Hlavné správy

Dopravcovia na Slovensku hrozia uzavretím hraníc pre ukrajinské kamióny

Dopravcovia na Slovensku hrozia štrajkom na ukrajinskej hranici spolu s kolegami z Poľska.

Podľa Mukačevo.netÚnia slovenských cestných dopravcov (UNAS) sa vyhráža blokovaním hraníc pre ukrajinských dopravcov z ich strany, ak Európska komisia neobnoví udeľovanie komerčných povolení na prepravu v rámci Európskej únie.

Za zmienku stojí, že na hraničnom priechode „Vyšné Nemecké – Užhorod“ sa už vytvorili veľké rady kamiónov smerujúcich na Ukrajinu. Prednosť má preprava rýchlo sa kaziaceho tovaru, zvierat a humanitárna pomoc, vodiči musia predložiť potrebné doklady k prepravovanému nákladu.

Tí, ktorí nenesú veci podliehajúce skaze, čelia oneskoreniu 4-5 dní.

Podľa odhadov Zväzu dopravných podnikov Slovenska (ČESMAD Slovakia) sa za posledný rok a pol zvýšila premávka ukrajinských kamiónov asi o 600-800 %. Nárast je spôsobený vojnou a blokádou ukrajinských prístavov, ktoré viedli Európsku úniu k tomu, že upustila od požiadavky na povolenie pre Ukrajincov.

Podľa Slovákov to však vytvára priestor aj na mnohé porušenia. Slovenský dopravca preto apeloval na Ministerstvo dopravy Slovenska, aby Ukrajincov dôkladne preverilo pre nelegálne prekládky, technickú nedbanlivosť vozidiel a podvody s tachografmi. Okrem toho požiadali Radu Európskej únie, aby obnovila povoľovacie konanie pre ukrajinské kamióny.

Stanislav Skala, šéf UNAS, povedal, že bude žiadať opätovné vydanie povolení pre ukrajinských dopravcov.

„Ak to Európska dopravná komisia neurobí, UNAS je pripravený okamžite podporiť poľských dopravcov na hranici a zablokovať hraničný priechod pre ukrajinských dopravcov zo slovenskej strany,“ povedal Skala.

READ  Viac ako polovica neočkovaných nemá protilátky proti Govt

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close