Veda

Konečne identifikovaná príčina dlhotrvajúceho COVID • Earth.com

Mali ste niekedy pocit, že sa chronickej únavy nezbavíte ani po vyliečení z Covidu? nie si sám. Milióny ľudí zažívajú dlhotrvajúci Covid, frustrujúci súbor symptómov, ktoré pretrvávajú dlho po počiatočnej infekcii. Teraz, výskum od Cambridgeská univerzita Navrhuje prekvapivého vinníka: nízke hladiny železa.

zdroje železa

Železo je esenciálny minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri tvorbe hemoglobínu, proteínu v červených krvinkách, ktorý prenáša kyslík z pľúc do zvyšku tela. Železo je tiež dôležité pre rast, vývoj, normálne fungovanie buniek a syntézu niektorých hormónov a spojivového tkaniva.

Železo získavame z niektorých rastlinných a živočíšnych potravín, ako je červené mäso a hydina. Rastlinné zdroje obsahujú nehémové železo, ktoré sa nevstrebáva tak efektívne ako hémové železo nachádzajúce sa v živočíšnych produktoch.

Vstrebávanie nehémového železa však môžete zvýšiť jeho konzumáciou s vitamínom C alebo živočíšnymi bielkovinami. COVID môže narušiť spôsob, akým telo narába so železom, čo vedie buď k nedostatku železa, alebo k abnormálnemu ukladaniu železa. To môže infekciu zhoršiť a zhoršiť zotavenie.

Príznaky dlhodobého COVID

Vedci pozorne sledovali skupinu 214 ľudí rok po tom, čo sa u nich prvýkrát prejavili príznaky COVID-19.

Odborníci analyzovali rôzne aspekty zdravia účastníkov, vrátane toho, koľko mali zápalov, koľko železa mali v krvi, ako fungovali gény súvisiace so správou železa a ako dobre sa produkovali červené krvinky.

Porovnaním týchto informácií vedci dokázali identifikovať špecifický súbor charakteristík dlhodobého ochorenia COVID-19.

opuch a anémia

Mnohí ľudia v štúdii mali príznaky zápalu a anémie, čo je stav, keď má telo menej červených krviniek, až jeden rok.

Anémia môže spôsobiť, že sa ľudia cítia unavení a slabí, pretože telesné tkanivá nedostávajú dostatok kyslíka. Toto je častá sťažnosť u ľudí, ktorí dlhodobo trpia Covidom.

READ  Upozornenie na slnečnú búrku! Vybuchne dvojitá slnečná erupcia, ktorá spôsobí výpadky prúdu v Severnej Amerike

Prebiehajúci zápal ukazuje, že imunitný systém tela je stále aktívny aj po vymiznutí počiatočnej infekcie.

Covid a abnormálne hladiny železa

Štúdia ukázala, že ľudia s dlhodobým Covidom mali abnormálne hladiny železa, čo naznačuje nerovnováhu v spôsobe, akým ich telo narába so železom.

Okrem toho výskumníci identifikovali zmeny v génoch, ktoré regulujú manažment železa, čo naznačuje, že COVID-19 môže tieto regulačné mechanizmy narušiť.

Z tohto prepojenia vyplýva, že problémy so správou železa môžu zohrávať úlohu v tom, ako dlho trvá, kým sa COVID rozvinie a aké závažné budú symptómy.

Zotavenie s nízkym obsahom železa a Covid

Štúdia ukázala známky procesu nazývaného „stresová erytropoéza“ u ľudí s dlhodobým Covidom. Stáva sa to, keď sa telo snaží rýchlo vytvoriť viac červených krviniek v reakcii na stres alebo zápal, ako je infekcia. Štúdie naznačujú, že tento proces nemusí u niektorých ľudí po infekcii COVID-19 správne fungovať.

„Ak to trvá dlhší čas, je menej železa pre červené krvinky, takže kyslík sa prenáša menej efektívne, čo ovplyvňuje metabolizmus a produkciu energie, a pre biele krvinky, ktoré musia správne fungovať.“ Železo je potrebné. aby sme to urobili,“ uviedla štúdia. Od autora Hala Drakesmitha Oxfordská univerzita, „Ochranný mechanizmus sa nakoniec stane problémom.“

Výskumníci poznamenali, že doplnky železa môžu zohrávať úlohu počas akútnej fázy infekcie COVID-19, ako aj potenciálnej liečby dlhodobej COVID.

Príznaky dlhodobého COVID

Tento stav môže spôsobiť rôzne zdravotné problémy, ktoré pretrvávajú mesiace. Mnoho ľudí trpiacich dlhodobým ochorením Covid pociťuje extrémnu únavu aj po odpočinku. Môžu mať tiež problémy so sústredením, zapamätaním si vecí a sústredením, niekedy nazývaným aj mozgová hmla.

