Svet

Izrael Gaza: Množstvo zranených pri nápore konvoja s pomocou, strelné zranenia – OSN

  • Autor: Christy Cooney
  • správy BBC

popis obrázku,

Zranení Palestínčania sa ponáhľali cez konvoj s pomocou, ktorý odpočíva v nemocnici Al-Shifa

Mnohí z tých, ktorí boli liečení so zraneniami po tom, ako sa vo štvrtok humanitárny konvoj vrútil do Gazy, utrpeli strelné zranenia, uviedla OSN.

Inšpektori OSN navštívili nemocnicu al-Shifa v meste Gaza a našli niektorých z približne 200 ľudí, ktorí sú stále liečení.

Hamas, ktorý vládne Gaze, obvinil Izrael zo streľby na civilistov, ale Izrael tvrdí, že jeho vojaci zahynuli v tlačenici po varovných výstreloch.

Lídri z celého sveta vyzvali na úplné vyšetrovanie.

Incident vyšiel najavo po tom, čo vo štvrtok v skorých ranných hodinách stovky ľudí vystúpili z konvoja s pomocou, ktorý cestoval po pobrežnej ceste s izraelskou armádou.

Svetový potravinový program varoval pred hroziacim hladomorom v severnej Gaze, ktorá v posledných týždňoch dostala veľmi malú pomoc a 300 000 ľudí žije s malým množstvom jedla a čistej vody.

Na záberoch z miesta je vidieť výstrely a ľudí prenasledovaných cez kamióny a krčiace sa za vozidlami.

Ministerstvo zdravotníctva v pásme Hamas uviedlo, že pri incidente zahynulo najmenej 112 ľudí a ďalších 760 utrpelo zranenia.

Hovorca Izraelských obranných síl (IDF) Daniel Hagari vo vyhlásení na sociálnych sieťach uviedol, že „desiatky obyvateľov Gazy boli zranené v dôsledku tlačenia a šliapania“.

Podplukovník Peter Lerner pre Channel 4 News povedal, že „na konvoj zaútočil dav“ a že izraelskí vojaci sú „v pohotovosti“. [tried] Rozpustite dav niekoľkými varovnými výstrelmi“.

Mark Regev, špeciálny poradca izraelského premiéra, predtým pre CNN povedal, že Izrael nebol žiadnym spôsobom priamo zapojený a že streľba pochádzala od „palestínskych ozbrojených skupín“, hoci nepredložil dôkazy.

V piatok OSN Stephane Dujarric, hovorca prezidenta Antonia Guterresa, uviedol, že tím OSN navštívil nemocnicu al-Shifa v ten istý deň a medzi preživšími našiel „veľký počet strelných zranení“.

Povedal, že si nie je vedomý toho, že tím skúmal telá niektorých zo zabitých ľudí.

Dočasný manažér nemocnice Al-Awda, doktor Mohamed Salha, predtým pre BBC povedal, že Al-Awda prijal 176 zranených, z ktorých 142 malo guľkové rany.

Povedal, že ďalší mali v tlačenici zlomené končatiny.

Britský minister zahraničných vecí Lord Cameron v reakcii na incident uviedol, že úmrtia sú „strašné“ a „musí dôjsť k urýchlenému vyšetreniu a vyvodeniu zodpovednosti“.

Povedal, že toto by sa už nemalo opakovať.

Povedal, že incident nemožno oddeliť od „dostatočných dodávok pomoci“ vstupujúcich do Gazy a že súčasné podmienky sú „neudržateľné“.

Americký prezident Joe Biden oznámil, že USA začnú s leteckou pomocou do Gazy: „Nevinní ľudia sú chytení v hroznej vojne, nie sú schopní uživiť svoje rodiny. Musíme urobiť viac a USA urobia viac.“

Izraelská armáda spustila rozsiahlu vzdušnú a pozemnú kampaň na zničenie Hamasu, ktorý je ako teroristická organizácia zakázaný Izraelom, Spojeným kráľovstvom a ďalšími krajinami – jeho ozbrojenci zabili v južnom Izraeli približne 1200 ľudí a 253 zahnali späť do Gazy. Rukojemníci.

V Gaze zahynulo viac ako 30 000 ľudí vrátane 21 000 detí a žien, 7 000 je nezvestných a najmenej 70 450 je zranených, uviedlo ministerstvo zdravotníctva v Gaze Hamas.

názov videa,

SLEDOVAŤ: Devastácia po desiatkach mŕtvych pri kolapse pomoci v Gaze

READ  Prechod druhej línie na non-dolutegravir pri HIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close