Zábava

Rastúce napätie, keďže Česká republika odkladá rokovania so Slovenskom o postoji Ukrajiny – UPJ

Napätie medzi Českom a Slovenskom vyostrilo nedávne rozhodnutie českej vlády odložiť bilaterálne konzultácie so Slovenskom. Odklad sa pripisuje rozdielnym názorom na Ukrajinu, čo ešte viac prehlbuje rozpor medzi oboma krajinami. Slovenský premiér Robert Fico 6. marca kritizoval Prahu, že česká podpora Ukrajine v prebiehajúcom konflikte môže poškodiť česko-slovenské vzťahy, zatiaľ čo Slovensko sa zasadzuje za mier.

S oznámením o odklade prišiel český premiér Petr Fiala, ktorý ako dôvod oneskorených konzultácií uviedol „rozdiely v kľúčových zahraničnopolitických otázkach“.

Figo vo verejnom prejave na svojej facebookovej stránke povedal: „Súhlasíme s tým, že česká vláda sa rozhodla ohroziť (naše vzťahy) tým, že chce podporiť vojnu na Ukrajine, zatiaľ čo slovenská vláda otvorene hovorí o mieri..“

Slovenská zahraničná politika sa výrazne zmenila, odkedy Ficova populistická strana vyhrala minuloročné parlamentné voľby, zaujala ukrajinský skeptický postoj a priklonila sa k Rusku, politike maďarského premiéra Viktora Orbána a odcudzeniu Slovenska od Českej republiky.

Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský so znepokojením poznamenal, že globálni partneri si uvedomujú dôležitosť európskej bezpečnosti a jej vplyv na globálnu stabilitu. Česká republika odmietla marcové stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Planára s ruským diplomatom Sergejom Lavrovom na tureckom diplomatickom fóre v Antalyi.

Pripoj sa k nám Sociálna

Podporte nezávislú žurnalistiku na Ukrajine. Pridajte sa k nám v tomto boji.

Podpor nás

Česká republika a Slovensko udržiavajú blízke vzťahy od odtrhnutia od Československa v roku 1993. Od roku 2012 uskutočňujú pravidelné konzultácie; Posledná sa stala v apríli 2023 pred Ficovou vládou.

Pre Ficovu kritiku vojenskej podpory Ukrajine a schválenie ekonomických sankcií voči Rusku Slovensko na rozdiel od Maďarska zatiaľ neblokovalo balík pomoci EÚ Ukrajine ani vstup do EÚ. Fico povolil komerčné dodávky zbraní na blokádu Ukrajiny aj so správami o protivojenskej pomoci.

READ  Magical Realist Road Movie Brutal Heat sa stretne so Zemou a hlavným hrdinom

Česká republika je naďalej odhodlaná podporovať Ukrajinu a vedie spoločné úsilie poskytnúť 800 000 delostreleckých granátov na riešenie nedostatku munície v Kyjeve.

Nárast populizmu v susedstve Ukrajiny: Nie je to také pochmúrne, ako si myslíte

Nový slovenský premiér Robert Fico trvá na ukončení pomoci Ukrajine, pričom opakuje naratív s ruským zameraním, čím dodáva obavy maďarskému Viktorovi Orbánovi, ktorý čelí podobným obvineniam.

Odklad česko-slovenských konzultácií poukazuje na rozdielne cesty, ktorými sa dvaja susedia uberajú v ukrajinskom konflikte. Od zvolenia slovenského premiéra Roberta Fica sa rozkol v rozdielnych zahraničnopolitických postojoch, dotýkajúcich sa širších tém európskej jednoty a bezpečnosti. Ako sa táto situácia vyvíja, dôsledky pre budúce česko-slovenské vzťahy a súdržnosť reakcie EÚ na ukrajinskú krízu sú ešte širšie.

Poznámka: My, TheUBJ, nevytvárame tu prezentovaný spravodajský obsah. Poskytnuté informácie sú prepísanou verziou z rôznych zdrojov na internete prostredníctvom technológie informačných kanálov AI. Nenárokujeme si vlastníctvo ani autorstvo spravodajského obsahu. Originál spojenie Poskytnuté pre referenciu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close