Svet

EÚ čaká na schválenie vakcíny COVID-19: Čoskoro bude na Slovensku očkovanie v 25 nemocniciach

Kotleba prišiel s ďalším HOAXOM: Vakcína zmení štruktúru našich buniek! VIDEO Schladil ho odborník

Vakcína vyvinutá v spolupráci s Pfizer / BioNTech je v klinických skúškach až 95% účinná. Údaje sa týkajú ochrany pred COVID-19. Rozsah, v akom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie, chráni pred infekciou koronavírusmi, nie je zatiaľ jasný. Podľa výrobcov nemá prípravok žiadne vážne vedľajšie účinky. V najohrozenejšej skupine starších ľudí je účinnosť 94 percent.

Zdroj: SITA / AP Photo / Virginia Mayo

Veľká Británia

Regulačný úrad Spojeného kráľovstva v stredu oznámil, že použitie vakcíny Pfizer / BioNTech je bezpečné. V Británii bude budúci týždeň k dispozícii 800 000 dávok vakcíny, pričom spoločnosti už podpisujú dohodu o dodaní 40 miliónov dávok do Británie v rokoch 2020 a 2021.

Podľa Chrisa Whittyho, hlavného zdravotníckeho poradcu britskej vlády, bude trvať do jari, kým sa vakcína dostane k všetkým ľuďom v najzraniteľnejších skupinách, ktorí sa o ňu zaujímajú. Zdravotníci a obyvatelia domovov dôchodcov by mali byť prví v rade a vakcína by sa mala podať starším ľuďom. Na ochranu človeka ho musia lekári podať v dvoch dávkach s odstupom troch týždňov.

Desiatky spoločností po celom svete tiež pracujú na vývoji ďalších vakcín a britské úrady zvažujú aj ďalšiu látku od farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca.

Európska únia

Európska agentúra pre lieky v utorok potvrdila, že dostala žiadosti od spoločností Pfizer / BioNTech a americkej spoločnosti Moderna a začala s výskumom ich vakcín. Posúdi účinnosť a bezpečnosť. Ak pôjde všetko podľa plánu a budú k dispozícii všetky potrebné dokumenty, mohla by agentúra EMA dokončiť skríning vakcíny Pfizer / BioNTech do 29. decembra a vakcíny Moderna do 12. januára. Rozhodnutie EMA musí schváliť aj Európska komisia, ktorá sa však zvyčajne riadi odporúčaniami Agentúry pre lieky.

Nákup až 300 miliónov dávok Pfizer / Biontech a 160 miliónov dávok vakcíny od spoločnosti Moderna schválila Európska komisia v novembri. Spoločnosť Pfizer / Biontech tiež požiadala o schválenie mimoriadneho nasadenia v Spojených štátoch v novembri. O registráciu vakcíny požiadali aj v Austrálii, Kanade a Japonsku.

Vakcína proti koronavírusu

Zdroj: SITA / University of Oxford / John Cairns via AP

Slovensko

Pfizer zatiaľ nepozná dátum schválenia vakcíny proti novému koronavírusu ani dátum možných prvých dodávok na Slovensko. Všetko závisí od procesu posudzovania a schvaľovania vakcíny regulačnými orgánmi, Európskou agentúrou pre lieky (EMA) pre Európsku úniu.

READ  Tvár bieloruských protestov bola unesená za bieleho dňa, chytili ju na ulici a zatlačili do mikrobusu - Denník N

Očkovať proti novému koronavírusu by sa malo v 25 nemocniciach na Slovensku. Mali by mať mraziaci alebo chladiaci reťazec potrebný na to, aby vakcína fungovala. Denne by mali byť očkované stovky ľudí. Uviedol to v stredu minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) po rokovaní vlády. Zdôraznil, že ministerstvo zdravotníctva sleduje celý proces registrácie a podľa toho sa pripravuje.

