Ekonomika

EÚ mobilizuje krízový fond na záchranu farmárov postihnutých nedostatkom obilia na Ukrajine – EURACTIV.com

Európska komisia navrhuje získať z rozpočtu EÚ 56 miliónov eur na pomoc Poľsku, Bulharsku a Rumunsku pri riešení zvýšeného dovozu obilnín a olejnín zo susednej Ukrajiny.

Komisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski v pondelok (20. marca) informoval ministrov poľnohospodárstva EÚ-27 o rozhodnutí aktivovať poľnohospodárske rezervy v snahe zmierniť zaťaženie európskych farmárov, ktorých postihol nedávny nárast dovozu obilia z Ukrajiny.

Väčšina pomoci EÚ – 30 miliónov eur – je vyčlenená pre Poľsko, pričom Bulharsko a Rumunsko dostanú 17 miliónov eur a 10 miliónov eur.

Podľa zdroja z EÚ, ktorý EURACTIV kontaktoval, bol výpočet založený na objektívnych kritériách, ako je tlak na miestne ceny z nadmernej ponuky obilia a olejnín, ako aj napätie v logistických reťazcoch v dôsledku veľkých presunov tovaru z Ukrajiny.

„Ide o podporu pre farmárov, ktorých zasiahol nárast dovozu z Ukrajiny, nie pre následky vojny,“ vysvetlil Wojciechowski na tlačovej konferencii.

Celková výška pomoci by sa mohla zdvojnásobiť na 112 miliónov EUR, keďže Komisia umožňuje týmto trom členským štátom spolufinancovať podporné opatrenia s použitím výdavkov z ich vnútroštátnych rozpočtov.

Táto otázka bola nastolená na stretnutí ministrov poľnohospodárstva EÚ v januári, keď sa skupina šiestich členských štátov – Poľska, Rumunska, Maďarska, Slovenska a Bulharska – sťažovala na vplyv „línií solidarity“ EÚ na susednú Ukrajinu. .

EÚ začala koncom mája 2022 iniciatívu Solidarity Routes s cieľom pomôcť Ukrajine vyvážať poľnohospodárske produkty všetkými možnými cestami vrátane železničnej, cestnej a riečnej dopravy, a to napriek narušeniam spôsobeným vojnou s Ruskom.

Rok po začiatku vojny sa opatrenia osvedčili pri podpore exportu Ukrajiny, no európski farmári varovali, že v pohraničných oblastiach uviazlo veľké množstvo obilia, čo vytláčalo miestnych producentov z trhu.

Slovensko, Maďarsko nie sú zahrnuté

Minulý mesiac útvary komisie vyzvali šesť členských štátov, aby poskytli podrobné posúdenie hospodárskeho vplyvu tohto dovozu na farmárov.

READ  Democracy Digest: Maďarsko popiera, že by vetovalo prejav EÚ o Putinovom zatykači

Na základe informácií a iných dostupných údajov exekutíva EÚ uznala ťažkosti, ktorým čelia poľnohospodári v týchto regiónoch, a súhlasila s poskytnutím podpory tým, ktorých sa to jednoznačne týka.

Komisár Wojciechowski podľa zdrojov z EÚ za zatvorenými dverami vysvetľoval ministrom EÚ, že obmedzenie podporných opatrení na tri krajiny neznamená, že farmárov v iných členských krajinách sa súčasná situácia netýka, ale že ich trhy čelia oveľa menšiemu tlaku. Zvýšil sa dovoz z Ukrajiny.

Najmä žiadosti o podporu zo Slovenska a Maďarska boli zamietnuté po analýze Komisie, ktorá zohľadnila zmeny v zásobovacej situácii na rôznych trhoch s obilím a olejnatými semenami.

Únia poľnohospodárov EÚ označila podporné opatrenie Copa-Cogeca za „príliš neskoré, nedostatočné a nekoherentné“, pričom vyzvala Komisiu, aby podporovala ukrajinských farmárov bez toho, aby zabúdala na svoje vlastné.

Rumunsko, špeciálny prípad

Na určenie, či sa krajiny kvalifikovali na dodatočnú podporu, Komisia použila ako základné opatrenie priemernú kapacitu úspor za 5 rokov v 6 krajinách. Podľa tohto výpočtu sa exekutíva EÚ nedomnieva, že Rumunsko malo dostatočný vplyv na odôvodnenie podporného opatrenia EÚ.

Interný dokument, ktorý videl EURACTIV, ukazuje, že zvýšený ukrajinský dovoz po suchých a horúcich podmienkach v lete 2022 kompenzoval výrazne nižšiu domácu produkciu.

„V Rumunsku nemôžeme prehliadať nadmernú ponuku,“ povedal Wojciechowski.

Komisár však zdôraznil, že Rumunsko je v špecifickej situácii ako centrum hlavných konvergenčných trás.

Z tohto dôvodu sa Komisia rozhodla urobiť výnimku vzhľadom na zvýšený tlak na dopravný uzol, ktorý viedol k vyšším nákladom na dopravu a skladovanie rumunských obilnín.

In Bilaterálne stretnutie s rumunským ministrom poľnohospodárstva Petre DeaWojciechowski rozpoznal dôležitosť prístavu Konstanca ako exportného uzla na oslovenie tradičných zákazníkov ukrajinského obilia a olejnín vzhľadom na jeho strategickú polohu, kde majú rumunské logistické reťazce problémy.

Nie prvý a ani posledný krát

Toto je druhýkrát, čo Komisia zmobilizovala poľnohospodárske rezervy zahrnuté v programe spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) na súčasné plánovacie obdobie.

READ  Turistická sezóna so zeleným priesmykom je neďaleko

S finančným krytím 450 miliónov EUR ročne sa fond môže použiť na financovanie výnimočných opatrení na boj proti narušeniam trhu ovplyvňujúcim výrobu alebo dodávky.

Komisia sa rozhodla využiť len obmedzenú časť poľnohospodárskej rezervy na rok 2023, pričom veľkú časť rozpočtu ponechala na iné potenciálne krízy.

„Máme ‚rezervu‘ na krízovú rezervu a na konkrétnu situáciu sme použili len 56 miliónov eur,“ povedal novinárom komisár Wojciechowski a dodal, že čoskoro sa očakáva ďalšie rozhodnutie pomôcť talianskym farmárom vyrovnať sa s vtáčou chrípkou prostredníctvom poľnohospodárskej rezervácie. .

Návrh komisie bude formálne oznámený hlavným mestám vo štvrtok (23. marca) v snahe získať ich schválenie do 30. marca na špeciálnej technickej komisii, ktorá sa zaoberá schvaľovaním sekundárnych zákonov.

[Edited by Zoran Radosavljevic / Natasha Foote]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close