcinóm.

Aj keď pre pacientov môže byť ťažké identifikovať bazalióm – očakáva sa, že to budú postihnutí niekoľko miliónov ľudí Každý rok v Spojených štátoch – veľmi liečiteľné. Tu je to, čo by ste mali vedieť o príčinách, prevencii a liečbe.

Ľudia zvyčajne vyvinú bazocelulárny karcinóm po vystavení UV žiareniu prostredníctvom slnečného žiarenia, solárií alebo slnečných lámp. Choroba je výsledkom kumulatívnej, dlhodobej expozície, povedala Dr. Karen Connolly, dermatológka z Memorial Sloan Kettering Cancer Center. výskum naznačuje Najčastejšie sa vyskytuje u dospelých vo veku nad 40 rokov.

Ochorenie sa vyskytuje v bazálnych bunkách, ktoré sa nachádzajú vo vonkajšej vrstve kože, epidermis. Iný typ rakoviny kože sa môže vyvinúť v skvamóznych bunkách, ktoré ležia tesne nad nimi.

Bazalióm je bežnejší a oveľa menej smrteľný ako iná forma rakoviny kože, melanóm, ktorý rastie v kožných bunkách nazývaných melanocyty. Melanóm je obzvlášť nebezpečný, pretože ak sa nelieči, môže rýchlo rásť a šíriť sa do iných častí tela. Melanóm zvyčajne vyzerá tmavšie alebo hnedšie ako bazalióm, povedal Dr. Connolly, ale pacienti by mali navštíviť dermatológa o akýchkoľvek léziách, ktoré ich znepokojujú.

READ  Zlé zdravie zubov spojené s väčším rizikom demencie: metaanalýza

Doktor Paras Vakharia, odborný asistent dermatológie na Northwestern Medicine, povedal, že bazocelulárny karcinóm je bežný v oblastiach tela najviac vystavených slnku: najmä na hlave, tvári, krku a rukách. Väčšinu času sú lézie „ružové a perleťové“, povedal. „Skoro vyzerajú trochu lesklé,“ povedal. Niekedy môžu mať hnedú, modrú alebo sivú farbu. Doktor Piliang povedal, že rany môžu ľahko krvácať, a to aj vtedy, keď si ľudia umývajú tváre.

Dodáva: „Keď vzdelávam pacientov, hovorím im, aby si dávali pozor na pupienky, ktoré sa nezahoja.“

Ľudia si niekedy mýlia bazalióm s jazvami po akné, malými kožnými léziami, materskými znamienkami, bradavicami alebo pehami. Podľa Americkej akadémie dermatológie.

Lekári uviedli, že bazalióm rastie pomaly, ale je dôležité liečiť toto ochorenie čo najskôr.

Lekári používajú na liečbu tohto stavu niekoľko rôznych metód. známy ako a Mohsova operácia, pri ktorej lekári jednu po druhej odstraňujú tenké vrstvy kože, aby sa zbavili rakovinových lézií. V iných prípadoch môžu lekári vykonať procedúru nazývanú elektrodesikácia a kyretáž – alebo, ako hovorí Dr. Connolly, „spálenie a zoškrabanie“ kožného výrastku. Dr. Vakharia povedala, že ak je karcinóm veľmi malý, môže sa liečiť chemoterapeutickým krémom.

Bazalióm je zriedkavo smrteľný. Doktor Connolly povedal, že pacienti niekedy „počujú slovo „rakovina“ a myslia si: „Zomriem na to.“ Ale vysvetlil, že vo väčšine prípadov „naozaj nemá žiadny vplyv na celkové zdravie pacientov.“

Doktorka Vakharia však povedala, že diagnóza bazocelulárneho karcinómu by mala byť pre pacientov jasným signálom, že „musia byť opatrnejší pri vystavovaní sa slnku“. Vyzval ľudí, aby nosili klobúk so širokým okrajom, ktorý plne chráni tvár pred UV žiarením, a aby používali opaľovací krém s ochranou minimálne SPF 30. Povedal, že ak ste dlho vonku, znova sa namažte opaľovacím krémom.

READ  Webbov teleskop urobil nečakaný objav na okraji našej slnečnej sústavy

A „používanie solárií je veľké ne-nie,“ povedal Dr. Connolly. Rastúce množstvo dôkazov spája opaľovanie v interiéri so zvýšeným rizikom melanómu, povedal.

Ak ste boli počas svojho života veľa na slnku, mali ste spáleniny natoľko vážne, že spôsobili pľuzgiere, alebo máte v rodinnej anamnéze rakovinu kože, možno budete chcieť zvážiť vykonanie základného kožného testu, povedala Dr. Vakharia. chcete navštíviť dermatológa. ,

A vo všeobecnosti by si ľudia mali nájsť čas na skenovanie pokožky každý mesiac, povedal Dr. Connolly, „aby sa ubezpečil, že nerastie nič nové, rýchlo sa nemení.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close