Zábava

Dva roky viedol dvojitý život: Známy český herec podvádzal speváčku s herečkou!

Josef Abrhám sa narodil 14. decembra 1939 vo vtedajšom protektoráte Zlín v Českej republike. Je pravnukom slovenského evanjelického farára a spisovateľa Jozefa Hollého. Po ukončení štúdia sa nemohol dostať na univerzitu z dôvodu zamestnaneckej správy. Preto najskôr pracoval v znárodnenej rodinnej tehelni, aby potom mohol vyplniť prihlášku – pracovník – v prihláške na Vysokú školu múzických umení v Bratislave.

Prvé herecké skúsenosti získal počas štúdia u Andreja Bagara na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, z ktorej po dvoch rokoch prešiel na pražskú Divadelnú fakultu Vysokej školy múzických umení (DAMU).

Začínal v Divadle na Vinohradoch, neskôr sa stal členom novozaloženého Činoherného klubu a účinkoval aj na javisku pražského Národného divadla. V pražskom dramatickom klube exceloval v hrách Čerešňový sad, strýko Váňa, Hráči, Revízor a ďalšie

Zdroj: 41. letná filmová škola

Pred kamerou Abrhám debutoval v treťom ročníku na DAMU vo filme Strop (1961) režiséra Věry Chytilovej. Zároveň si zahral malú rolu v detektívovi Vladimíra Čecha Kde Alibi nestačí (1961). Potom prišla veľká herecká príležitosť s rozsiahlou rolou milenca vo filmoch Zbynka Brynycha Neskrývaj sa, keď prší (1962) a s malou postavičkou Datlou vo vojnovej dráme Transport z raja (1962).

V 60. a 70. rokoch hral Josef Abrhám veľa pútavých úloh, napríklad vo filmoch Každý deň odvahy (1964) režiséra Evalda Schorma, Penzión pre slobodných pánov (1967) režiséra Jiřího Krejčíka. Objavil sa vo filme režiséra Jiřího Sequensa st. Hry krásneho dragúna (1970) alebo v Herzovej dievčine na zabitie (1975).

Josef Abrhám a Jaroslava

Zdroj: Bontonfilm

Medzi jeho nezabudnuteľné úlohy nepochybne patrí ústredná postava kníhkupca Dalibora Crowa v legendárnej komédii Vrchní, prchni! (1980). Veľký herecký talent predviedol Abrham aj v úlohe spisovateľa a dramatika Karla Čapka v životopisnej dráme Muž proti skaze (1989) režiséra Štěpána Skalského alebo ako slávny Jaroslav Hašek vo filme Veľká cesta (1963) režiséra Jurija Ozerova.

READ  Ako sa pozerať na Secret Invasion - je to streamovanie?

Českého leva získal v roku 1993 za najlepší mužský herecký výkon roka vo filme Jana Hřebejka Šakalí roky (1993), kde opäť predviedol jednu zo svojich veľkých komiksových kreácií. Vynikal vo filmoch Všetci moji blízki (1999) režiséra Mateja Mináča, Návrat strateného raja (1999) režiséra Vojtěcha Jasného či Hřebejkovej Kráska v nesnázích (2006).

Najznámejšou televíznou úlohou vyhľadávaného herca sa stala rola lietajúceho lekára a neskôr primára ortopedického oddelenia Arnošta Blažeja v sérii Nemocnica na okraji mesta (1977). Séria sa dočkala aj pokračovania s názvom Nemocnica na okraji mesta po dvadsiatich rokoch (2003) a Nemocnica na okraji mesta – Nové osudy (2008). „Už sa tej úlohy nezbavím. Budem pre divákov až do smrti, Blažej,“ povedal Abrham.

Josef Abrhám

Zdroj: CT

Majú spolu syna Josefa, ktorý je režisérom dokumentárnych filmov s herečkou Libušou Šafránkovou. V réžii Abrhama staršieho si zahral hoteliera 2013.

A nič netušiaca speváčka Naďa Urbánková sa o partnerovej nevere dozvedela dosť potupne – od svojej kaderníčky. „Bol som veľmi zamilovaný. Vydržali sme spolu 8 rokov. Nikdy sme sa nezobrali, ale bol to jeden z najdlhších vzťahov v mojom živote a z mojej strany určite najsilnejší. Len nerád spomínam na rozchod,“ „ Hovorí teraz Urbánková.

Hneď ako sa pár rozišiel, Abrham sa oženil so Saffronom a zakrátko sa im narodil syn.

Dvojku viedol dva roky

Zdroj: Profimedia

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close