Ekonomika

Dvaja jastrabi z ECB vyzývajú na ďalšie zvyšovanie sadzieb napriek bankovým turbulenciám

  • Casimir a Simcus spochybňujú oficiálne pokyny
  • Villeroy hovorí, že nedávny nárast odráža optimizmus
  • Zasadnutie dozornej rady ECB o bankách

FRANKFURT 17. marca (TASR) – Európska centrálna banka by mala pokračovať vo zvyšovaní úrokových sadzieb, keďže rast základných cien zostáva nehybný, uviedli v piatok dvaja politici, ktorí sú vnímaní ako jastrabi uprostred pokračujúcich turbulencií v bankovom sektore.

Pripomienky guvernéra slovenskej centrálnej banky Petra Kazimíra a jeho litovského kolegu Kediminasa Simkusa spochybňujú novú oficiálnu líniu ECB – len deň starú – že budúce rozhodnutia závisia od vývoja ekonomiky a trhov.

Táto fráza bola zverejnená vo štvrtok, aby sprevádzala šieste zvýšenie sadzieb ECB za sebou, ktoré sa stalo neistejším po páde dvoch bánk v Spojených štátoch a švajčiarskej Credit Suisse, ktorá priznala ďalšie problémy.

Kazimír však argumentoval vyššími sadzbami na kontrolu inflácie v eurozóne, ktorá je teraz na úrovni 8,5 %, pričom tvrdí, že ECB by mala ďalej zvyšovať náklady na pôžičky.

„Ani súčasné dianie na finančných trhoch nezmenilo môj názor, že musíme pokračovať,“ uviedol Kažimír na blogu. „Som si dobre vedomý príchute situácie… ale ešte nie sme v cieli.“

Kolega jastrab Simkus povedal novinárom vo Vilniuse, že verí, že štvrtok „nie je posledným zvýšením cien“.

Žiadny politik však nepotvrdil zvýšenie sadzieb po nasledujúcom zasadnutí ECB a Kazimír povedal, že je zbytočné špekulovať o rozhodnutí zo 4. mája.

ECB vo štvrtok zvýšila úrokové sadzby o 50 bázických bodov a predpovedá, že inflácia zostane nad svojím 2-percentným cieľom až do roku 2025, čo bolo podľa nej navrhnuté skôr, ako krach amerických bánk vyvolal obrovský výpredaj akcií veriteľov.

Guvernér francúzskej centrálnej banky Francois Villeroy de Galhau uviedol, že zvýšenie odráža priority ECB v boji proti inflácii a signalizuje dôveru v rozhodnosť európskych bánk.

READ  Miera inflácie na Slovensku sa v apríli zmiernila

ECB v piatok uviedla, že jej dozorná rada zvolá neplánované zasadnutie – druhé tento týždeň – s cieľom prediskutovať stres a zraniteľnosť bankového sektora eurozóny.

Žiadne usmernenie

ECB zo svojej správy odstránila všetky usmernenia týkajúce sa ďalších politických opatrení a neposkytla pravidelné hodnotenie toho, či inflácia a rast budú pravdepodobne vyššie alebo nižšie, ako sa očakávalo.

Kazimír naopak povedal, že dominujú inflačné riziká a jadrová inflácia zostáva „tvrdohlavo lepkavá“.

„Riziká pre infláciu sú na oboch stranách, ale podľa môjho názoru sú riziká pre rast oveľa vyššie,“ povedal.

Prezidentka ECB Christine Lagardeová na svojej štvrtkovej tlačovej konferencii uviedla, že centrálna banka eurozóny bude mať „oveľa viac dôkazov“ o zvyšovaní úrokových sadzieb, ak sa jej súčasné projekcie naplnia.

Jadrová inflácia, ktorá nezahŕňa nestále ceny potravín a palív, vzrástla na 5,6 % z 5,3 % minulý mesiac, čo naznačuje, že minulé zvyšovanie cien energií preniká do širšej ekonomiky a hrozí, že inflácia bude pretrvávať.

Ďalšie správy od Lee Thomasa a Andreasa Sydasa; Francesco Caneba; Strih Toby Chopra

Naše štandardy: Thomson Reuters Trust Principles.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close