„Máme pripravených 25 bodov, ktoré sú logisticky pripravené tak, aby boli schopné zabezpečiť očkovanie do 15. decembra,“ uviedol, že v prvom kole by sa malo očkovať najmä rizikové skupiny. Šéf rezortu zdravotníctva by sa nebránil ani použitiu aplikácie. „Ak by to mal byť skutočne efektívny nástroj, muselo by ho využívať vysoké percento populácie, čo je tiež veľmi ťažké dosiahnuť sám o sebe.“ pridal.

Podľa ministerstva zdravotníctva by očkovanie malo byť poskytované predovšetkým pre zdravotníckych pracovníkov a orgány, ktoré poskytujú podporné činnosti pri zvládaní epidémie, ako sú policajti, hasiči alebo osoby vykonávajúce základné štátne činnosti, ako je zásobovanie energiou. Bude sa musieť poskytnúť aj skupinám, v ktorých má choroba najťažší klinický priebeh. Až v druhom rade bude zaočkovaná bežná populácia. Vakcína by mala byť bezplatná a dobrovoľná.

EÚ čaká na schválenie

Zdroj: TASR / Oxfordská univerzita prostredníctvom agentúry AP

Česko

Česká republika si predbežne objednala vakcíny od piatich výrobcov, vrátane dvoch, ktorí už požiadali o registráciu u EMA. Celkovo môže mať až 16 miliónov ľudí. Maximálny počet objednávok je vyšší ako populácia, pretože nie všetci výrobcovia musia nakoniec získať európsku registráciu. Niektoré spoločnosti počítajú s jednou dávkou, iné s dvoma. „Nemyslím si, že by bolo možné si medzi nimi vybrať. Bude to spôsobené tým, ako sa budú vakcíny distribuovať,“ uviedol minister zdravotníctva Jan Blatný. Napríklad látka Pfizer / BioNTech bude musieť byť skladovaná pri teplote mínus 70 stupňov Celzia, takže nebude očkovaná praktickými lekármi. Vakcína má byť hradená z verejného zdravotného poistenia a dobrovoľne. Prvé dodávky v Českej republike by podľa Blatného mohli byť dostupné na prelome januára a februára.

READ  Tigre, na pokraji humanitárnej katastrofy, varuje Svetový potravinový program

Poľsko

Poľsko si doteraz objednalo 45 miliónov dávok koronavírusových vakcín. Očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné, uviedol tamojší predseda vlády Mateusz Morawiecki. Dúfa, že prvé výhody budú mať obyvatelia k dispozícii vo februári, informovala agentúra Reuters. Poľsko prekročilo hranicu jedného milióna infikovaných v stredu od začiatku pandémie.

„Objednali sme 45 miliónov výhod od spoločností ako Pfizer / BionTech, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Sme pripravení podpísať ďalšie zmluvy.“ bol vypočutý poľský predseda vlády. Cena dohodnutých vakcín sa pohybuje od päť do desať miliónov zlotých (približne 1,1 až 2,2 milióna eur), uviedol Morawiecki.

Časový harmonogram podľa neho závisí od toho, ako rýchlo sú prípravy EMA schválené. Dúfa však, že s očkovaním sa začne o dva mesiace. Najskôr však budú očkovaní zdravotnícki pracovníci, personál opatrovateľskej služby, bezpečnostné zložky a starší ľudia vo veku nad 65 rokov.

Maďarsko

Maďarskí špecialisti pricestovali v utorok do Ruska, aby sa dozvedeli o špecifikách výroby vakcín Sputnik V, a následne ich aplikovali pri zahájení vlastnej výroby tejto vakcíny proti chorobe COVID-19 spôsobenej koronavírusom SARS-CoV-2.

Plány Maďarska na dovoz a možné použitie ruskej vakcíny Sputnik V proti novému druhu koronavírusu podľa Európskej komisie vzbudzujú obavy o bezpečnosť a môžu tiež narušiť všeobecnú dôveru vo vakcíny. Ak by maďarská vláda otestovala alebo dokonca vyrobila ruskú vakcínu, bol by to podľa Bruselu 19. novembra bezprecedentný prípad. Nie je možné uviesť na trh v Európskej únii vakcínu, ktorá nie je povolená EMA.

