Svet

Vodný riaditeľ sa ospravedlňuje za nefunkčné vrty…nalieha na zapojenie komunity

Autor: Annacleda hygera

Ricardo Sikongo, riaditeľ koordinácie zásobovania vidieckou vodou a sanitácie pre západný región Kawango, vyjadril ľútosť nad ťažkosťami, ktorým obyvatelia čelia v dôsledku nefunkčných vrtov v tejto oblasti.
V reakcii na súčasnú vodnú krízu vyzval obyvateľov, aby sa nespoliehali len na vládu, ale aby sa aktívne podieľali na riešení problému.
Caligao, dedina 53 km vo vnútrozemí od Tondora vo volebnom obvode Tondoro, už takmer mesiac trpí nedostatkom vody.
Pretrvávajúca vlna horúčav v severnom regióne zasiahla miestnych obyvateľov a ich dobytok.
Pozoruhodné je, že vrt v Kalikao zostáva neopravený a jeho oprava sa odhaduje na 3 200 N$.
Sikongo priznal nešťastné oneskorenie v oznámení naliehavosti záležitosti dedinčanom.
„Nie je správne, že tam ideme a pýtame peniaze, ale ľudia v komunite by mali vedieť vyberať príspevky na prevádzku, to znamená, že ak sa pokazí kohútik, nečakáte, že to opraví vláda, ale komunita by mala mať združenia vodných bodov, ktoré môžu vyberať peniaze a urýchlene opraviť vrt.“ Treba to opraviť,“ povedal dedinčanovi.
Zdôraznil, že je potrebné, aby obec založila združenia vodných bodov a kolektívne poskytla potrebné finančné prostriedky na okamžité vrty.
„Vláda nie je zodpovedná za úhradu celkových nákladov na opravu; Namiesto toho by sa komunity mali aktívne zapájať do prispievania na náklady na údržbu,“ povedal Shikongo.
Zdôraznil dôležitosť podpory spolupráce medzi vládou a komunitou pri riešení takýchto problémov v regióne Kavango West.
Poznamenal tiež, že k oneskoreniu riešenia situácie prispievajú logistické problémy v jeho kancelárii.
Po tragickej strate šiestich kusov dobytka v dôsledku dehydratácie boli obyvatelia Caligao nútení prejsť 30 km, aby získali vodu pre seba a svoj dobytok z alternatívneho zdroja. V neďalekej Sáve sa nachádza vodný útvar, kde sa podľa obyvateľov ministerstvo zameralo skôr na opravu nádrže pre dobytok v inej obci, než na ich naliehavé potreby.
Daniel Ntara, vodca obyvateľov Kalikao, zdôraznil ich prosbu o pomoc a ich neschopnosť dovoliť si 3 200 N$ potrebných na opravy.
Poznamenal tiež, že ministerstvo pôvodne uviedlo, že Kalikao nie je na ich zozname priorít.
Obyvatelia oblasti sa obávajú, že uhynie viac dobytka, pretože dobytok je oslabený v dôsledku dehydratácie a po vodu musia prejsť 30 km krát 30 km.
Anonymný pracovník pobočky z Riaditeľstva vidieckeho zásobovania vodou vyjadril frustráciu nad nejednotnou odpoveďou ministerstva.
Uviedol prípady, keď pracovníci dostali pokyn, aby zastavili práce na čakajúcich vrtoch.
Na túto situáciu sa upozornilo počas stretnutia s členmi komunity regionálnej rady Kavango West začiatkom októbra, kde obyvatelia vyjadrili dlhodobé obavy z nedostatku stabilného zásobovania vodou v dedine.
Vodná kríza v Kalikao zdôrazňuje potrebu efektívnej spolupráce medzi vládnymi agentúrami a komunitou, aby sa zabezpečilo rýchle poskytovanie základných služieb tým, ktorí to potrebujú.

READ  Policajti požadujú, aby bolo očkovacie video snímané zo vzduchu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close