Ekonomika

Estónsko premenilo Poľsko na vychádzajúceho európskeho šampióna v IT

Nové vydanie hlavnej správy Emerging Europe odhaľuje najkonkurencieschopnejšie IT sektory v strednej a východnej Európe a strednej Ázii.

Estónsko predbehlo Poľsko v strednej a východnej Európe a strednej Ázii a stalo sa najkonkurencieschopnejším ekosystémom informačných technológií, uvádza sa v novom vydaní správy o míľnikoch Future of IT, ktorú zverejnila Emerging Europe. Chekia uzatvára prvé tri miesta.

Medzitým najvýraznejšie zlepšenie zaznamenalo Kosovo, ktoré sa celkovo vyšplhalo o deväť na desiate miesto, zatiaľ čo Maďarsko sa prepadlo najviac – deviate, o šesť miest. Bosna a Hercegovina má najmenej konkurencieschopný sektor informačných technológií v regióne.Estónsko vedie v Európe v raste o 13 zo 47 parametrov (a je na treťom mieste v krajine zo siedmich krajín), ako aj v podnikateľskom prostredí v jednej zo štyroch širokých kategórií.

„Estónsko je nepochybne skvelá technologická krajina so silným súčasným talentom a skvelými príležitosťami do budúcnosti,“ hovorí Andrew Wrobel, zakladajúci partner v rozvíjajúcej sa Európe a jeden z autorov správy.

„Takmer päť percent estónskych zamestnancov pracuje v informačnom a komunikačnom sektore (najväčší počet obyvateľov v regióne), v krajine s druhým najväčším počtom študentov IKT na 100 000 obyvateľov a mladí ľudia vynikajú v matematických skúškach PISA a pracovná sila sa dobre orientuje v angličtine,“ dodal. Hovorí.

„Nie je to však len talent – podnikateľské prostredie krajiny sa považuje za najpriaznivejšie pre rast, zatiaľ čo infraštruktúra je tretia najsilnejšia. Všetky tieto faktory prispeli k tomu, že Estónsko sa v tomto roku stalo číslom jeden.“

Kosovo porastie

Medzi ďalšie kategórie patrí Kosovo (talent), Litva (IT infraštruktúra) a Azerbajdžan (berúc do úvahy ekonomický dopad, nákladovú efektívnosť a odolnosť voči otrasom, ako napríklad Kovit-19).

Správa ukazuje, aký dôležitý je v súčasnosti sektor IT pre každú krajinu v regióne. Rozvíjajúci sa európsky región vyprodukoval do roku 2020 IT služby v hodnote viac ako 159 miliárd eur, čo je o 40 percent viac ako v roku 2016. Vyviezli sa IT služby v hodnote viac ako 32 miliárd eur, čo výrazne prispelo k platobnej bilancii regiónu.

READ  Zelenskyj navštevuje Varšavu, aby sa stretol s Poliakmi a Ukrajincami

Významné je, že hodnota IT sektora na Ukrajine medzi rokmi 2016 a 2020 vzrástla o 116 percent a len minulý mesiac krajina oznámila plány uprednostniť IT sektor s cieľom zvýšiť technologický podiel na HDP o štyri až 10 percent. 2025 až do výšky 16,5 miliardy USD.

Hoci ruská invázia na Ukrajinu tieto ambície utlmila, IT sektor je jedným z najflexibilnejších v ekonomike a nakoniec bude chrbtovou kosťou obnovy v krajine.

Informačné technológie sú dôležitým a dobre platiacim zamestnávateľom

Emerging Europe uvádza, že z 23 skúmaných krajín viac ako dva milióny ľudí pracujú v oblasti informačných technológií (2,57 percenta celkovej pracovnej sily), pričom Poľsko, Ukrajina, Rumunsko, Česko a Maďarsko tvoria viac ako 60 percent. Tá postava.

Zatiaľ čo niektoré krajiny sa snažia nájsť talentovaných IT zamestnancov, aby uspokojili dopyt na trhu, zásoba talentov je sľubná: údaje z rozvíjajúcej sa Európy a stále viac a viac potenciálnych študentov, ktorí si IKT vyberajú ako svoju budúcu profesijnú dráhu – počet študentov IT v regióne. V roku 2020 prekročí 420 000, čo je o 9,3 percenta viac ako v roku 2019. Do roku 2020 ukončí štúdium viac ako 82 500 študentov IT.

Priemerná celková mzda v regióne v IT v roku 2020 bude 1 681 eur, v roku 2019 o 6,1 percenta a o 38,8 percenta vyššia ako v roku 2016. Rastúca Európa predpovedá, že v roku 2022 vzrastie na 9 1 943.

Najvyššie platy za IT v regióne majú Estónsko (2 574 eur) a Litva (2 564 eur), kde platy za IT od roku 2016 vzrástli o 100 percent. Najnižší plat za IT v celej rade IT je v Gruzínsku (1 531). Pracovníci sú platení výrazne viac, ako je celoštátny priemer.

Alternatívne IT pracovníci vytvárajú obrovskú hodnotu: 000 76 000 na zamestnanca v celom regióne a 3 123 000 v Rumunsku.

READ  Európa sa pripravuje na život bez ruskej energie – EURACTIV.com

Silné stránky a príležitosti

Tohtoročné vydanie navyše pomáha medzinárodným nákupcom IT služieb porozumieť hodnotovej ponuke zdrojov IT v Európe a pomáha predajcom aj kupujúcim pochopiť silné stránky a príležitosti regiónu. Poskytuje prehľad o tom, ako sa región umiestňuje na mape globálnych zdrojov.

„Odvetvie globálnych obchodných služieb (GPS) a poddivízia digitálneho a IT outsourcingu (ITO) sú na ceste globálneho rastu, keďže podniky sa snažia outsourcovať kľúčové činnosti, aby znížili náklady, znížili riziko a umožnili kontinuitu podnikania,“ povedal Colesie, časť správy. Hovorí Mark Angus, generálny riaditeľ, výskumník a stratég v Business Services.

„Rozvíjajúca sa Európa k tomuto rastu výrazne prispieva. Medzi top ITO v GBS Global Competitiveness Index sú Česko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko naďalej top ITO v oblasti operácií digitálnej a dátovej analýzy, vývoja softvéru a podpory desktopov.

Bezplatnú kópiu 200-stranovej správy si môžete stiahnuť tu.


Na rozdiel od mnohých spravodajských a informačných stránok, Rastúca Európa Čítanie zadarmo, vždy bude. Nie je tu žiadna nábojová stena. Sme nezávislí, pridružení alebo zastupujúci akúkoľvek politickú stranu alebo podnikateľský subjekt. Pre rastúcu Európu chceme to najlepšie, nič viac, nič menej. Vaša podpora nám pomôže pokračovať v šírení informácií o tomto nádhernom regióne.

Môžete prispieť Tu. Vďaka.

Rozvíjajúca sa Európa podporuje nezávislú žurnalistiku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close