Svet

Sudán: Pochopte vojenskú revolúciu v 3. najväčšej krajine Afriky v 5 bodoch | Svet

Armáda zorganizovala prevrat Dnes je pondelok (25. Sudán, Tretia najväčšia krajina v Afrike podľa veľkosti a uchopenia moci Po zatknutí dočasného premiéra Abdullaha Hamdocka, ministrov a ďalších civilných predstaviteľov.

Ó, generál Abdel Fattah al-Burhan, Ktorý predsedal rade, ktorá dohliadala na prechod krajiny k demokracii, zverejnil oficiálne vyhlásenie v štátnej televízii. Vyhlásenie výnimočného stavu, rozpustenie rady a dočasnej vlády pod vedením Hamdoka.

Pred prejavom vyšli tisíce ľudí do ulíc hlavného mesta Chartúm, aby protestovali proti prevratu., Zablokovali cesty a podpálili pneumatiky, pričom bezpečnostné zložky ich rozohnali slzným plynom. (Pozrite si video nižšie).

Demonštranti podpaľovali pneumatiky na ulici v hlavnom meste Sudánu Chartúm

Pochopte vojenskú revolúciu v 5 bodoch:

  1. Kde je Sudán
  2. Čo je to dočasná vláda
  3. Čo hovoria podvodníci
  4. Reakcia ľudí
  5. Reakcia medzinárodného spoločenstva

Sudán, tretia najväčšia krajina Afriky, má podobný počet obyvateľov ako Argentína a a. Najnižší index ľudského rozvoja na svete (HDI)..

Krajina sa nachádza medzi subsaharskou Afrikou a Blízkym východom a susedí so siedmimi susednými krajinami (Egypt, Líbya, Čad, Stredoafrická republika, Južný Sudán, Etiópia a Eritrea) s prístupom k Červenému moru. (Pozri mapu nižšie).

V regionálnej expanzii je na druhom mieste po Alžírsku a Konžskej demokratickej republike a má približne 42 miliónov obyvateľov (Argentína má približne 45 miliónov obyvateľov). Až do Nezávislosť Južného Sudánu v roku 2011, Sudán bol najväčšou krajinou na kontinente (a v arabskom svete).

Sudán – Foto: g1

Jeho hlavným mestom je Chartúm, kde sa stretávajú rieky Biely Níl a Modrý Níl a tvoria Níl, pričom islam je hlavným náboženstvom krajiny.

Sudán má HDI 0,510 a je na 170. mieste zo 189 krajín, pričom Haiti (najchudobnejšia krajina USA) a Afganistan (169.).

Čo je to dočasná vláda

Krajinu od roku 2019 vedie dočasná vláda, Keď bol zvrhnutý vtedajší diktátor Umar al-Bašír. Al-Bašír vládol krajine tri desaťročia v rokoch 1989 až 2019 a po protestoch opustil moc.

Štyri mesiace po páde diktátora bola vytvorená suverénna rada civilného a vojenského personálu, ktorá mala dohliadať na prechod krajiny k demokracii.

Dočasnú vládu viedol Abdullah Hamdock (Na obrázku nižšie), Premiér, ktorý bol zatknutý v pondelok a vedený generálom Zvrchovanej rady Abdel Fattah al-Burhan, ktorý po prevrate vydal vyhlásenie v štátnej televízii.

Sudánsky premiér Abdullah Hamdok 14. februára 2020 v Berlíne, Nemecko – Foto: Hannibal Hanschke / Reuters

Miesto pobytu Hamdoka nebolo bezprostredne známe a ministri a civilní členovia Zvrchovanej rady boli zadržaní.

Civilisti a vojenskí členovia rady často nesúhlasia a nesúhlasia s budúcnosťou krajiny a tempom zmien pre demokraciu. Dočasná vláda už 21. septembra narazila na pokus o prevrat.

Generál Burhan má v najbližších týždňoch odovzdať vedenie Zvrchovanej rady občanovi, ale namiesto toho:

  • Zatknutý Hamdok, dočasní vládni ministri a civilní členovia Zvrchovanej rady;
  • V celej krajine bol vyhlásený výnimočný stav;
  • Rozpustil Zvrchovanú radu a dočasnú vládu.

Niekoľko hodín po prevrate vydal Burhan vyhlásenie v štátnej televízii Vyhlásil výnimočný stav a rozpustenie rady, ktorú viedol, a dočasnej vlády na čele s Hamdokom. Povedal, že bude napísaná nová ústava.

Generál uviedol, že konflikty medzi politickými frakciami viedli k vojenskému zásahu Armáda vymenuje vládu, ktorá bude riadiť krajinu až do volieb naplánovaných na júl 2023. Ale dal jasne najavo, že to bude mať na starosti armáda:

„Ozbrojené sily dokončia demokratický prechod, kým vedenie krajiny nebude odovzdané volenej civilnej vláde,“ povedal Burhan.

Generál Abdel Fattah al-Burhan, ktorý stojí na čele Sudánskej zvrchovanej rady, vyhlásil v celej krajine výnimočný stav, čím rozpustil radu dohliadajúcu na prenos moci a dočasnú vládu vedenú premiérom. Zatknutý armádou – Foto: Sudan TV prostredníctvom AP

Reakcia ľudí

Sudan Professionals Association (SPA), hlavná skupina zodpovedná za boje za zvrhnutie diktátora Umara al-Bašíra, Vyzval ľudí na generálny štrajk a vyzval na neposlušnosť proti vojenskému prevratu.

„Musíme vyjsť do ulíc a obsadiť ich, uzavrieť všetky cesty barikádami, konať generálny štrajk, nespolupracovať s rebelmi a použiť neposlušnosť na ich konfrontáciu,“ uviedla skupina vo vyhlásení.

Ešte pred Burhanovým prejavom protestovali tisíce ľudí v uliciach Chartúmu a Omturmánu. Bezpečnostné sily použili slzotvorný plyn, aby ich rozohnali.

Televízia Al-Arabíja uviedla, že niekoľko ľudí utrpelo zranenia pri stretoch medzi demonštrantmi a vojakmi v blízkosti táborov v hlavnom meste. Miestny lekársky tím uviedol, že pri strete sa zranilo najmenej 12 ľudí.

Demonštranti podpaľovali pneumatiky na ulici v hlavnom meste Sudánu Chartúm

Demonštranti podpaľovali pneumatiky na ulici v hlavnom meste Sudánu Chartúm

Prezident Africkej únie vyzval na prepustenie sudánskych politických lídrov. Organizácia Spojených národov, Spojené štáty americké a Európska únia vyjadrili znepokojenie nad pondelkovými udalosťami.

Americký veľvyslanec v regióne Jeffrey Feldman uviedol, že krajina je týmito správami „hlboko znepokojená“. USA sa cez víkend stretli so sudánskymi úradmi v snahe vyriešiť rastúci politický konflikt medzi civilistami a vojenskými vodcami.

Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že vláda USA „odmieta vojenskú akciu a vyzýva na okamžité prepustenie premiéra a ďalších osôb v domácom väzení“.

Joseph Borrell, minister zahraničných vecí EÚ, uviedol, že udalosti v Sudáne sleduje „s veľkým znepokojením“. Volker Berthes, OSN. Zástupca povedal: „Organizácia je hlboko znepokojená správami o prebiehajúcom prevrate v Sudáne.“

Videá: Najnovšie medzinárodné správy

READ  Zabili popredného iránskeho jadrového vedca. Teherán viní Izrael - Svet - Správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close