Ekonomika

Elon Musk a jeho Tesla predstavili „nesmrteľnú“ batériu. Menia vám celý svet pred očami

Elektrické autá Tesla majú oproti tým klasickým veľa výhod. Jednou z nich je aj samotná batéria, ktorá pri správnom použití otvára nevídané možnosti. Po dvoch rokoch testovania novej generácie batérií prišiel vedúci výskumu spoločnosti Tesla Jeff Dahm so zaujímavými poznatkami a navrhol štyri spôsoby, ako môžu zmeniť svet.

Degradácia batérie je vďaka Tesle minulosťou

Podľa Jeffa má nová generácia batérií enormnú životnosť, ktorá vysoko prevyšuje životnosť samotných elektromobilov. Zatiaľ čo sa očakáva, že bežná Tesla prejde 1,6 milióna kilometrov, nové batérie sa po 15 000 nabíjacích cykloch znížia o 10%. Takže vydržia trikrát dlhšie ako ktorákoľvek Tesla.

V týchto grafoch môžete vidieť degradáciu batérií Tesla po 15 000 cykloch v závislosti od hĺbky vybitia:

Ak je majiteľ elektrického vozidla opatrný a bežne sa nenabíja nad 50% a nevybíja sa pod 25%, batéria vydrží státisíce cyklov bez výraznejšej degradácie. Inými slovami, pri ideálnom použití tieto baterky vydržia prakticky neobmedzene.

Nové batérie spoločnosti Tesla majú potenciál spôsobiť revolúciu v štyroch smeroch:

  1. Vozidlo na mriežku (V2D)
  2. Veľké polia batérie
  3. Recyklácia a opätovné použitie batérií
  4. Ideálne prípady použitia batérie

Vozidlo do siete

Koncept vozidla do siete (V2G) spočíva v tom, že majiteľ spoločnosti Tesla nabíja svoje auto v noci, keď je sieť minimálne nabitá. Aj keď do toho započítame straty spôsobené nabíjaním a vybíjaním, majiteľ elektromobilu bude v zisku.

Skladovanie energie v sieti

A teraz si predstavte, ako by také podnikanie mohlo fungovať vo veľkom. Bežné auto má 70-100 kWh batériu. Spoločnosť Tesla však ponúka svoje riešenia aj veľkým spoločnostiam. V Austrálii postavil niekoľko batérií, ktoré pomáhajú vyvážiť sieť. V nadmerných dobách sú batérie nabité a pri zvýšenej spotrebe ich vrátia späť.

READ  Drží Viktor Orbán kľúč k Rusku?

V súčasnosti tieto riešenia vlastnia výrobcovia elektriny, ktorí sa snažia zabrániť výpadkom alebo prepätiam v sieti. V budúcnosti však bude podobné pole batérií vlastniť ktokoľvek a bude si ich za malý poplatok prenajímať. Zisk z toho bude obrovský.

Recyklácia batérií

Povedzme, že vaše elektrické vozidlo dosiahlo koniec svojej životnosti. Neustále sa kazí a sotva sa skotúľa do šrotu. Jediná vec, ktorá na ňom stále má hodnotu, je samotná batéria. Bude to fungovať ešte roky. Nájde si svoje miesto v inom vozidle, v poli batérie alebo niekde inde.

Takmer žiadna degradácia

Skutočnosť, že nové batérie od spoločnosti Tesla sa pri správnom používaní nerozkladajú, umožňuje efektívne využitie. Jeff Dahm hovorí napríklad o parníkoch, ktoré podnikajú krátke výlety, napríklad cez rieku alebo medzi ostrovmi. Kedykoľvek vyzdvihnú ľudí alebo iný náklad, môžu nabíjať a udržiavať batérie vždy v ideálnych hodnotách. Takýto parník by mohol fungovať desaťročia a jeho batérie by boli ako nové a prakticky bez degradácie.

Elon Musk vôbec netuší, kde by mohli byť v slnečnej sústave mimozemšťania. Povedal konkrétne miesta

Elektrický parník je navyše ekologickejší, tichší a lacnejší ako naftový parník.

Tesla musí teraz zvýšiť výrobu batérií

Tesla predstavila 22. septembra technológie, ktoré budú mať obrovský vplyv na fungovanie sveta. Aby však mohol naplniť svoj potenciál, musí byť schopný dokázať nemožné a stonásobne zvýšiť výrobu batérií.

Tím Elona Muska preto tvrdo pracuje na dizajne spoločnosti Gigafactory, ktorá ročne vyrába batérie s kapacitou 150 GWh. V budúcnosti bude tento počet prekročený cez 1 TWh (Terafactory). Podľa Elona Muska stačí stovka Gigafactory na uspokojenie globálneho dopytu po batériách.

Zdroje: lectricautonomy.com, ŠATY Dailyhouse, Akadémia Casgains

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close