EÚ čaká na schválenie

Zdroj: TASR / AP

Francúzsko

Francúzsko plánuje zahájiť rozsiahle očkovanie novou vakcínou proti koronavírusu SARS-CoV-2 v priebehu apríla až júna 2021. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. Začiatkom roku 2021 sa zaočkujú najrizikovejšie a najohrozenejšie skupiny ľudí, po ktorých sa zaočkuje zvyšok populácie, uviedol na tlačovom brífingu v parížskom Elyzejskom paláci francúzsky prezident Emmanuel Macron. Predseda vlády Jean Castex dodal, že prednosť pri očkovaní dostanú aj obyvatelia domovov dôchodcov a niektorí ich zamestnanci.

READ  Sýrska advokátska komora zvažuje žalobu na Trumpa za zabitie Bašára Asada

Taliansko

Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza oznámil, že vláda súhlasila s dodaním 202 miliónov vakcín, s ktorými počíta podľa možnosti začiatkom budúceho roka. Niektoré vakcíny vyžadujú dve dávky. Prvá dodávka vakcíny americkej spoločnosti Pfizer a nemeckej spoločnosti BioNTech by mala prísť koncom januára. Poskytuje sa bezplatne a prednosť dostanú zdravotnícki pracovníci a seniori.

EÚ čaká na schválenie

Zdroj: TASR / AFP – Tobias Schwarz

Nemecko

Minister zdravotníctva Jens Spahn uviedol, že prvé skupiny obyvateľstva v Nemecku môžu začať očkovať proti COVID-19 v januári. „Naším cieľom je, aby prvé rizikové skupiny a ľudia v ošetrovateľských profesiách dostali vakcínu už v januári.“ oznámil. Medzi rizikové skupiny patria seniori a ľudia s vážnym ochorením. Nemecko pripravuje špeciálne vakcinačné centrá, ktoré by mali byť k dispozícii v polovici decembra. Na jar chce Nemecko očkovať aj v lekárskej praxi.

Španielsko

Španielske ministerstvo zdravotníctva v novembri oznámilo, že očkovanie bude dobrovoľné a bezplatné. V prvej fáze (január – marec) chce zaočkovať klientov a zamestnancov domovov pre seniorov, zdravotníkov a zdravotne postihnutých. Podľa miestnych médií by malo byť do marca zaočkovaných asi 2,5 milióna ľudí. V Španielsku žije 47 miliónov obyvateľov.

Sestra ukazuje ampulku s

Zdroj: SITA / AP Photo / Emrah Gurel

Očkovanie už prebieha v Rusku a Číne

Minister zdravotníctva Michail Muraško v stredu uviedol, že v Rusku už bolo zaočkovaných viac ako 100 000 ľudí domácou vakcínou Sputnik V proti covid-19. „Ako klinické testy pokračujú, začali sme očkovať obyvateľov vysoko rizikových skupín. Doteraz bolo očkovaných viac ako 100 000 občanov.“ uviedol počas mimoriadneho zasadnutia Valného zhromaždenia OSN podľa agentúry TASS. Pri príležitosti, keď šéf ruského štátneho fondu priamych investícií označil Sputnik V za najlacnejšiu zo všetkých existujúcich vakcín, bude jedna dávka stáť „menej ako desať dolárov (približne 8,2 eur)“. Na naočkovanie sú potrebné dve dávky. Hovorí sa, že látka má úspešnosť 92 až 95 percent.

V druhej polovici novembra čínska farmaceutická spoločnosť Sinopharm Group oznámila, že takmer milión ľudí už bolo očkovaných experimentálnou vakcínou proti novému druhu koronavírusu. Agentúra AFP uviedla, že spoločnosť zatiaľ neposkytla jasné vedecké dôkazy o účinnosti vakcíny. Od júla Čína podáva občanom vrátane štátnych zamestnancov, zahraničných študentov a niektorých pracovníkov, ktorí odchádzajú do zahraničia, experimentálne vakcíny proti COVID-19.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close