Technológie

ESA – Ashpecher Warner vyhral prezidenta SpacePolicyOnline.com

Rada ESA dnes vymenovala Josepha Ashbatchera za nového generálneho riaditeľa ESA, pričom John Warner končí svoje funkčné obdobie budúci rok v lete. Ashbacher začal svoju kariéru v ESA pred 30 rokmi a v súčasnosti je vedúcim programu ESA pre pozorovanie Zeme.

Joseph Ashbatcher, riaditeľ programu ESA pre dohľad nad Zemou a nastávajúci generálny riaditeľ ESA. Poďakovanie: E.S.A.

Európska vesmírna agentúra (ESA), ktorá bola založená v roku 1975, má v súčasnosti 22 členských štátov. Francúzsko, Nemecko a Taliansko sú najväčšími finančnými prispievateľmi a zástupcovia týchto krajín viedli spoločnosť od roku 1984. Hlavný minister Rakúska Ashbacher.

Je držiteľom titulu PhD v odbore prírodných vied na univerzite v Innsbrucku a krátko po ukončení štúdia v roku 1990 nastúpil do Strediska pre pozorovanie Zeme ESA (ESRIN) neďaleko Ríma v Taliansku. V rokoch 1991-1993 bol zástupcom ESA v juhovýchodnej Ázii na Ázijskom technologickom inštitúte v thajskom Bangkoku. V rokoch 1994 – 2001 pracoval v Spoločnom výskumnom centre Európskej komisie v talianskej Ispre. Potom sa vrátil do ústredia ESA vo francúzskom Paríži, kde bol zodpovedný za operácie ESA v rámci programu EÚ na dohľad nad Zemou Copernicus. Od roku 2006 bol vedúcim vesmírnej kancelárie ESA na ostrove Copernicus. V roku 2014 sa stal vedúcim plánovania a koordinácie projektov v spoločnosti ESRIN. V roku 2016 bol povýšený na riaditeľa Programu monitorovania Zeme ESA a predsedu ESRIN.

Minulý mesiac NASA vypustila satelit Ultratry Ocean-ESA-Eumetsat-NASA-NOAA Sentinel-6 Ocean Ocean. Ashbacher zohral kľúčovú úlohu pri pomenovaní Freeleach, ktorý 12 rokov viedol program NASA v oblasti vedy o Zemi, začiatkom tohto roka však prehral boj s rakovinou.

ESA a NASA spolupracujú už desaťročia nielen na pozorovaní Zeme, ale aj na vesmírnej vede a ľudských vesmírnych letoch. ESA je jednou z piatich vesmírnych agentúr zapojených do Medzinárodnej vesmírnej stanice a NASA a ESA nedávno podpísali novú dohodu o spolupráci Brána„Malá vesmírna stanica obiehajúca okolo Mesiaca v rámci Artemisovho pokusu poslať astronautov späť na mesačný povrch.

Obe vesmírne agentúry sa dohodli na spolupráci Návratová misia modelu Mars Pomocou robotickej kozmickej lode prineste späť na Zem modely Marsu. Dnes je NASA Sebavedomý So svojou časťou projektu ide vpred.

Thomas Surbuchen, výkonný riaditeľ riaditeľstva vedeckých misií NASA, tweetol svoje blahoželanie.

Warner bude generálnym riaditeľom do 30. júna 2021. A Webová stránka Dnes pozdravil Ashbachera a zažartoval, že by bolo počuť výkriky „Kráľ je mŕtvy, nech žije,“ ktorý bude šéfovať agentúre ešte veľa mesiacov, a „ešte stále je starý život, králi!“

Generálny riaditeľ ESA John Warner (vľavo) a jeho nástupca Joseph Ashbacher (vpravo) do 1. júla 2021. 17. decembra 2020. Kredit: E.S.A.

Členovia ESA: Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Dánsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Nemecko, Grécko, Maďarsko, Írsko, Taliansko, Luxembursko, Holandsko, Nórsko, Poľsko, Portugalsko, Rumunsko, Španielsko, Švédsko, Švajčiarsko a Spojené kráľovstvo. Spolupracovníci Slovinska a Lotyšska. Má dohody o technickej spolupráci s Kanadou a ďalšie dohody o spolupráci s Bulharskom, Chorvátskom, Cyprom, Maltou, Litvou a Slovenskom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close