Zábava

Dvaja hospitalizovaní po útoku medveďa na Slovensku vyvolali diskusiu o politike manažmentu medveďov

Úrady na Slovensku v nedeľu oznámili, že hospitalizovali dvoch ľudí zbitých medveďom, čo vyvolalo obavy z kontaktu človeka s medveďom v regióne. Ministerstvo životného prostredia zvažuje, že navrhne opatrenia na riadenie populácie medveďov, aby sa uľahčil ich lov.

Záchranná služba oznámila, že v meste Liptovský Mikuláš utrpela zranenie ramena 49-ročná žena a 72-ročný muž poranenie ruky.

Podľa správ zasiahla polícia a medveďa z mesta odohnala. Zábery zo sociálnych sietí zachytili, ako medveď beží po ceste a v jednom prípade sa rúti na muža na chodníku.

K incidentu došlo deň po tragickej udalosti v neďalekých Nízkych Tatrách, kde sa 31-ročná Bieloruska údajne pokúsila ujsť pred medveďom hnedým. Žena a jej kamarát stretli medveďa na prechádzke v hustom lese. Utiekli rôznymi smermi a telo ženy našli krátko po tom, čo mužský turista vyhľadal pomoc úradov.

Dvaja ľudia hospitalizovaní po útoku medveďa na Slovensku vyvolali diskusiu o politike manažmentu medveďov (Credit: Vigesti)

Slovensko v poslednom období zaznamenalo niekoľko útokov medveďov vrátane smrteľného v roku 2021. Predtým krajina nezaznamenala smrteľný útok medveďa za viac ako storočie.

Oživenie populácií medveďov v strednej a východnej Európe, najmä v Karpatoch, viedlo k väčšiemu počtu stretnutí medzi ľuďmi a medveďmi. V dôsledku toho ministerstvo životného prostredia zvažuje vyzvať Európsku úniu, aby prehodnotila ochranu poskytovanú medveďom s cieľom uvoľniť predpisy na uľahčenie lovu medveďov. Jeho účelom je riadiť počet medveďov a znižovať riziko takýchto stretnutí.

Ministerstvo zvažuje revíziu stavu medveďov na zozname chránených druhov, pričom argumentuje tým, že ich rastúci počet znamená, že už nie sú ohrozené a mohli by byť predmetom selektívneho lovu na kontrolu ich populácie.

Výskumníci však spochybnili tvrdenia o výraznom náraste populácie medveďov na Slovensku, pričom trvali na tom, že zostáva relatívne stabilná na úrovni približne 1 275 jedincov.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close