Svet

Video ukazuje, ako G konfrontuje Trudeaua kvôli únikom informácií na stretnutí G-20

Keď sa Trudeau v stredu na tlačovej konferencii na Bali spýtali na video, potvrdil, že nastolil otázku zahraničného zasahovania Si Ťin-pchinga.

„Nie každý rozhovor bude jednoduchý, ale je dôležité, aby sme sa aj naďalej postavili za veci, na ktorých Kanaďanom záleží,“ povedal. „Je to niečo, čo sme vždy robili a budeme v tom pokračovať.“

Trudeau obišiel otázku, či bol konflikt „hra o moc“ Si Ťin-pchinga.

Zdá sa, že video ukazuje, ako Xi vyjadruje „úplné pohŕdanie“ Trudeauom, uviedol pre NBC News Brian Lee Crowley, výkonný riaditeľ Macdonald-Laurier Institute, think-tanku v Ottawe.

Kanadský premiér „by sa naňho ani nepozrel,“ povedal. „[Xi] Choďte od neho ďalej, reč tela je hrozná.

Ale Trudeau hovorí k širšiemu publiku ako Xi, povedal Crowley, pretože čelí tlaku na zaujatie tvrdšieho postoja voči Číne zo strany horlivých voličov doma, v USA a iných liberálnych demokraciách. „Nemyslím si, že je to pre Trudeaua veľká výhra z hľadiska domácej verejnej mienky, ale som si istý, že si to všimli vo Washingtone,“ povedal.

Napätie medzi Kanadou a Čínou nedávno vzrástlo pre obvinenia, že Peking zasahoval do volieb v krajine v roku 2019. Minulý týždeň Trudeau povedal, že Čína a iní štátni aktéri hrajú „agresívne hry“ s cieľom podkopať demokratické inštitúcie, zatiaľ čo ministerka zahraničných vecí Melanie Jolie opísala Čínu ako „čoraz viac destabilizujúcu globálnu veľmoc“.

Kým boli Trudeau a Xi na summite G-20, zamestnanca Hydro-Québecu, najväčšieho kanadského výrobcu elektriny, zatkli pre podozrenie zo špionáže pre Čínu. Začiatkom tohto mesiaca kanadská vláda nariadila trom čínskym spoločnostiam, aby sa vzdali dôležitých nerastov v krajine s odvolaním sa na obavy o národnú bezpečnosť.

Kanadská polícia tiež vyšetruje obvinenia, že čínski predstavitelia zriadili v oblasti Toronta tajné „policajné stanice“ v rámci zásahu proti čínskym disidentom v zahraničí. Peking tvrdí, že zámorské základne sú servisné strediská, ktoré pomáhajú čínskym občanom žijúcim v zahraničí obnoviť si vodičské preukazy.

Jedným z najhorších dopadov na vzťahy medzi Kanadou a Čínou za posledné roky bolo zatknutie dvoch Kanaďanov v Číne v roku 2018. Michael Kovrik a Michael Spawerpo tom, čo kanadské úrady zatkli čínskeho technologického manažéra Meng Wanzhou na žiadosť amerických úradov o jeho vydanie. Kovrik a Spaver boli zadržiavaní viac ako 1 000 dní pre obvinenia zo špionáže, než boli prepustení v septembri 2021, práve keď sa Meng mohla vrátiť do Číny.

Aj keď Si Ťin-pching absolvoval bilaterálne stretnutia s prezidentom na summite G-20 Joe BidenFrancúzsky prezident Emmanuel Macron a austrálsky premiér Anthony Albanese, ktorí takéto stretnutie s Trudeauom neuskutočnili.

Jace Zhang Prispel.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close