Medzi ďalšie bežné príznaky patrí dýchavičnosť, bolesť na hrudníku a ťažkosti s vykonávaním činností, ktoré boli predtým jednoduché, ako je chôdza alebo lezenie po schodoch. Ľudia trpiaci dlhodobým ochorením Covid môžu pociťovať kardiovaskulárne problémy, ako sú búšenie srdca, bolesť na hrudníku alebo zrýchlený tep. Môže tiež spôsobiť pretrvávajúce bolesti svalov a kĺbov.

READ  Dvojica žiariacich galaxií na novom obrázku z Webba, Hubbleovho teleskopu

Niektorí ľudia strácajú schopnosť cítiť chuť alebo vôňu a tieto zmysly sa už nikdy nemusia úplne vrátiť. Iní majú problém zaspať, buď preto, že majú problémy so zaspávaním, majú problém udržať spánok alebo ich spánok nie je osviežujúci. Môžu tiež pociťovať zmeny nálady, úzkosť alebo depresiu. Okrem toho môžu pretrvávať aj tráviace problémy ako nevoľnosť, hnačka, bolesti žalúdka či strata chuti do jedla.

Ďalším príznakom dlhodobého ochorenia COVID je choroba po námahe, čo znamená, že symptómy človeka sa zhoršia po vykonávaní fyzických alebo duševných aktivít. Všetky tieto problémy môžu ľuďom sťažiť účasť na každodenných aktivitách.

dlhé zotavenie z covidu

Ak trpíte dlhotrvajúcou chorobou Covid, tu je niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť na zlepšenie svojej celkovej pohody:

poraďte sa so svojím lekárom

Je dôležité, aby ste dostali dôkladné hodnotenie od zdravotníckeho pracovníka, aby ste vylúčili iné možné stavy a vypracovali individuálny liečebný plán prispôsobený vašim špecifickým potrebám.

Spravujte svoje príznaky

To môže zahŕňať použitie liekov na úľavu od bolesti, dychové cvičenia na zlepšenie funkcie pľúc alebo iné liečby v závislosti od vašich špecifických symptómov.

Zvážte fyzickú a kognitívnu rehabilitáciu

Fyzikálna terapia a odstupňované cvičebné programy môžu pomôcť zvládnuť únavu a zlepšiť fyzické funkcie, zatiaľ čo kognitívne rehabilitačné techniky môžu riešiť mozgovú hmlu a iné kognitívne problémy.

Dajte prednosť vyváženej strave

Zdravá a vyvážená strava môže pomôcť zvládnuť vaše príznaky a podporiť vaše celkové zdravie. V niektorých prípadoch môže váš lekár odporučiť doplnky na riešenie akýchkoľvek výživových nedostatkov.

vyhľadajte pomoc v oblasti duševného zdravia

Ak bojujete s úzkosťou, depresiou alebo inými dlhodobými emocionálnymi problémami súvisiacimi s COVID, neváhajte a vyhľadajte pomoc. Terapie, ako je kognitívna behaviorálna terapia (CBT), môžu byť veľmi užitočné.

READ  Kľúčový moment objavený v starovekých fosíliách

Uveďte tempo a spravujte svoju energiu

Naučte sa počúvať svoje telo a tempo svojich činností, aby ste na seba nevyvíjali príliš veľký tlak a nepociťovali zhoršujúce sa príznaky. Vyvážte odpočinok a aktivitu, aby ste efektívne spravovali svoju energetickú hladinu.

Buďte trpezliví a prispôsobiví

Dlhodobý COVID môže byť nepredvídateľný a vaše príznaky môžu v priebehu času kolísať. Je dôležité sledovať svoj pokrok a podľa potreby upraviť plán liečby v spolupráci s lekárom.

buďte informovaní

Výskum dlhodobého COVID pokračuje a v budúcnosti môžu byť dostupné nové možnosti liečby. Zostaňte informovaní o najnovšom vývoji prostredníctvom spoľahlivých zdrojov.

Pamätajte, že dlho COVID ovplyvňuje každého inak. Kľúčom je nájsť individuálny prístup, ktorý vám pomôže zvládnuť vaše príznaky a zlepšiť kvalitu vášho života.

Táto štúdia bola publikovaná v časopise Imunológia prírody,

,

Ako čítate? Prihláste sa na odber nášho bulletinu a získajte zaujímavé články, exkluzívny obsah a najnovšie aktualizácie.

Pozrite si nás na EarthSnap, bezplatnej aplikácii, ktorú vám prinášame eric rawls A Earth.com.

,

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close