Svet

90-ročnú ženu zachránili živú 5 dní po ničivom zemetrasení v Japonsku

124 hodín po tom, čo západ Japonska zasiahlo mohutné zemetrasenie, pri ktorom zahynulo 126 ľudí, zrútili sa budovy a vyvolali zosuvy pôdy.

Žena v meste Suzu v prefektúre Ishikawa prežila viac ako päť dní po pondelňajšom zemetrasení s magnitúdou 7,6. Na celoštátne vysielaných záberoch bolo vidieť, ako záchranári v prilbách pokrývali oblasť modrým plastom a ženu nebolo nikde vidieť.

Šanca na prežitie klesá po prvých 72 hodinách. Počas posledných dní bolo hlásených niekoľko dramatických záchran, keď sa k rozsiahlemu úsiliu pridali vojaci, hasiči a ďalší.

Medzi 126 mŕtvymi bol aj 5-ročný chlapec. Prefektúra Ishikawa, najviac zasiahnutý región, uviedla, že jeho stav sa náhle zhoršil a v piatok zomrel.

Odpor hrozil pochovaním ďalších domov a zablokovaním ciest kritických pre dodávky humanitárnej pomoci. Úrady varovali, že už aj tak popraskaným cestám hrozí úplný kolaps. Toto riziko sa zvyšuje s očakávaným dažďom a snehom cez noc a do nedele.

Mesto Wajima hlásilo 69 úmrtí, za ním nasleduje Suzu s 38. Zranenia utrpelo viac ako 500 ľudí, z toho najmenej 27 ťažko.

Otrasy zeme spôsobili, že strechy bez námahy sedeli na cestách a všetko pod nimi bolo rozdrvené. Cesty boli rozpadnuté ako guma. Oheň zmenil Wajimovu štvrť na popol.

Hoci čísla kolíšu, viac ako 200 je stále nezvestných. Pod dvoma zrútenými domami v Anamisu je údajne uväznených 11 ľudí.

READ  Záhadná smrť slávneho DJ: Zistili, že je mŕtvy 5 dní po autonehode ... Jej syn (4) chýba!

Širo Kokuta (76) uviedol, že dom vo Wadžime, kde vyrastal, bol ušetrený, ale neďaleký chrám zachvátili plamene a on stále hľadal priateľov v evakuačných centrách.

„Bolo to veľmi ťažké,“ povedal.

Japonsko má jednu z najrýchlejšie starnúcich spoločností na svete. Počet obyvateľov Ishikawy a blízkych oblastí v priebehu rokov klesol. Krehká ekonomika zameraná na remeselnú výrobu a cestovný ruch je teraz zasiahnutá viac ako kedykoľvek predtým.

V nezvyčajnom geste neďalekej Severnej Kórey vodca Kim Čong-un poslal sústrasť japonskému premiérovi Fumiovi Kishidovi, informovala v sobotu oficiálna kórejská centrálna tlačová agentúra.

Hovorca japonskej vlády Jošimasa Hajaši novinárom povedal, že Japonsko je vďačné za všetky správy, vrátane správ zo Severnej Kórey. Hayashi povedal, že v roku 1995 Japonsko dostalo sústrasť od Severnej Kórey.

Pozdĺž japonského pobrežia sa postupne obnovila elektrina, ale zásoby vody boli stále obmedzené. Poškodené boli aj núdzové systémy pitnej vody.

Noviny Yomiuri, ktoré sa šíria po celej krajine, uviedli, že ich letecký prieskum zistil v oblasti viac ako 100 zosuvov pôdy, ktoré blokujú niektoré záchranné laná. Niektoré komunity sú izolované a stále čakajú na pomoc.

„Dúfam, že sa mesto zotaví a ľudia neodídu,“ povedal Seizo Shinbo, predavač morských plodov, ktorý v supermarkete skladuje rezance, konzervy a ryžové guľky. .

„Žiadne jedlo. Žiadna voda. A horší je plyn. Ľudia stále stoja v kilometrových radoch.

___

Kageyama hlásil z Tokia. K tejto správe prispel spisovateľ Associated Press Hyung-Jin Kim v Soule v Južnej Kórei.

___

Yuri Kageyama je na X: https://twitter.com/yurikageyama

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close