Zábava

Dobrý chlapec od susedov a akčný zabijak! Matt Damon oslavuje päťdesiatku – koktail, ktorý sa koná na obrazovke a za ním

Americký herec Matt Damon je jednou z najväčších filmových hviezd súčasnosti a jeho filmy zarobili len v kinách stovky miliónov dolárov, zároveň sa mu však páči jeho pokoj a na prvom mieste je jeho rodina.

Dvojica mladých priateľov, hercov, v tomto prípade však ocenených ako scenáristi, bola jedným z kultových momentov oscarského ceremoniálu v roku 1998. V tom čase Ben Affleck (vľavo) a Matt Damon získali cenu za najlepší scenár snímky Dobrá vôľa Lov.
Autor: SHUTTERSTOCK

Do prvej hollywoodskej ligy prerazil vďaka vlastnému oscarovskému scenáru, neskôr zažiaril ako ukážkový psychopat, akčný hrdina či astronaut. Damon, ktorý sa narodil 8. októbra 1970, ale nikdy nestratil obraz dobrého chlapca zo susedstva, s ktorým prišiel do sveta filmu.

Dvojica mladých priateľov, hercov, ale v tomto ...

Matt Damon a Jessica Chastain počas londýnskeho ...

Zdá sa, že príbeh prvého veľkého úspechu Damona napísal nejaký – a ešte nie veľmi dobrý – scenárista. Dvojica nie veľmi známych hercov píše v prestávkach medzi filmovými „štekotmi“ scenár, ktorý vďaka priateľovi, nezávislému režisérovi, dostane šancu v menšom štúdiu, ktoré za jednu z nastávajúcich režisérskych hviezd postaví jednu z nich. fotoaparát. Výsledkom je jeden z filmových trhákov sezóny, nominácia na Zlatý glóbus, deväť nominácií na Oscara, ba dokonca prestížna soška za najlepší scenár.

Ale to bol presne prípad Good Will Hunting (1997), ktorý Damon napísal s Benom Affleckom a pre Miramax ho nakrútil Gus Van Sant. Film o geniálnom mladíkovi, ktorý vďaka svojmu matematickému talentu dokáže konečne opustiť prostredie pracujúcich cudzincov, napísali Damon a Affleck v čase, keď sa pokúšali preraziť. „Nebol som vôbec schopný zamestnať sa. Dúfal som, že prerazím so západným Geronimom, ale film nebol veľmi úspešný. Začal som o sebe strašne pochybovať,“ spomínal Damon.

Po úspechu Willa Huntinga však pochybnosti zmizli. Na prelome storočí si rodák z Massachusetts zahral vo filme Talentovaný pán Ripley (1999), kde hral ako bezohľadný zločinec, alebo v Spielbergovej dráme Zachráňte vojaka Ryana (1998). Získal tiež malé úlohy vo viacerých filmoch o Kevinovi Smithovi – prišiel k Harveymu Weinsteinovi (kedysi významnému producentovi, ktorého kariéra sa skončila na súde pre sexuálne nátlak) a prinútil ho prečítať Damonov a Affleckov scenár.

Potom prišla úloha v prvej časti Soderberghovej kriminálnej komédie Dannyho spoločníci (2001) – ktorú opakoval v pokračovaniach – a v roku 2002 sa do kín dostal Agent bez minulosti, čo bol ďalší zlom v Damonovej kariére. Úloha elitného atentátnika Jasona Bournea, ktorý po strate pamäti pátra, kým v skutočnosti je, urobila z chlapca postaveného herca akčnú hviezdu. „Zmenil celý môj život … Nikto pred ním si ani len nemyslel, že by som mohol uspieť v úlohe akčného hrdinu,“ hovorí Matt Damon.

Herec Matt Damon a jeho manželka Luciana ...

Herec Matt Damon a jeho manželka Luciana Barroso. Prišli podporovať rodinných priateľov – Hemswortha a jeho manželku.

Autor: SITA / AP, Evan Agostini

Do Bournea (ktorého prvý diel sa nakrúcal aj v Prahe) sa vrátil ešte trikrát, naposledy pred štyrmi rokmi vo filme s názvom Jason Bourne. Dlhodobo patrí do prvej hereckej ligy a má za sebou spoluprácu napríklad s Martinom Scorsesom (Hidden Identity, 2006) alebo vychádzajúcou hviezdou juhoafrického režiséra Neillom Blomkampom (Elysium, 2013). „Bez Bournea by som nikdy nenakrútil tieto dva filmy, ktoré znamenali míľniky môjho profesionálneho života,“ hovorí otec štyroch dcér a tiež aktivista.

„Moji rodičia ma vychovávali tak. Chceli, aby som mal zodpovedného človeka, ktorý sa stará o svet okolo seba a angažuje sa v ňom,“ opísal Damon dôvody, prečo založil nadáciu, ktorá pomáha pri získavaní pitnej vody v Afrike, a okrem toho že je zapojený aj do ďalších humanitárnych projektov. V nich často spolupracuje s ďalšími hollywoodskymi hviezdami, najmä s priateľmi Georgom Clooneym a Bradom Pittom. Delí sa s nimi aj o politické názory, je napríklad jedným z odporcov Donalda Trumpa.

READ  Izolovaný zoznam pre Spojené kráľovstvo: Dánsko, Island a Slovensko sú najnovšie pridané krajiny

V Hollywoode sa Damon vypracoval do pozície, že môže natáčať iba filmy, ktoré ho oslovujú. „Nechcem pracovať len zo strachu, že moje podnikanie na mňa zabudne, ak neurobím aspoň dva alebo tri filmy ročne. Radšej si počkám na správny príbeh,“ hovorí herec, ktorý v r. posledné roky hral v sci-fi napríklad v nezvyčajne pozitívnom Marťanovi (2015) alebo filme zo zlatej éry automobilových závodov Le Mans’66 (2019). A zažmurkal napríklad v malom role v marvelovskom trháku Thor: Ragnarok (2017).

Páči sa vám tento článok? Podporte prosím kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať denné správy, rozhovory, komentáre, správy, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie, ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Aby sme pre vás mohli pracovať neustále a ešte lepšie, potrebujeme tiež vašu podporu.
Ďakujem za akýkoľvek finančný príspevok.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close